Hirdetés
Kezdőlap Turizmus Harc a turistaáradat ellen - Budapesten is hat a "túlturistásodás"
No menu items!

Harc a turistaáradat ellen – Budapesten is hat a “túlturistásodás”

Dubrovnik belvárosában nem tartózkodhat több 8 ezer turistánál, Velence is maximálja a belépő “idegenek” számát, Mallorcán a helyiek “Lődd le a turistát” táblákkal tüntetnek. Egy ausztráliai központú szervezet a pusztító “túlturizmus” korlátozását sürgeti. Budapest egyes területei is szenvednek a tömegturizmustól.

Az ausztráliai központú szervezet, a World Tourism Association for Culture and Heritage (WTACH) egyelőre a legfrekventáltabb vidékekre koncentrál, Európától távol eső  turistalátványosságokra. Az azok környezetében élő közösségeket segítve igyekszik megvédeni a milliók által látogatott helyszíneket. Érzékelték a turisztikai szakemberek, hogy a helyiek kulturális értékeinek megóvásához és a turizmus fenntartásához segítséget kell nyújtani.

A WTACH, a Kulturális és Örökségvédelmi Turisztikai Világszervezet létrehozásának gondolata akkor merült fel, amikor kiderült, hogy a nemzetközi turizmus már 2018-ban elérte a 2020-as előrejelzésben szereplő 1,4 milliárd látogatói számot.

A jelenleg 15 tanácsadóval működő testület elsőként azon turistalátványosságok megóvására helyezi a hangsúlyt, amelyek látogatottsága a kritikus szintet közelíti.

Chris Flynn

A szervezet a tömegturizmus célpontjában álló világörökségi helyszínek látogathatóságának korlátozását szorgalmazza, egyben ösztönzi a fenntartható gyakorlatok megvalósítását olyan kulturális szempontból fontos történelmi helyeken, amelyek napjainkban kezdenek egyre népszerűbbé válni a turisták körében.

A szervezet alapítója és vezérigazgatója, Chris Flynn korábban a Pacific Asia Travel Association Csendes-óceáni térségért felelős igazgatójaként dolgozott, így első kézből tapasztalhatta, mekkora forgalomnak vannak kitéve egyes turisztikai célpontok.

A vezérigazgató elmondta, a WTACH olyan fejlesztési stratégiákat, valamint szakpolitikai keretrendszereket dolgoz ki és ajánl, amelyekkel elkerülhető a kambodzsai Angkorvatban, a thaiföldi Phiphi-szigeteken és a Mount Everest környékén megfigyelhető idegenforgalmi összeomlás. Álláspontja szerint a turizmusnak nagyobb tiszteletben kellene tartania a fogadó közösségeket és azok kultúráját, örökségét.

Chris Flynn egyúttal aggasztónak nevezte a turizmus növelésére tett lépéseket is. Véleménye szerint nem járnak el helyesen azok az országok, amelyek jelenlegi turistaforgalmuk megtöbbszörözését tűzik ki célul. Példaként említette Törökországot, ahova 2018-ban 40 millió turista látogatott, s ahol 2023-ra 70 millióra akarják növelni ezt a számot – a helyi lakosság megkérdezése és a történelmi helyszínek megóvására irányuló tervek kidolgozása nélkül.

A jelenség Budapesten is érződött. A KPMG szakértőjének megoldási javaslatát AzÜzlet.hu közre is adta.

Indra Dániel szerint a “túlturistásodás” legjobb ellenszere a látogatók időbeli és térbeli széthúzása, amelyben Magyarországon komoly szerep hárul a vidéki célpontokra és szállodákra.

Biztató jelenség – vélekedett – , hogy az utóbbi években a fővároson kívüli vendégéjszakák számának növekedése felzárkózott Budapest mögé (10,7 illetve 9,6 százalék), de ahhoz, hogy a térbeli széthúzás működjön, a vidéki vendégforgalomnak jobban kellene növekednie a budapestinél. Ennek egyik feltétele a működő szálláshelyek minőségi fejlesztése, illetve a szobakapacitás bővülése. További részletek ide kattintva olvashatók.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.