Hirdetés
Kezdőlap Hírek Klímaváltozás. A vizek élővilága is jelentősen megcsappanhat
No menu items!

Klímaváltozás. A vizek élővilága is jelentősen megcsappanhat

A világ óceánjai hal- és egyéb állatállományának egyhatodát veszíthetik el a évszázad végére, ha a felmelegedés a jelenlegi mértékben zajlik – vélik tengerbiológusok.

Minden egyes Celsius-fok, amellyel növekszik a világ vizeinek hőmérséklete, 5 százalékkal csökkenti a tengeri állatok mennyiségét egy tengerbiológusok nemzetközi csoportja által végzett számítógépes összehasonlító vizsgálat szerint. Az elemzés nem foglalkozik az ezen kívül zajló halászat hatásával – olvasható a PhysOrg tudományos-ismeretterjesztő hírportálon.

Ha a világ üvegházhatásúgáz-kibocsátása a jelenlegi mértékben zajlik, a biomassza, vagyis minden tengeri élőlény teljes össztömege 17 százalékkal fog csökkenni 2100-ra. De ha csökkenne a szén-dioxid-szennyezés mértéke, a veszteség 5 százalékban limitálható lenne – írták az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) publikált tanulmányban.

William Cheung

“Az óceánok biomasszájának hatalmas mértékű csökkenését tapasztalhatjuk”, ha a világ nem lassítja le a klímaváltozást – mondta William Cheung, a University of British Columbia tengerbiológiusa, a kutatás társszerzője. Hozzátette: már most vannak megfigyelhető változások.

Bár a víz hőmérséklete a leginkább befolyásoló tényező, a klímaváltozás hatására az óceánok savasabbá válhatnak és csökkenhet az oxigéntartalmuk, ami szintén károsítja a tengeri élővilágot – mondta Cheung.

A megjósolt veszteségeknek óriási mértékű hatása van nemcsak a az óceánok biodiverzitására, hanem az emberekre is, hiszen a vizek világszerte fontos forrásokat jelentenek – mondta a Julia Baum, a Victoriai Egyetem biológusa. “A klímaváltozás nagy valószínűséggel okozhat egy sor új, komoly konfliktust az óceánok nyújtotta források használata és az élelmezésbiztonság miatt, főként mivel növekszik a népesség” – tette hozzá.

Derek Tittensor, az ENSZ-hez tartozó, Angliában lévő World Conservation Monitoring Center munkatársa szerint a legnagyobb állatokat fogja legerőteljesebben érinteni a változás.

“A jó hír az, hogy a tengeri élet fő alapkövei, a planktonok és a baktériumok száma kevésbé erőteljesen fog csökkenni. A rossz hír viszont, hogy azok a tengeri állatok, amelyekkel közvetlen kapcsolatban állunk, és amelyek legmélyebben megérintenek minket, a becslések szerint a legtöbbet fognak szenvedni a klímaváltozástól, amint annak hatásai folyamatosan érezhetővé válnak a táplálékláncban” – mondta Boris Worm, kanadai Dalhousie  University munkatársa.

A tudósok már korábban is tisztában voltak azzal, hogy a klímaváltozás valószínűleg csökkenteni fogja a tengeri élővilágot, de a korábbi számítógépes szimulációk csak a probléma egy-egy részére koncentráltak. Ez a tanulmány hat különböző korszerű számítógépest modellt használ, amelyek a legpontosabb elemzést adják – fejtette ki Cheung. (MTI)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Üzleti inkubátorok: kéz a kézben a KKV-val

Az üzleti inkubátor egy olyan szervezet, amely rendszerbe foglalja és élénkíti a sikeres vállalkozások létesítésének folyamatát, számukra átfogó és integrált szolgáltatások körét nyújtva.

Jó cégérnek nem kell reklám? Kevesebbet költenek a cégek reklámra

Az elmúlt másfél évtized alatt a magyarországi legnagyobb hirdetők az árbevételükhöz viszonyított médiavásárlási kiadásaikat harmadára csökkentették.

Családok életét befolyásolják a magas üzemanyagárak

A fogyasztók érzékenyen reagáltak az üzemanyagárak emelkedésére, amelynek hatására csökkent a kereslet.

MNB: a jelentős aranytartalék erősíti az ország stabilitását

Az MNB az aranytartalék bővítésével évekkel előzte meg nemcsak a nemzetközi trendet, de a régiós - a lengyel és a cseh - jegybankot is,.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.