Hirdetés
Kezdőlap Cégvilág A kerítés még nincs kolbászból, de nyereséges a Gyulahús
No menu items!

A kerítés még nincs kolbászból, de nyereséges a Gyulahús

Impozáns forgalomnövekedéssel ünnepelte a gyulai kolbászkészítés 150. évfordulóját a hat éve még a létért küzdő, 2018-ban pedig már hatmilliárd forintot meghaladó árbevételt elérő, a város tulajdonában lévő Gyulahús Kft., amely a korábban a felszámolás sorsára jutott húskombinát termelését élesztette újjá.

A kívülállónak ez bizony kerítésnek látszik…

A gyulai nagyüzemi húsipar számára embert próbáló időszak volt a Gyulai Húskombinát 2012 végén, illetve 2013 elején zajló felszámolása. A bizonytalanságnak és ezzel az egyik legnagyobb múlttal rendelkező hazai húsüzem – 1868-ban jött létre Gyulán a vágóhíd -, munkakultúrájának, illetve a komoly szaktudással rendelkező dolgozók munkahelyének megmentésére végül Gyula Város önkormányzat tett pontot.

Hungarikum – egy új történet, ami tradíció lett

Azzal, hogy a kormány 1,8 milliárd forintos támogatásából megvásárolta az üzemet, a berendezéseket, valamint a márkát, ezután pedig a Gyulahús Kft. megalapításával – illetve további egymilliárd forintot, jegyzett tőkeként a cég rendelkezésére bocsátva -, egy új történetet kezdett a 2013-ban a hungarikumok közé választott Gyulai kolbász szülőföldjén.

Azt, hogy a helyi húsiparba a termelés, a munkahelyek és a tradíció megmentése érdekében beszálló Gyulai Önkormányzat hosszú távú befektetésként tekint a Gyulahúsra, az is igazolja, hogy a cég nyereségének – ami 2017-ben 305 millió forint volt -, jelenetős részét évről-évre visszaforgatja a cégbe. Nagyban hozzájárulva ahhoz, hogy a Gyulahús folyamatosan korszerűsíteni tudja termelését.

A Gyulahús ügyvezető igazgatója, Daka Zsolt

A nulláról induló új cég ügyvezető igazgatója az a Daka Zsolt lett, akinek a húskombinát utolsó műszaki főmérnökeként nem kellett bemutatni a gyulai húsipari kultúrát, ahogy azt sem, mit jelent a város életében – munkáltatóként is – meghatározó vállalkozások közé tartozó cég, amely a munkavállalók bizalmát ugyan hamar visszanyerte, ám a piaci bizalom és vele a piaci részesedés visszaszerzése már sokkal több időt vett igénybe.

Az eredményeket látva azonban ma már egyre többen úgy érzik: a Gyulahús története is bekerülhet azok közé az üzleti jó példák közé, amelyek az állami segítséggel megmentett és sikeressé vált tradicionális hazai cégekről szólnak.

A Gyulahús a kezdetektől nyereségesen működik, közben megőrizte a több mint 300 dolgozó munkahelyét.

Az első év 3,8 milliárd forintos árbevételét 2017-re 5,7 milliárdra növelte, és az előzetes adatok szerint 2018-at várhatóan hatmilliárd forintot meghaladó forgalommal zárta. Daka Zsolt ügyvezető igazgató szerint ez az eredmény azt jelenti, hogy a felszámolásból megmentett cég hat év alatt több mint 50 százalékkal tudta növelni árbevételét.

A legendássá vált Gyulai kolbász mellett a szalámi a legnépszerűbb termékük, miközben idehaza a Gyulai májas is kiemelkedően népszerű.

A Gyulahús története maga is ‘hungarikum’ lehet

A külpiaci bizalom visszaszerzését igazolja, hogy miközben a bevétel legnagyobb részét adó belföldi értékesítés a piaci átlag fölött nőtt, a korábbi években stabilan 900 millió forint körüli exportot is 20 százalékkal tudták növelni.

Nem csak itthon “világhírű”

A külpiaci értékesítés legnagyobb része Nagy-Britanniába és Csehországba kerül, miközben egyre jobban teljesít a német piac is, ahol azt is pozitívumként értékelik, hogy a Gyulahús termékeinek számos hazai elismerése mellett a Gyulai Kézműves Vékony Kolbász két aranycsillagot kapott a világ egyik legelismertebb minősítő szervezete, a brüsszeli székhelyű The International Taste & Quality Institute (iTQi) tesztjén.

A gyulai fejlesztések (arra is ügyelnek, hogy az új termékek is beilleszthetők legyenek a táplálékallergiában szenvedők étrendjébe) és vele a piaci offenzíva, 2019-ben is folytatódik.

A hagyományt a legmodernebb technológiával ötvöző üzletpolitika keretében a kolbász- és szalámi gyártás ma is az eredeti, Stéberl-féle üzemben a hagyományos technológiák alkalmazásával történik, miközben a májas, a virsli és a felvágottak már a 2010-ben átalakított másik gyulai gyárban készülnek és indulnak világhódító útjukra.

Amit azért is érdemes a szó szoros értelmében venni, mert miközben a cég termékei már Hongkongban is megjelentek, a kínai piac felé is kacsintgató Gyulai márka 2018-ban már Japánban is bemutatkozott.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A 4 évszakos abroncsban egyre jobban hiszünk

Ellentmondásos számok láttak napvilágot az európai abroncspiacon. A legfontosabb üzenet: a piacon a téli abroncs mellett a négyévszakos eladása növekedett a legjobban.

Adókockázatokkal is együtt jár az üzemanyagkártya

Az üzemanyagkártyák használata széles körben elterjedt a vállalkozások körében, mert jelentős adminisztrációs könnyítést eredményezhet az elszámolás tekintetében. A piacon jelenleg széles körben alkalmazott konstrukció azonban adókockázatot jelenthez, amely kiküszöbölhető lehet egy új konstrukció kialakításával, állapították meg a Deloitte szakértői.

Lakáshitelek: itt vannak a számok a gödör aljáról

A lakáshitelezés a földbe állt tavaly, az állomány kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt.

NAV: a mobilappban bárki ellenőrizheti adószámláját

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) mobilappjában, a NAV-Mobilban bárki egyszerűen ellenőrizheti adószámláját, hogy van-e tartozása, esetleg túlfizetése az adóhivatalnál. 
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.