Hirdetés
Kezdőlap Turizmus Frankfurter Allgemeine Zeitung - egy igaz szlogen: Magyarország fürdőnagyhatalom
No menu items!

Frankfurter Allgemeine Zeitung – egy igaz szlogen: Magyarország fürdőnagyhatalom

A virágzó hazai fürdőturizmusról közöl cikket a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). A Széchenyi és a Gellért fürdőt, valamint  a hévízi termálvizes tavat bemutató írás szerint reálisak a kormányzati tervek, amelyek a fürdőturizmusra támaszkodva 10-ről 16%-ra növelné az idegenforgalom arányát a GDP-ben.

Átlagos hétköznap a szinte mindig teltházas Széchenyi fürdőben. Hideg napokon is langyos vizű kültéri medencékben úszkálók és sakkozók, a tucatnyi beltéri medence forró vizében pihenők, a legkülönbözőbb szaunákban izzadók – festi meg a cikk a városligeti termálfürdő képét.

A 30 ezer m2-es Széchenyi – Európa legnagyobb fürdőkomplexuma. A neoreneszánsz épületegyüttes 1913 óta ékesíti a magyar fővárost. A víz Budapest második legmélyebb kútjából, 1246 méterről érkezik, és 76 fokosan tör a felszínre. Kalciumban, magnéziumban, fluoridban, nátriumban és szulfátban különösen gazdag. Olyan tömény az ásványi anyag összetétele, hogy a medencék csapjait is kikezdi a víz – mutatja be a cikk a Széchenyit számokban.

A Széchenyi vize természetesen megfelel a jogszabály által a gyógyvizekkel szemben támasztott követelményeknek. Sőt, Európa legjobb minőségű termálvizeinek egyike. Ezért az egészségbiztosítók kontinens-szerte finanszírozzák tagjaik látogatását a Széchenyiben.

Szőke László vezérigazgató

Az egészségbiztosítók által támogatott kúrákból a biztosítottak mellett a fürdő is profitál. A külföldi vendéget nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy a Széchenyi mellett öt gyógyfürdőt és hat strandot üzemeltető Budapest Gyógyfürdői és Hévízei Zrt. vezérigazgatója, Szőke László nyereségessé tette a vállalatot.

Ez Németországban és Ausztriában a legtöbb gyógyfürdő menedzserének nem sikerül – jegyzi meg a gazdasági fókuszú napilap.  Az FAZ kérdésére a siker titkának az intenzív marketingmunkát és a szemléletváltást nevezi Szőke. Utóbbinak két vetülete van. „Igyekszünk alkalmazkodni a megváltozott látogatói igényekhez. Szombat esténként partik vannak fényshow-val, dj-vel és táncosokkal. Van sörmedencénk, amelyben nem csak fürdeni lehet, a pancsolók bátran kortyolhatnak is” – mutatja be a vezérigazgató a Széchenyi legkülönlegesebb attrakcióit.

2010 óta irányítja a patinás fürdőt. Teljesen átalakította a vállalatot. „A fizetéseket a vendégek belépőjegyeiből finanszírozzuk. Aki ezt nem tudta vagy akarta megérteni, annak mennie kellett” – ismerteti Szőke a szemléletváltás másik aspektusát. Ez az oka, hogy miután átvette a vezetést a 750 fős gárda kétharmadának mennie kellett.

A növekvő vendégszám és a háromszorosára, évi 15 milliárdos forintra emelkedett bevétel miatt azonban bővült a foglalkoztatottak köre. A Széchenyi ma 1100 embernek ad munkát – ismerteti az FAZ a legfontosabb gazdasági mutatókat. A nagyrészt állami-, önkormányzati tulajdonban lévő fürdők egyébként országszerte 18 ezer embert foglalkoztatnak.

A Széchenyi mellett a Gellértet látogatja a legtöbb külföldi Budapest gyógyfürdői közül. A két világháború között létesített és a mai napig működő hullámfürdő az első volt a kontinensen. A klasszikus kezelések mellett csokoládémasszázzsal és gyógynövénymedencével is várja a vendégeket. A nagymedence feletti karzatról pedig élő zene gondoskodik arról, hogy úszás közben se unatkozzanak a vendégek – számol be a külföldön legolvasottabb német napilap a Gellért legkülönlegesebb attrakcióiról.

Gellért szálloda és fürdő komplexum. A szecessziós hotel és termáloázis 2018-ban ünnepelte fennállásának 100. évfordulóját.

„Budapest fürdőfőváros” – a FAZ szerint ez nem csak szlogen, valóban igaz a magyar metropoliszra. Sőt, a lap a 1453 termálvíz forrással, 132 gyógy- és tucatnyi barlangfürdővel büszkélkedő Magyarországot fürdőnagyhatalomnak nevezi. A gyógyvizek világhírűek, a Budapestre érkező turisták fele felkeresi valamelyik termálfürdőt. Azonban lehetne még fejlődni. A külföldi vendégek aránya országos átlagban 13%.

A vidéki fürdőkomplexumok közül a legkülönlegesebbet és legismertebbet, Hévízt mutatja be az FAZ. A német olvasók megtudhatják, hogy a Balaton közeli Hévízen található a világ legnagyobb, 4 hektáros termálvizű tava. A már a XVIII. században népszerű tó 33 és 36 fok közötti vízében félmillióan mártóznak meg évente. A legtöbb külföldi Németországból és Ausztriából érkezik, de egyre több az orosz vendég.

Hévíz. Az Európában egyedülálló természetes tőzegmedrű meleg gyógyvizű tó, melynek köszönhetően Magyarország egyik első számú turisztikai célpontja. Forrás: Wikipedia

A termálvizeinkről szóló írás arra is kitér, hogy Magyarország vízi sport nagyhatalom. „A magyarok a tenger messzesége ellenére sok évtizede sikeresek szinte valamennyi vízi sportban” – írja a napilap. Úgy véli, ennek alapjait a közoktatásban, a kötelező általános iskolai úszásoktatással rakjuk le.

„A magyarok nem csak űzik a vízi sportokat, de az ország rendszeresen otthont ad nemzetközi versenyeknek is” – folytatódik a cikk. Példaként megemlíti a 2017-es úszó-vb-re épült Duna Arénát és a Duna a Parlament előtti szakaszán felállított műugró tribün. „Aligha lehetett volna jobban prezentálni a magyar fővárost az eseményt követő külföldi tévénézőknek.”

A turizmus az elmúlt években a magyar gazdaság húzóágazata lett. A GDP 10%-ról és 400 ezer embert megélhetéséről gondoskodik. Az Ágazatot Orbán Viktor stratégiai területté nyilvánította. Gazdasági részesedését 2030-ig 16%-ra akarja növelni. További cél 500 ezer ember foglalkoztatása és évi 50 millió vendégéjszaka elérése. A kormány mindebben központi szerepet szán a fürdőturizmus – zárul az FAZ cikke.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt

A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 402 600, a kedvezményeket figyelembe véve 417 100 forintot ért el, 14,0, illetve 13,8 százalékkal volt magasabb, mint 2023. februárban.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.