Hirdetés
Kezdőlap Hírek Amerikai gazdaság. Négy éve nem látott erősségű első negyedév
No menu items!

Amerikai gazdaság. Négy éve nem látott erősségű első negyedév

A vártnál jóval nagyobb mértékben növekedett az amerikai gazdaság az idei első negyedévben, jóllehet erős ellenszelek hátráltatták, így a világgazdasági növekedés lassulása, a kereskedelmi feszültségek fokozódása és a rekordhosszúságú részleges kormányzati leállás.

A kereskedelmi minisztérium statisztikai intézete közölte, hogy az első becslés szerint az Egyesült Államok bruttó hazai terméke (GDP) az előző negyedévvel összevetve, évesítve 3,2 százalékkal nőtt január-márciusban. 2015 óta nem volt ilyen erős első negyedéve az amerikai gazdaságnak.

Elemzők 2,1 százalékos növekedésre számítottak a tavalyi utolsó negyedévben mért 2,2 százalék után. Még a Fehér Ház is alacsonyabb értéket várt a ténylegesnél, Larry Kudlow az amerikai elnök gazdasági főtanácsadója a hét elején úgy nyilatkozott, hogy megközelíti a 3 százalékot a növekedés, amely a téli hónapokban általában gyengébb mint az év többi részében.

Tavaly a harmadik negyedévben 3,4 százalékra rúgott az évesített negyedéves GDP-növekedés, a másodikban 4,2 százalékra, az elsőben pedig 2,2 százalékra.

2015 óta nem volt ilyen erős első negyedéve az amerikai gazdaságnak. Illusztráció: The Wall Street Journal

Bár az idei első negyedévi növekedés a vártnál jóval erősebbnek bizonyult, a bővülés mintegy fele két olyan tényezőnek – a vállalati készletbefektetések megugrásának és a kereskedelmi deficit csökkenésének – köszönhető, amelyek hatása nem tartós. Emellett a személyes fogyasztások, a kormányzati kiadások és a vállalati tőkeberuházások hajtották a gazdaságot.

A személyes fogyasztások, amelyek a GDP 70 százalékát teszik ki, éves összevetésben 1,2 százalékkal nőttek, míg a tavalyi utolsó negyedévben 2,5 százalékkal.

A személyes fogyasztások árindexe 0,6 százalék volt a negyedik negyedévi 1,5 százalék után, az élelmiszerek és energiaáraktól megtisztított index pedig 1,3 százalékra rúgott január-márciusban, míg az előző negyedévben 1,8 százalékra.

Az adatok szélesebb körére támaszkodó második becslést május 30-án hozza nyilvánosságra az amerikai kereskedelmi minisztérium.

Elemzők arra számítanak, hogy a második negyedévben 2 százalék körüli értékre lassul a GDP-növekedés üteme, mivel a készletbefektetések és a külkereskedelem területén megfordul a tendencia. Az egész évre pedig 2,4 százalékot várnak a tavaly elért 2,9 százalék után, a lassulást az okozza, hogy kifut a 2017-ben elfogadott adócsökkentési reformnak és a kormányzati kiadások megnövelésének hatása. (MTI)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt

A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 402 600, a kedvezményeket figyelembe véve 417 100 forintot ért el, 14,0, illetve 13,8 százalékkal volt magasabb, mint 2023. februárban.

Fúrják az ötödik kutat a békési gázmezőn

A földgáz az időjárásfüggő megújulók kiegyenlítő energiaforrásaként fontos szerepet tölt be a sikeres zöld átállásban, energiaátmenetben.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.