Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Brexit, elemzés. Hétévi mélyponton a brit gazdaság, csak a megállapodás segíthet
No menu items!

Brexit, elemzés. Hétévi mélyponton a brit gazdaság, csak a megállapodás segíthet

A brit statisztikai hivatal (ONS) ismertetett, felülvizsgált adatai szerint a brit hazai össztermék (GDP) 0,5 százalékkal nőtt 2018 első hat hónapjában a tavalyi év második feléhez mérve. A kereskedelmi rendszer megvédésére megállapodás nélküli Brexit esetén súlyos recesszió kialakulásához vezetné a brit gazdaságot.

Az ONS szerint a brit gazdaságban 2011 második fele óta nem volt példa ilyen lassú féléves növekedésre.

A statisztikai hivatal a pénteki beszámolóban 0,1 százalékponttal 0,1 százalékra rontotta az idei első negyedévi GDP-növekedésre adott végleges becslését.

Az április 27-én ismertetett első és a május 25-én közölt második becslésben szintén 0,1 százalékos első negyedévi növekedés szerepelt. Az ONS a június 29-én közzétett harmadik becslésében ezt 0,2 százalékra javította, a pénteki adatismertetésben viszont az eredetileg számolt 0,1 százalékra rontotta vissza.

A statisztikai hivatal hangsúlyozza, hogy az egyes negyedévekről az előző évek azonos negyedévére visszaszámolt éves növekedés módszertanával mérve a brit gazdaság növekedési üteme 2014 vége óta folyamatosan lassul. Az idei év első negyedében a tavalyi azonos időszakkal összevetve mindössze 1,1 százalékkal – 2012 második negyedéve óta a leglassabb ütemben – emelkedett reálértéken a brit hazai össztermék.

Az ONS adatai szerint az idei második negyedévben 0,4 százalékkal bővült a GDP-érték negyedéves összevetésben. Ez nem változott az előző becslés óta, de a hivatal a korábban számolt 1,3 százalékról 1,2 százalékra vette vissza a második negyedévi éves összevetésű gazdasági növekedésre adott új becslését.

Az ONS kimutatása szerint a negyedéves összehasonlításban mért második negyedévi brit GDP-növekedés a fele volt a hét vezető ipari gazdaság (G7) 0,8 százalékos növekedési átlagának.

Üzleti szervezetek a brit gazdaság idei egész évi várható teljesítményére is meglehetősen borúlátó előrejelzéseket tartanak érvényben.

A Brit Kereskedelmi Kamarák (BCC) legutóbbi, lefelé módosított prognózisában közölte: 2018 egészére az addigi 1,4 százalék helyett 1,3 százalékos növekedést vár a brit gazdaságban, 2019-re szóló növekedési előrejelzését pedig 1,5 százalékról 1,4 százalékra rontotta.

A brit üzleti vállalkozások érdekképviseletét ellátó kamarai szövetség szerint növekedési szempontból az idei naptári év lesz a leggyengébb 2009 óta, amikor a brit gazdaságot a pénzügyi válság recesszióba sodorta.

Nagy londoni elemzőházak nem zárják ki az újabb recesszió lehetőségét a brit gazdaságban, különösen abban az esetben, ha a brit EU-tagság az unióhoz fűződő majdani kereskedelmi kapcsolatok feltételeiről szóló megállapodás nélkül szűnik meg.

A The UK in a Changing Europe (Az Egyesült Királyság a változó Európában) nevű, elsősorban az Európai Unió és Nagy-Britannia gazdasági-kereskedelmi kapcsolatrendszerének kutatására szakosodott londoni elemzőműhely legutóbbi tanulmánya szerint a 2007-2008-as pénzügyi válság idején csak a Bank of England, a brit jegybank által a brit bankrendszerbe juttatott likviditásinjekció akadályozta meg a szektor összeomlását.

A ház szerint azonban most nincs olyan intézmény, amely ugyanígy készen állna a kereskedelmi rendszer megvédésére megállapodás nélküli Brexit esetén, és ebben a helyzetben egyértelműen lehetséges – bár nem elkerülhetetlen – súlyos recesszió kialakulása a brit gazdaságban.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.