Hirdetés
Kezdőlap Hírek KSH: jelentősen csökkent a külkereskedelmi többlet tavaly
No menu items!

KSH: jelentősen csökkent a külkereskedelmi többlet tavaly

2018-ban az export euróban számolt értéke 4,2 százalékkal, az import 7,3 százalékkal haladta meg az előző évit, a külkereskedelmi áruforgalom  mérlegtöbblete 5,557 milliárd eurót tett ki, ami azt jelenti, hogy 2,520 milliárd euróval csökkent a 2017-es 8,078 milliárd euróról – jelentette második becslése alapján a központi Statisztikai Hivatal.

A második becslés 484 millió euróval kisebb áruforgalmi aktívumot mutat a február 8-án kiadott első becslésnél, amelyben 0,1 százalékponttal nagyobb exportnövekedést és 0,4 százalékponttal kisebb importemelkedést jelzett a KSH.

Tavaly decemberben az export 2,5 százalékkal, az import 5,3 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz mérve, a 393 millió euró  exporttöbblet 178 millió euróval lett kisebb.

Az elmúlt évben az export összértéke 104,885 milliárd euróra nőtt az egy évvel korábbi 100,680 milliárd euróról, az import 99,327 milliárd eurót tett ki az egy évvel korábbi 92,602 milliárd euróval szemben.

Tavaly a gépek, szállítóeszközök exportja 4,0 százalékkal, importja 5,6 százalékkal nőtt euróban számolva az előző évhez képest. Ezen belül a közúti járművek kivitele 1,0, importja 4,7 százalékkal nőtt, így is 7,050 milliárd euró exporttöbbletet hozott. Annak ellenére, hogy az energiafejlesztő berendezések exportja 5,4 százalékkal esett vissza, a termékcsoport forgalmából 3,996 milliárd euró aktívum keletkezett, mert az import 8,9 százalékkal csökkent. A híradás-technikai, hangrögzítő és -lejátszó készülékek kivitele 6,1 százalékkal, importja csak 0,7 százalékkal volt nagyobb az előző évinél, így ezekből 2,341 milliárd euróra nőtt a kereskedelmi többlet.

A feldolgozott termékek kivitele 5,2, behozatala 9,0 százalékkal emelkedett, így 2,5 milliárd eurót meghaladó deficit alakult ki ezen az ágon, amihez a vas, acél színesfém és más fémek importtöbblete egyedül 3,764 milliárd euróval járult hozzá. A gyógyszerforgalom aktívuma az export 10,8 százalékos és az import 17,9 százalékos növekedésének eredőjeként 873 millió euróra csökkent, a gumiipari termékek külkereskedelme 845 millió euró aktívummal zárt, és a szerves és szervetlen vegyi termékek forgalmából is csak 590 millió euró többlet származott.

Az élelmiszerexport 1,8 százalékkal elmaradt az előző évitől, az import 4,8 százalékkal nőtt, az exporttöbblet így is 1,983 milliárd eurót tett ki. A gabonafélék és készítmények külkereskedelméből 914 millió euró exporttöbblet származott annak ellenére, hogy az export 20,1 százalékkal csökkent, az import viszont 7,5 százalékkal nőtt. A húsexport többlete 517 millió euró volt, az élőállatok forgalma 149 millió euró többlettel zárt.

Az energiahordozók importja 12,9 százalékkal nőtt euróban és 8,116 milliárd eurót tett ki, miközben változatlan áron számolva 4,8 százalékkal csökkent a behozatal. Az export volumenben 2,7 százalékos, euróban 17,6 százalékos növekedéssel sem érte el a 3 milliárd eurót, így az energiaforgalomban 5,164 milliárd euró deficit keletkezett.

Az európai országokkal lebonyolított külkereskedelemből  Magyarországnak 10,139 milliárd euró külkereskedelmi aktívuma származott. Németországgal 2,813 milliárd euró volt a kiviteli többlet az export 3,3 százalékos és az import 4,7 százalékos növekedéséből. Az Egyesült Királyságba irányuló magyar export a Brexit előtti utolsó teljes évben 10,5 százalékkal, az import viszont csak 0,3 százalékkal nőtt, aminek eredményeként a kereskedelmi többlet meghaladta a 2 milliárd eurót. A Romániával folytatott külkereskedelemben is 2 milliárd eurónál jóval nagyobb, 2,641 milliárd euró exporttöbblet keletkezett 4,0 százalékos export- és 2,4 százalékos importnövekedés eredményeként. Az Oroszországgal lebonyolított forgalomban 2,345 milliárd euróra nőtt a deficit, miután a kivitel 9,8 százalékkal visszaesett az import euróban számolt értéke viszont 21,9 százalékkal nőtt.

Az Ázsiába irányuló export 9,1 százalékkal elmaradt az előző  évitől, az import viszont 17,5 százalékkal nőtt, a magyar deficit 7,907 milliárd euróra nőtt. Kínába az export 16,3 százalékkal esett vissza az import 14,1 százalékkal nőtt, az áruforgalmi deficit 3,399 milliárd euróra nőtt. Japánba 7,4 százalékkal kevesebb export ment, míg az import 0,2 százalékkal maradt el az előző évitől, a deficit 670 millió euró volt.

Az Egyesült Államokból 8,9 százalékkal csökkent az import és 5,3 százalékkal nőtt az euróban számolt export, a külkereskedelmi többlet 1,186 milliárd eurót ért el – ismertette a KSH adatait az MTI.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Turisztikai támogatással erősít a kormány

Tavaly a járvány után teljes helyreállást ért el az ágazat, idén pedig a vendégéjszakák tartós növekedése várható,

Német Turisztikai Hivatal: A beutazó turizmus 7,8 %-kal nőtt

Az év kezdetétől február végéig 9,4 millió nemzetközi vendégéjszakát jelentettek a legalább tíz ággyal rendelkező szálláshelyek – ez az előző év ugyanezen időszakához képest 7,8 százalékos növekedésnek felel meg.

Üzleti inkubátorok: kéz a kézben a KKV-val

Az üzleti inkubátor egy olyan szervezet, amely rendszerbe foglalja és élénkíti a sikeres vállalkozások létesítésének folyamatát, számukra átfogó és integrált szolgáltatások körét nyújtva.

Jó cégérnek nem kell reklám? Kevesebbet költenek a cégek reklámra

Az elmúlt másfél évtized alatt a magyarországi legnagyobb hirdetők az árbevételükhöz viszonyított médiavásárlási kiadásaikat harmadára csökkentették.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.