Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Az MNB felminősítést vár a a Fitch Ratings-től
No menu items!

Az MNB felminősítést vár a a Fitch Ratings-től

Az MNB szerint Magyarország már megérett a felminősítésre, a Fitch Ratings ehhez arra várhat, hogy a jelenlegi kedvező szinteken stabilizálódjanak a mutatók, és konszolidálódjon a globális befektetői környezet, így továbbra is várható a felminősítés.

A hitelminősítő pénteken este jelentette be, hogy továbbra is “BBB mínusz” szinten tartja Magyarország államadós-osztályzatát pozitív kilátással.

A jegybank szombati közleményében hangsúlyozta: a felminősítés időszerűségét alátámasztja, hogy bár a Fitch esetében az ország kedvezőbb kiinduló hitelminősítését a makrogazdasági és külső egyensúlyi dimenzió kvalitatív értékelése mérsékli a jelenlegi “BBB mínusz” szintre, éppen ebben a két dimenzióban történt látványos javulás az elmúlt évek során.

A külső egyensúly értékelését javítja, hogy Magyarország nettó külső adóssága az évtized eleji rekord magas, 70 százalék fölötti GDP-arányos szintekről idén év végére 10 százalék közeli szintre csökkenhet, és 2020-ra várhatóan teljesen eltűnik.

A makrogazdasági dimenzión belül az átlagos gazdasági növekedése az elmúlt 5 évben fokozatosan emelkedett, a következő években pedig stabilan, 3-4 százalék körül szinten maradhat, ami szintén pozitív tényező a hitelminősítő módszertana szerint – jegyzi meg az MNB.

E két tényezőben bekövetkezett javulás már külön-külön önmagában lehetővé tette volna a felminősítést, és bár a Fitch ezt nem tette meg, a következő év elején továbbra is várható a besorolás javítása - véli az MNB,

hivatkozva arra, hogy Magyarország már közel egy éve pozitív kilátással rendelkezik az intézménynél, illetve jövőre még egy tényező, a gazdasági növekedés változékonysága is a hasonló minősítésű országok átlagos szintje alá mérséklődhet.

Kiemelték azt is, hogy a gazdasági szereplők erőfeszítéseinek és a sikeres gazdaságpolitikának köszönhetően a magyar gazdaságot változatlanul stabil fundamentumok jellemzik.

Így a dinamikus és kisebb volatilitást mutató gazdasági növekedés mellett az ország külső adóssága jelentősen csökkent, finanszírozási képessége tartósan magas, a fiskális folyamatok fenntarthatók, a költségvetés hiánya alacsony, a GDP arányos államadósság folyamatosan zsugorodik és a devizaadósság aránya jelentősen csökkent.

Az MNB pozitív hitelminősítési pályára számít a jövőben a három meghatározó hitelminősítő intézetnél.

A Moody’s hitelminősítő novemberben vizsgálja felül Magyarország majdnem két éve változatlan államadós-osztályzatát, míg az S&P legközelebb jövőre fogja áttekinteni a magyar besorolást.

Az intézmények az általuk kiemelten figyelt mutatók közül a kedvezőbbé váló növekedési kép, az infláció volatilitásának csökkenése és a hazai pénzügyi rendszer gyors ütemű erősödése miatt javíthatnak Magyarország hitelminősítésén – tudatta az MNB közleményben.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A Bükk-vidék Geopark elnyerte az UNESCO Globális Geopark címet

A geoparkok fontos szerepet töltenek be a vidéki térségek fejlesztésében a földtudományi értékekre alapuló, a helyi szolgáltatókat helyzetbe hozó fenntartható geoturizmus által

Baj van: több büntetést szabott ki a Nébih

Egy kicsivel rosszabbak lettek a számok, mint korábban, ez valószínűleg annak a kereskedői viselkedésnek köszönhető, amivel megpróbálják a fogyasztás visszaesése miatt kiesett nyereséget visszapótolni

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.

A kíberbűnözők mindig a könnyebb utat választják: az ügyfeleket veszik célba

A Magyar Államkincstár aktív részt vállal a KiberPajzs együttműködésben, amely a Bankszövetség és a Magyar Nemzeti Bank kezdeményezésére jött létre.

Hírek

Enyhe emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

Enyhe emelkedéssel nyithat szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint.

Elemző: iránykereséssel nyithat a tőzsde

Hétfőn a BÉT részvényindexe, a BUX 141,21 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel, 65 095,72 ponton zárt.

A héten várható: Az MNB kamatdöntő ülést tart, államháztartási adatok

Tavaly decemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 655 600, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 451 300 forint volt.

Devizapiac – Gyengült a forint reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel.

Elemző: átlag feletti forgalomban emelkedett a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 462 pontos, 0,71 százalékos emelkedéssel, 65 450,33 ponton zárt hétfőn.

BÉT – Emelkedő forgalomban csökkent a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett csökkent a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe,

NAV: már elérhetők az adóbevallási tervezetek

A bevallási tervezet ugyanis csak azokat a bevételi, jövedelmi adatokat tartalmazza, amelyek a NAV rendelkezésére állnak a munkáltatók és kifizetők bevallásai, adatszolgáltatása révén.

Elemző: a Richter húzta le a BUX-ot

A részvénypiac forgalma 28,7 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest.

Gazdaság

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.

Stabil kilátással megerősítette az OTP-bankok besorolásait a Moody’s

A hitelminősítő kiemeli, hogy az OTP finanszírozása stabil, és mindenekelőtt a betétállományra épül.

Az MBH Bank lett a Fundamenta többségi tulajdonosa

A Fundamenta ezentúl az MBH Bank konszolidált leányvállalataként, de önállóan működik tovább

A költségvetés biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez

A költségvetés a válságokban is helytállt, a rendkívüli kiadások mellett is biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez, valamint a rezsicsökkentés fenntartásához.