Hirdetés
Kezdőlap Hírek KSH-ipar. 2018 novemberi árak
No menu items!

KSH-ipar. 2018 novemberi árak

Tavaly novemberben a belföldi értékesítési árak átlagosan 6,7 százalékkal nőttek, az ipari termelői árak összességében pedig 5,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Ez az emelkedési ütem a júliusi 8,4 százalékról négy hónapon át folyamatosan csökkenő tendenciát mutatott – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

 

A belföldi értékesítési árak átlagosan 6,7 százalékkal nőttek az előző havi 8,2 százalékos emelkedés után. A feldolgozóiparban 5,7 százalékosra lassult az emelkedés mértéke az októberi 7,4 százalékról. A több mint egyharmadnyi súlyú energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) árai 9,2 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz mérten az előző havi kétszámjegyű emelkedés után.

KSH Árak 2018 november grafikon AzÜzlet.hu / KSH

Az árváltozást a munkabérek növekedése, a forint árfolyamváltozása és a kőolaj világpiaci árának alakulása is befolyásolta

– tette hozzá jelentésében a KSH.

Az élelmiszeripar belföldi értékesítési árainak emelkedése ugyanakkor gyorsult az októberi 2,2-ről 2,8 százalékosra, a gyógyszeriparban pedig második hónapja alacsonyabbak voltak az árak, mit egy évvel korábban. A járműgyártásban az átlagosnál alacsonyabb, 4,3 százalékos volt a termelői árak emelkedése, az elektronikai és számítástechnikai gyártóknál pedig a feldolgozó ipari átlagot éppen átlépő 5,8 százalékos.

A tartós fogyasztási cikkeket gyártó cégek átlagosan 4,0 százalékkal tudták emelni áraikat, míg a nem tartós fogyasztási cikkek 1,9 százalékkal drágultak. A beruházási javak 4,2  százalékkal drágultak, míg a további feldolgozásra szánt alapanyagok és féltermékek termelői ára 6,0 százalékkal emelkedett.

Az ipari exportértékesítés árai 4,3 százalékkal emelkedtek, ezen belül a 96,4 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 3,7 százalékkal nőttek az árak. A járműgyártás forintban mért exportárai 2,1 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál, a számítástechnikai és elektronikai termékek ára 4,0 százalékkal, a gyógyszereké 3,1 százalékkal, a vegyipari termékeké 6,1 százalékkal nőtt, az élelmiszerek 1,5 százalékkal drágábban keltek el a külpiacokon.

Tavaly novemberben a forint az euróhoz képest 10,42 forinttal – 3,34 százalékkal -, az amerikai dollárral szemben  18,17 forinttal – 6,84 százalékkal gyengébb árfolyamon forgott,  mint egy évvel azelőtt.

Ipari árindex KSH 2018 november, december árindex AzÜzlet táblázat

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Hatalmas lehetőség előtt az állattenyésztők ágazata

Április elejéig 470 milliárd forintot fizetett ki a Magyar Államkincstár 156 ezer gazdálkodónak, múlt héten újabb 55 milliárd forintot.

Tovább fogynak a magánnyugdíjpénztárak, már csak kettő marad belőlük

A nyugdíjcélú megtakarítások utáni adójóváírások együttes összege legfeljebb évi 280 ezer forint lehet.

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.