Hirdetés
Kezdőlap Hírek Jól megy a biztosítóknak, csúcsra jár a nyereség
No menu items!

Jól megy a biztosítóknak, csúcsra jár a nyereség

A biztosítók 2018 első fél évében 40,076 milliárd forint adózott eredményt értek el 520,2 milliárd forint díjbevétel mellett. A nyereség 24,7 százalékkal, a díjbevétel 7 százalékkal haladja meg a tavalyi első fél évit – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján szerdán közzétett adatokból. 

A jegybank elemzése szerint a biztosítók szerződéseinek száma június végén meghaladta a 13,681 milliót, éves szinten 3,6 százalékkal nőtt. A nem élet üzletági szerződésszám 4,4 százalékkal nőtt, az élet üzletági 0,2 százalékkal csökkent 2017. június végéhez képest. Az előző negyedévhez viszonyítva mind az élet, mind pedig a nem élet szerződések száma bővült, 0,3 illetve 1,6 százalékkal.

A szektor második negyedévi díjbevétele 244,5 milliárd forint volt, 5,8 százalékkal magasabb a tavalyi második negyedévinél, az életági díjak 0,6 százalékos, valamint a nem élet ági díjak 11,1 százalékos növekedésének hatására.

A második negyedévi díjbevétel 48 százaléka az élet üzletágból (117,8 milliárd forint), míg 52 százaléka (126,7 milliárd forint) a nem élet üzletágból származott.

Az előző negyedévihez viszonyítva 1,3 százalékkal mérséklődött a díjbevétel a második negyedévben, aminek hátterében az élet üzletág 0,7 százalékos, a nem élet ág 19 százalékot meghaladó díjbevétel-csökkenése áll. Az utóbbi oka, hogy egyes ágazatokat éves gyakoriságú díjfizetés jellemez, vagyis az éves díj egészét az első negyedévben fizetik be.

A biztosítók szavatolótőke-feltöltöttsége továbbra is magas. A szavatolótőke-megfelelés a második negyedévben 215,9 százalék volt, mely az előző negyedévhez képest 6,9 százalékpontos, a 2017. második negyedévi értékhez képest pedig 8,5 százalékpontos csökkenés, de így is jóval meghaladja mind a jogszabályban előírt 100 százalékos, mind pedig az MNB ajánlás alapján prudenciálisan elvárt, a volatilitási tőkepufferrel megnövelt 150 százalékos követelményt is.

A figyelembe vehető szavatoló tőke és a szavatolótőke-szükséglet alapján számított szavatolótőke-megfelelés a biztosítók 70 százaléka esetében (16 biztosító a 23 felügyelt intézményből) 200 százalék feletti értéket jelez. Egy évvel korábban a biztosítók 74 százaléka (20 biztosító a 27 felügyelt intézményből) tartozott ebbe a csoportba.

Az egy évvel korábbihoz hasonlóan 150 százalék alatti szavatolótőke-megfelelést egy biztosító esetében találtak. A jegybank elemzése szerint a tőkefeltöltöttség éves szintű csökkenésének oka a szavatolótőke-szükségletnek a figyelembe vehető szavatoló tőke növekedését meghaladó bővülése volt.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A Mol jelentős eredményeket ért el 2023-ban

A Mol-csoportnak az "egyáltalán nem támogató" feltételek mellett is sikerült helytállnia, és bár pénzügyi teljesítménye tavaly elmaradt a 2022-es rekordévitől, operációs és stratégiai szempontból egyaránt jelentős eredményeket ért el.

A 4 évszakos abroncsban egyre jobban hiszünk

Ellentmondásos számok láttak napvilágot az európai abroncspiacon. A legfontosabb üzenet: a piacon a téli abroncs mellett a négyévszakos eladása növekedett a legjobban.

Adókockázatokkal is együtt jár az üzemanyagkártya

Az üzemanyagkártyák használata széles körben elterjedt a vállalkozások körében, mert jelentős adminisztrációs könnyítést eredményezhet az elszámolás tekintetében. A piacon jelenleg széles körben alkalmazott konstrukció azonban adókockázatot jelenthez, amely kiküszöbölhető lehet egy új konstrukció kialakításával, állapították meg a Deloitte szakértői.

Lakáshitelek: itt vannak a számok a gödör aljáról

A lakáshitelezés a földbe állt tavaly, az állomány kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.