Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Forintárfolyam: itt a történelmi mélypont. Kérdés a folytatás
No menu items!

Forintárfolyam: itt a történelmi mélypont. Kérdés a folytatás

Miközben az elmúlt években a piacok csak a jó híreket akarták meghallani, manapság éppen az ellenkezője az igaz. Ez sem segít a forint árfolyamának, ami bármerre elmozdulhat, de a jelek inkább a gyengülés irányába mutatnak. Elemzés.

– Annak ellenére, vagy éppen azért, mert a forint a mostani 328 feletti árfolyammal már elérte a történelmi mélypontot, nehéz megjósolni melyik irányba tart tovább az útja  – magyarázza Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője – Már csak azért sem, mert továbbra is az látszik, hogy a Magyar Nemzeti Bank nem mutatja jelét annak, hogy beavatkozna.

– Mivel a forint árfolyammozgása a régiós devizákkal együtt értelmezhető, milyen képet látni most ezen a piacon?

– A forint a májusban kezdődő gyengülési folyamatában érezhetően gyengült a régiós valutákhoz képest: akkor a zloty-ért 73.40 forintot kellett adni, most 75.40-et. A cseh koronáért 12.20-at, most 12.65-öt. Igaz, a zlotyhoz képest az elmúlt hetekben már nem gyengült jobban a forint. Emellett azt is látni kell, hogy miközben nálunk még mindig a régió legalacsonyabb kamatával számolhatunk, Csehországban az inflációs cél megtartása érdekében már bejelentették az egy százalékos kamatemelést és Lengyelországban is belengették ennek a lehetőségét.

– Milyen hatásokra kell számítani a közeljövőben, amelyek befolyásolhatják a forint további árfolyammozgását?

– A legfontosabb az, hogy az MNB változtat-e a kamatpolitikáján. Egy kamatemelés  fékezhetné vagy akár meg is fordíthatná a forint gyengülését – de meghatározó, hogy amennyiben ilyenre esetleg sor kerülne, mekkora lenne ennek a mértéke. Ha ez nem történik meg – és jelenleg úgy tűnik ez az irány marad -, akkor nagyon sokat számít a nemzetközi hangulat, amire most ismét a kockázatkerülő mentalitás a jellemző. Emellett az meghatározó, hogy rövid távon milyen hatása lesz a törökországi választásnak a gazdaságra és a török lírára, illetve az is lényeges, hogy a  Trump által meghirdetett kereskedelmi háború milyen következményekkel, károkozásokkal jár majd. A magas olajár sem kedvező, mert egyrészt negatívan hat a fogyasztásra – elsősorban azért, mert a háztartások a megnövekedett üzemanyagköltségek miatt más területen spórolnak -, másrészt a magas olajár pörgeti az inflációt, ami kamatemelést szokott kiváltani.

– Az egyértelmű, hogy a következő hetek nem a forint árfolyam bármilyen stabilitásáról szól majd. Lehet-e valamit egyáltalán valószínűsíteni ezzel kapcsolatban.

– Felelősséggel nem, mert annak is nagy szerepe van, hogy pár nap múlva már július 1-et írunk, ami a cégek életében a második félév kezdetét jelenti. Itt nem is annyira a termelő cégekről van szó, mint azokról az alapkezelőkről, hedge foundokról, intézményi befektetőkről, akik esetleg a féléves mérlegük érdekében mondjuk  profitot realizálnak, vagy a kockázatokat csökkentve portfoliót tisztítanak. A kérdés az, hogy ezután augusztusra, szeptemberre megnyugszik-e a piac, visszaáll-e a kockázatvállalási kedv.

– Miért? Látszanak valamilyen jelei egy válságnak?

– Ezt még nem merném így kijelenteni, de tudni kell, hogy a piacok mindig előre áraznak és lehet hogy ők már úgy látják: a mostani reakciók már azt jelzik, hogy elérkezett a gazdasági növekedés csúcsa. A legfontosabb amit látok, az az, hogy amíg az elmúlt két évben az amerikai és az európai jegybank, a FED, illetve az EKB kötvényvásárlásai miatti pénzbőség tartott, a piacok szinte csak a jó híreket voltak hajlandók meghallani. Most viszont, hogy a FED már befejezte a kötvényvásárlást és az EKB is bejelentette, hogy felhagy ezzel, a piacok mintha már csak a negatív hírekre reagálnának. Pedig a német belpolitikai válság megoldódni látszik és a görögöket is kiengedték a megszorításból, ami azért elég jó hír. Mindezt figyelembevéve, a közeljövőben, a nyár ellenére sem számolhatunk stabil árfolyamokkal.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Nyereséges zárás az európai tőzsdéken

Nagy, egy-másfél százalékos indexnyereséggel fejezték be a pénteki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.

Ágh Péter: a béke tudja megteremteni az alapot a gazdasági fellendüléshez

A béke tudja megteremteni az alapot a gazdasági fellendüléshez - mondta az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) állami beruházások társadalmi koordinációjáért felelős államtitkára pénteken a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Füzéren tartott útátadón.

Megjelentek az otthonfelújítási támogatás részletei, így lehet pályázni

A kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta az új otthonfelújítási támogatás részleteit. A tervezett pályázati felhívás alapján az ismert alapfeltételek nem változtak, vannak azonban új előírások és kedvezmények is.

Márciusban 4 millió 746 ezer volt a foglalkoztatottak száma

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt .
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.