Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Készpénz-reneszánsz a világban. A németek és a magyarok is a bankók hívei!?
No menu items!

Készpénz-reneszánsz a világban. A németek és a magyarok is a bankók hívei!?

Terjednek az alternatív fizetési eszközök. Mégis él és virul a már-már eltemetett kápé. Sok országban nő a készpénzállomány. A százdolláros címlet iránt sosem látott mértéket öltött a kereslet. A digitális fizetési eszközöket kínálók körében Németország nehéz piac hírében áll. A magyarok többsége továbbra is készpénzzel fizet, a sárga csekk különösen tartja magát és a népesség 28 százaléka elutasítja a bankjegy és érme nélküli életet.  

Mindenki 100 dollárost akar

A világban csökken a készpénzforgalom. Ezzel egyidejűleg sosem látott mértékű a százdolláros iránti kereslet. Az elmúlt tíz évben megduplázódott a forgalomban lévő bankók száma. Mintegy 12 milliárd darab van belőle, több, mint a legtöbbet használt címletből, az egy dollárosból.

Az okokról csak spekulálni lehet:

  • Az amerikaiak tartanak egy újabb bankválságtól, ezért készpénzben takarítanak meg.
  • A párna alatt őrzött pénz nem kamatozik – ez az érv már nem szól a bankbetét mellett. Egyre több országban minimális vagy negatív a betéti kamat. Ezért sokan dollárra váltják a korábban hazai pénzben őrzött megtakarításaikat.
  • A becslések szerint az alvilág évi 2000 milliárd dollárt próbál tisztára mosni. A nemzetközi pénzügyi tranzakciók erősödő kontrollja miatt ismét egyre inkább a készpénzes tranzakciók irányába mozdultak.

Az amerikai jegybank, a Fed becslése szerint a 100 dollárosok 80% külföldön van. Nem új jelenség. Az instabil gazdaságú és magas inflációval küzdő országokban sokan tartották dollárban a megtakarításukat. A harmadik világban nem ritka, hogy nagyobb volumenű tranzakcióknál, például ingatlanvásárlásnál az eladók csak USD-t fogadnak el.

A megtakarításokat egyre többen a párnába rejtve őrizhetik

A készpénzállomány más országokban is nő. Egyidejűleg csökken a készpénzforgalom. A készpénzt egyre többen megtakarításuk őrzésére és nem fizetésre használják.

Svédország: elektronikus fizetés, készpénzes megtakarítás

A svédeknél hódítanak a digitális fizetési eszközök a kártya, a Swish App, az e-korona.  A svédek már alig használnak készpénzt. Sok üzlet ajtaján van „no-cash” matrica. Stockholmban 10 fiókból csak 1-ben van készpénzforgalom! Egyre többen fizetnek Swish App-el, a kereskedelmi pénzintézet és a központi bank közös okostelefon alkalmazásával. A 2009-es 100 milliárd koronáról 2018-ra 60-ra csökkent a forgalomban lévő bankók értéke. A készpénzes tranzakciók értéke ennél is nagyobb arányban esett vissza. Ebből arra lehet következtetni, hogy a svédek egyre több pénzt rejtegetnek a párna alatt.

Stefan Ingves készpénz tartalékról beszélt

A nemzeti bank ösztönzi az elektronikus fizetést. Digitális korona bevezetését tervezi. A bankjegynyomás megszüntetését azonban kizárja. „Politikai, gazdasági válságban, háborús helyzetben, vagy összehangolt hekker támadásnál túl sebezhetők lennénk készpénz nélkül” – magyarázza Stefan Ingves, a Reichsbank igazgatótanácsának tagja. „A magánszemélyeknek és a cégeknek is tanácsoljuk a készpénztartalékot” – teszi hozzá.

Egyre népszerűbb az euró

A valutában megtakarítók és az eladóként csak ezt elfogadók körében az USD messze a legnépszerűbb. Az állami valutatartalékok nagy része is dollárban van. De jön fel az euró! Az Európai Központi Bank (EKB) becslése szerint 340 milliárd értékű bankjegy van az euróövezeten kívül. A legtöbb Dél-Kelet-Európában és a Szovjetunió utódállamaiban, ahol a politikai, gazdasági összeomlás után a nemzeti valuta helyett a német márka volt a megtakarítás, és sokszor a mindennapok pénzneme is. A Német Szövetségi Bank becslése szerint a Németországban nyomott bankjegyek 90%-a nem jelenik meg a készpénz forgalomban! Megtakarításokat őriznek benne az ország határain belül és kívül egyaránt.

Az euró bankjegyek döntő része meg sem nem jelenik a készpénz forgalomban

Németország: mérlegen a kápé

c Az előítéletet megerősíti a Német Szövetségi Bank frissen publikált, 2017-es adatokon alapuló elemzése.

Az átlag német évente 220 alkalommal fizet, ami össztársadalmi szinten 20 milliárd tranzakciót eredményez. Ennek 78 százaléka készpénzes, 21 kártyás. Csak 1 százalék az alternatív fizetési eszközök, például az okostelefonos fizetés aránya. A tranzakciók 70 százaléka élelmiszerüzletekben bonyolódik le, a drogériákat (8%) és a divatüzleteket (5%) messze megelőzve. Az esetek háromnegyedében tehát bankjegy cserél gazdát, de a forgalom összeértékének csak 51 százaléka készpénzes, 45 kártyás, 4 százaléka pedig egyéb digitális eszközzel bonyolódik.

Mérlegelnek a vásárlók és a kereskedők is a drágább, olcsóbb az időigényesebb fizetési módok között

A felmérés részben pontot tett egy hitvita végére. A kártya-pártiak örökkévalóságnak érzik, amíg az előttük álló apró után kotorászik. A kápé hívei szerint a PIN bepötyögésével, az aláírással megy az idő. A vitában adatvédelmi, biztonsági, sőt higiéniai érvek is felmerülnek. A tények: egy átlagos fizetés 25 másodpercig tart. A leggyorsabb a kápé 22 másodperc, valamivel lassabb a PIN-es (29 mp), sokkal lassabb az aláírós kártya, amely 39 másodpercet vesz általában igénybe. Viszont ahogy az összeg nő, úgy billen a mérleg a kártya javára. 100 eurónál közel 1 perc kell a bankók megolvasásához, de csak fél a kártyás fizetéshez. Ugyanakkor viszonylag ritkán cserél ennyi pénz gazdát. Az átlagos tranzakcióérték 32 euró. A fizetések 68 százalékában 10 euró alatti összeg cserél gazdát. Az eszköztől függetlenül a korral nő a fizetési idő: 29 éves korhatár alatt 19 -27, 60 év felett 24-35 másodperc.

Végső soron a tranzakciók kereskedőt terhelő költségét is a vevő fizeti. Ezért nem mindegy, melyik mennyibe kerül. A készpénzes fizetés átlagosan 24 centbe, a bankkártyás 33-ba, a hitelkártyás 1 euróba. Viszont minél kisebb a készpénzbevétel összvolumene, annál nagyobb a költsége. Minthogy a 78%-ban készpénzes tranzakciók csak a bevétel 55%-t adják, végeredményben a kártya olcsóbb. A bankkártyás fizetést a kereskedők összbevételének 0,67, a hitelkártyást 1,7, a készpénzest 1,8 százaléka bánja.

Magyarországon maradt a sárga csekk is

Nálunk – Németországgal szemben – nem néznek ferde szemmel arra, aki 100 forintot fizet kártyával. Nem kell már PIN-t ütni, vagy aláírni, elég érinteni. Mégis kápé pártiak vagyunk. Az MNB legutóbbi, 2017-ben publikált, 2016-os adatfelvételen alapuló elemzése szerint az európaiak közül mi ragaszkodnak a leginkább a bankóhoz! A kártyás tranzakciók száma és értéke ugyan nő, de a fizetések 88 százaléka továbbra is készpénzes. Nem utolsó sorban, mert az európai átlagnál kétszer többen, a munkavállalók 21 százaléka még mindig borítékban kapja a fizetését.

A rezsinél, ami a legnagyobb értékű és legrendszeresebb tranzakciókat jelenti, különösen tartja magát a készpénz: 67 százalék részben, 42 teljesen, csak sárgacsekkezik. A befizetések harmada (29%) választja a gyorsabb és egyszerűbb, a Lajtán túl egyeduralkodó állandó beszedési megbízást. A 29 év alattiak 69 százaléka is rendszeresen áll sorba a postán!

A magyarok általában szkeptikusak a digitális fizetéssel szemben: 28 százalék elzárkózik a kápé mentes életmódtól. Az európaiak 43 százaléka az elektronikus fizetést pártolja. Ennél is nagyobb, 52 százalék volt a kártyás fizetések aránya 2017-ben.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.