Hirdetés
Kezdőlap Mozaik Emelkedéssel zárta az évet a GKI konjunktúraindexe 
No menu items!

Emelkedéssel zárta az évet a GKI konjunktúraindexe 

A nyár végi megtorpanást követően decemberben már harmadik hónapja növekedett a GKI konjunktúraindexe. Egyaránt javultak  az üzleti és a fogyasztói várakozások, mindkettő erős optimizmust tükröz – közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt.

Az EU támogatásával végzett felmérés szerint a konjunktúra-index a novemberi 7,5 pontról 8,6 pontra emelkedett decemberben. Az üzleti bizalmi index 15,4 pontra nőtt az előző havi 14,4 pontról, a fogyasztói bizalmi index pedig a novemberi mínusz 12,1 pontról mínusz 10,6 pontra javult.

GKI konjukturaindex összetevői 2011-2018 Azüzlet.hu / Forrás: GKI

A GKI közleménye szerint javultak kissé az üzleti és a fogyasztói várakozások, mindkettő erős optimizmust tükröz. Az üzleti szférán belül decemberben csak az ipari bizalmi index emelkedett, a többi ágazaté csökkent. Az ipari bizalmi index decemberben megközelítette nyári történelmi csúcsát. Jobb lett az elmúlt időszaki termelés és a rendelésállomány megítélése (de ez utóbbin belül az exporté romlott), és kedvezőbb lett a készletekről, valamint a termelési kilátásokról alkotott vélemény is.

Az építőipari bizalmi index novemberi történelmi csúcsához képest valamivel kisebb lett. Ezen belül a mélyépítő cégek kilátásai még némileg javultak is, a romlás a magasépítő vállalkozások körében következett be. Az előző háromhavi termeléssel kapcsolatos elégedettség enyhén nőtt, de a rendelésállományok értékelése érezhetően romlott.

A kereskedelmi bizalmi index decemberben már harmadik hónapja esett, s ezzel az elmúlt öt évet jellemző viszonylag keskeny sáv közepéhez áll közel. Az eladási pozíció és a rendelésállomány megítélése romlott, a készleteké javult.

A szolgáltatói bizalmi index decemberben csökkent. Ebben az általános üzletmenet és a forgalmi várakozások romlása egyaránt közrejátszott. Az előző havi forgalomról alkotott vélemény nem változott novemberhez képest.

A foglalkoztatási szándék az ipar kivételével minden ágazatban érezhetően markánsabb lett, a lakosság körében viszont erősödött kissé a munkanélküliségtől való félelem. Az áremelési szándék a legtöbb ágazatban mérséklődött, a kereskedelem és a fogyasztók inflációs várakozása viszont erősödött. A magyar gazdaság megítélése a szolgáltató cégek kivételével minden ágazatban látványosan, a fogyasztók körében kissé kedvezőbb lett.

A GKI fogyasztói bizalmi index az október-novemberi romlás után decemberben szerényen, de javult. A lakosság saját pénzügyi helyzetét kissé, jövőbeli megtakarítási képességét közepesen javulónak érezte. Ez utóbbi újra megközelítette az októberi, 16 éves rekordszintet. A lakosság javulónak érezte a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek vásárlási lehetőségét.

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Új otthonfelújítási támogatás: a szakértő szerint erre érdemes figyelni mindenkinek 

A törvényalkotói szándékkal ellentétben az akció meghirdetésének az elkövetkező egy-két hónapban negatív hatása lesz a piacra, mert a korábbi tapasztalatok azt mutatják, hogy ilyenkor még azok is kivárnak és nem vásárolnak, akiket nem is érint a kedvezmény.
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.