Hirdetés
Kezdőlap Cégvilág Cafeteria: csak a SZÉP Kártya maradt - minden, amit tudni érdemes
No menu items!

Cafeteria: csak a SZÉP Kártya maradt – minden, amit tudni érdemes

A parlament által elfogadott jövő évi költségvetésben csak a SZÉP Kártya maradt meg egyetlen cafeteria elemnek. Összeszedtük a használatához kötődő legfontosabb információkat.

A parlament által július 20-án elfogadott adótörvény szerint a pihenőkártyaként is aposztrofált Széchenyi Pihenő Kártyán, vagyis a SZÉP Kártyán adható éves rekreációs keretösszeg a költségvetési szervekhez tartozó munkáltatók esetében 200 ezer forint, más munkáltatóknál pedig 450 ezer forint. A SZÉP Kártya három alzsebébe utalható munkáltató támogatást értékhatára tehát nem változott. Ugyanakkor a személyi jövedelemadóról szóló törvény, az egyes meghatározott juttatások szabályai között már nem rögzíti, hogy a munkáltatóval esik egy tekintet alá a társas vállalkozás is.

Amellett, hogy a jövőben a belföldi turizmus élénkítésében is kulcsszerepet betöltő SZÉP Kártya marad az egyetlen kedvezményes adózású béren kívüli juttatás, megmarad a pihenőkártya három úgynevezett zsebe, vagyis alszámlája. Ezek felhasználását az általános – vagyis nem a költségvetési szerveknél alkalmazott munkavállalók – 450 ezer forintos keretet tekintve veszünk górcső alá.

A ’három zseb’

A SZÉP Kártya első zsebe, a szálláshely alszámla. Az erre utalt, a kormányrendeletben meghatározott szálláshely szolgáltatásra felhasználható – akár több juttatótól származóan együttvéve – legfeljebb évi 225 ezer forint támogatást a munkavállaló szálláshely igénybevételére használhatja fel. Így erről az alszámláról kizárólag a szálláshelyek, illetve a belföldi utazások árát lehet fedezni. Ugyanakkor az alszámláról bármilyen szálláshelyen (szállodában, panzióban, falusi szálláshelyen) lehet fizetni, sőt emellett még belföldi utazási csomagot is lehet vásárolni.

A második a vendéglátás zseb, vagyis alszámla, aminek keretét a munkavállaló a melegkonyhás vendéglátóhelyeken – közte a munkahelyi étkezőhelyen -, a kormányrendeletben előre meghatározott étkezési szolgáltatásra használhatja fel. De az alszámláról lehet fizetni például egy családi körben eltöltött éttermi, vagy gyorséttermi étkezés költségeit is. A vendéglátás zseb kerete – akár több juttatótól származóan, együttvéve – maximum évi 150 ezer forint támogatás lehet. Fontos tudni, hogy a belföldi szálláshelyek költsége erről az alszámláról is kifizethető.

A harmadik a szabadidő zseb, vagyis alszámla. Az erre utalt, a szabadidő-eltöltést, a rekreációt, az egészségmegőrzést szolgáló, kormányrendeletben meghatározott szolgáltatásra felhasználható – akár több juttatótól származóan, együttvéve – legfeljebb évi 75 ezer forint támogatás lehet. Eminek felhasználási köre igen sokrétű: lehet vele fizetni például a szórakoztató és kulturális intézményekben (állatkert, vidámpark, színház, múzeum, hajózás) valamint az egészségmegőrzést szolgáló szolgáltatásoknál (szaunákban és gőzfürdőkben, gyógyfürdőkben, edző- és fitnesztermekben, lovaglásnál, hazai sípályákon, valamint szoláriumokban és fogyasztó- illetve karcsúsítószalonokban) is. De lehet vele vásárolni fürdő és strand belépőt, színházjegyet, múzeum-, koncert-, fesztivál- vagy mondjuk állatkerti és kalandpark belépőt, uszoda- és fitnesz bérletet, horgászjegyet, netán kölcsönözhető vele sporteszköz. Felhasználható sporttanfolyam kifizetésére, vagy egy balatoni hajóútra éppúgy, mint mondjuk lovaglásra. A belföldi szálláshely költség ugyanakkor erről az alszámláról is ki fizethető.

Amint az a fentiekből kitűnik, a SZÉP Kártya preferált alszámlája az úgynevezett szálláshely zseb, amire bármelyik másik alszámláról lehet fizetni, miközben a vendéglátás, illetve a szabadidő zseb felé nincs átjárás máshonnan.

Kártyatörténet

Ami a ma már csak SZÉP Kártyaként ismert pihenőkártya múltját illeti, a Széchenyi Pihenő Kártya létrehozásának ötlete 2010-ig nyúlik vissza. Akkor a Széchenyi Klub Gazdaságfejlesztő Társaság javasolta: szülessen egy olyan kedvezményes rendszer, amelynek megvalósulásaként, a bankkártya-terminálokon keresztül használható, a cafetéria-rendszerbe illeszkedő egyszerű, megbízható, olcsó megoldás jön létre. Mindez úgy, hogy a béren kívüli juttatások rendszerén át biztosított állami kedvezmények elsősorban a turizmusba felé koncentrálódnak. Így jelent meg 2011 nyarán a Széchenyi Pihenőkártya, azaz a SZÉP Kártya, amely már abban az évben átvette a korábban egyeduralkodó Üdülési Csekk szerepét.

A SZÉP Kártya bár megjelenésében hasonlít rá, nem bankkártya és készpénzfelvételre sem lehet használni. Kizárólag a kormányrendeletben meghatározott szolgáltatások ellenértékét lehet vele kifizetni. A SZÉP Kártyával történő fizetés háromféleképpen történhet: a mára teljesen elterjedt banki POS kártyaterminálokon vagy a szolgáltató internetes felületén keresztül, illetve telefonon, ügyintéző segítségével.

Csak magyarországi élményekre jó

Az egyik kulcsfontosságú információs, hogy a SZÉP Kártya kizárólag a hazai szolgáltatások igénybevételére használható fel. De amíg korábban az Üdülési Csekk esetében komoly jutalékokat kasszírozott a kibocsátó, a SZÉP Kártyához kötődő kormányrendelet azt is meghatározta, hogy a kártya a munkáltatóknak és a munkavállalóknak sem kerülhet semmibe. Sőt még a társkártyáért sem kell fizetni és az elvesztett kártya pótlásáért is maximum 1500 forintos díjat lehet felszámolni. Még az elfogadóhelyek esetében sem lehet 1,5 százaléknál magasabb jutalékot elkérni – és ez a költség sem a munkavállalót terheli.

SZÉP Kártyát jelenleg három, jelentős országos hálózattal rendelkező pénzintézet bocsáthat ki: a K&H Bank, az MKB és az OTP. Azért, hogy a három kibocsátó bank kártyái mindenhol használhatók legyenek, a jogszabály szerint a kibocsátó pénzintézeteknek biztosítaniuk kell az átjárhatóságot: a saját elfogadóhelyi hálózatukban a mások által kibocsátott kártyákat is el kell fogadniuk.

Mivel a SZÉP Kártya három zsebe más és más szolgáltatás igénybevételére jogosít – igaz szálláshelyen mindegyikkel fizethetünk -, fontos tudni, hogy miközben a kedvezményes juttatás alszámlák közötti felosztását a munkáltató is eldöntheti, ma már a leggyakoribb az, hogy ebben a kérdésben a munkavállaló szava a meghatározó. Ez már csak azért is lényeges kérdés, mert az év eleji igénylés az egész éves lehetőségeket meghatározza azzal, hogy a három alszámla között – nem lehet elégszer kihangsúlyozni -, csak a szálláshely zseb felé van átjárás.

A SZÉP Kártyával – amennyiben ennek feltétele adott -, előleg fizetése is lehetséges szálláshelyen, utazási irodánál, illetve online áruházban, webshop-on. Utalni viszont nem lehet a SZÉP Kártyához tartozó számláról – csak fizetni lehet vele a kártyán keresztül.

Ugyanakkor jó hír, hogy bármiképpen is fizetünk a jogszabályban meghatározott szolgáltatásokért, erről nem kell számla, mert ezzel nem kell elszámolni. A pihenőkártyán szereplő összeget akár egy alkalommal is el lehet költeni, ugyanakkor az is lényeges információ, hogy a SZÉP Kártya kerete véges, azt semmiképpen nem lehet túllépni, mert nem tartozik hozzá hitelkeret. Ugyanakkor arra lehetőség nyílik, hogy a kártyán maradt keretet bankkártyával, vagy készpénzzel kiegészítve fizetünk – igaz ezt tanácsos előre jelezni a szolgáltatónál. Éppen úgy, mint ahogy akkor is érdemes konzultálni, amikor a szálláshelyért nem – vagy nem csak – az arra szolgáló alszámláról szeretnénk fizetni.

Hangsúlyos elem, hogy a SZÉP Kártyával csakis annak tulajdonosa fizethet, amit a felhasználóhelyek a személyazonosságot igazoló okmányt elkérve bizonyosságot is szerezhetnek. Emellett pedig azok a családtagok is fizethetnek, akik társkártyával rendelkeznek, de ők csakis a saját nevükre kiállított társkártyával tehetik ezt.

Vigyázat, elveszhet a keret

Miközben a SZÉP Kártya felhasználási köre szigorúan meghatározott, az elfogadóhelyként funkcionáló szolgáltatók nyilatkozatot is tesznek azzal kapcsolatban, hogy elfogadják az ezzel kapcsolatos törvényi előírásokat. Emellett az elfogadóhelyeken a Nemzeti Adó és Vámhivatal is akármikor ellenőrzést tarthat a SZÉP kártyák felhasználásával kapcsolatban.

Tragédia akkor sem történik – csak kellemetlenség -, ha a kártya elvész. Ilyenkor azt érdemes azonnal letiltani, ami így rögtön használhatatlan, miközben a rajta szereplő összeg megmarad. Megfelelő eljárás mellett az elfogadóhelyek amúgy sem fogadják el a kártyát fizetésre mástól. A kártya pótlása ugyan némi időt vesz igénybe, de minden pénzintézetnél zökkenőmentesen megtörténik.

És még egy fontos információ a legvégére: a SZÉP Kártyán szereplő béren kívüli kedvezményes juttatás sohasem örökre szól: a megkapott összeget a juttatás évétől számított második év május 31-ig kell felhasználni. A fel nem használt SZÉP Kártya-pénzeket ugyan a bankoknak a törvénynek megfelelően vissza kell utalniuk a juttatást nyújtó cégeknek, szervezeteknek, de a bent maradt pénz a SZÉP Kártya tulajdonos számára ezután már örökre elvész.

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Létrejön a közvetlen légi összeköttetés egy hetedik kínai nagyvárossal is Budapestről

Mindössze előző nap jelentették be, hogy idén nyártól Hszian is közvetlenül elérhető lesz Budapestről, nem sokkal korábban pedig a járatindítást Kuangcsouba.

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.