Hirdetés
Kezdőlap Építőipar GKI: 2020-ig folytatódhat a magyar épitőipar növekedése
No menu items!

GKI: 2020-ig folytatódhat a magyar épitőipar növekedése

Az építőiparban várhatóan idén és 2020-ban is folytatódik a növekedés, mert ebben a két évben is rendelkezésre állnak még a szektor fejlődéséhez szükséges, nagyságrendileg 4,5 milliárd eurót elérő európai uniós fejlesztési források – mondta Petz Raymund, a GKI Gazdaságkutató Zrt. ügyvezető igazgatója.

Petz Raymund

Hozzátette, idén a magyar építőiparban a GKI előrejelzése szerint 9 százalékos, a GKI európai partnere az Euroconstruct szerint több mint 10 százalékos, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) szerint pedig 12 százalékos bővülés várható.

Jelentős változás indulhat 2020-ban, azonban még nem kell a szektor teljesítményének visszaesésétől tartani – mondta. Ekkor ér véget ugyanis az aktuális uniós költségvetési ciklus, és az új lakások egy részénél már nem lesz érvényben az 5 százalékos áfakulcs, csak azokra vonatkozik a kedvezményes kulcs, amelyek 2018. november 1-jén már rendelkeztek építési engedéllyel – emlékeztetett.

Petz Raymund kiemelte, az uniós fejlesztési források mellett a kedvező kamatkörnyezet és a szektort érintő kormányzati intézkedések is nagyban hozzájárulnak az építőipar kibocsátásának további növekedéséhez.

Miheller Gábor az egyebek mellett tetőrendszerekkel és vízszigetelésekkel foglalkozó BMI Group magyarországi képviseletében a gyártói oldal szereplőjeként megerősítette, hogy 2019-ben és 2020-ban is az építőipar folyamatos bővülésére számítanak, 2020-tól pedig véleménye szerint a felújítások adhatják a szektor növekedésének motorját. Ugyanakkor kiemelte, a további növekedéshez szükséges gyártói kapacitások korlátja a munkaerőhiány lehet, ennél viszont sokkal súlyosabb a kivitelezői kapacitás már érezhető hiánya.

Szalai Levente az Épületszigetelők, Tetőfedők, Bádogosok és Ácsok Magyarországi Szövetségének (ÉMSZ) ügyvezető igazgatója szintén a munkaerőhiányra hívta fel a figyelmet. A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján kiemelte, 2017-ben nappali tagozatos szakképzésben 43, 2018-ban pedig már csak 23 tetőfedő végzett. Az ácsoknál némileg jobb a helyzet, ott 2017-ben 127-en szerzetek végzettséget, számuk tavaly már 559 volt. Építményszigetelő szakembert azonban Magyarországon ma egyáltalán nem képeznek és szigetelő szakmérnöki képzés sincs évek óta az országban. Utóbbi elindítása érdekében lobbizik az ÉMSZ a Budapesti Műszaki és Gazdaság Tudományi Egyetemnél.

Szalai Levente a rendezvényen jelentette be, hogy az ÉMSZ pályázatot nyújt majd be a Fiatal Tetőfedők Világbajnokságának rendezési jogára, hogy a versenyt 2022-ben Budapesten rendezhessék meg. A kétévente megrendezett nemzetközi versenyt 2020-ban Pekingben tartják – tette hozzá az MTI.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.