Hirdetés
Kezdőlap Hírek KSH: szeptemberben kevesebb lett az exporttöbblet, mint tavaly
No menu items!

KSH: szeptemberben kevesebb lett az exporttöbblet, mint tavaly

A külkereskedelmi mérleg havi aktívuma 248 millió euró volt, 720 millió euróval kevesebb, mint egy évvel ezelőtt. 

Az export euróban számolt értéke 2,4 százalékkal csökkent, az importé 6,4 százalékkal nőtt szeptemberben az egy évvel korábbihoz képest – jelentette pénteken második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az exporttöbblet 20 millió euróval kevesebb a november 9-én kiadott első becslésnél, amikor 0,1 százalékponttal kisebb export visszaesést és ugyancsak 0,1 százalékponttal alacsonyabb importnövekedést jelezett a KSH.

Szeptemberben a gépek, szállítóeszközök exportja 5,0 százalékkal, az élelmiszerek kivitele 5,7 százalékkal visszaesett az egy évvel korábbihoz mérve. A

gépexport második hónapja, az élelmiszer-kivitel március óta csökken éves összevetésben. A feldolgozott termékek exportja 2,4 százalékkal nőtt, ami a márciusi csökkenést leszámítva a legalacsonyabb növekedés ebben az évben.

A gépek, szállítóeszközök importja 2,6 százalékkal, a feldolgozott termékeké 9,6 százalékkal haladta meg a tavaly szeptemberit. Az energiaimport euróban 20,6 százalékkal nőtt, változatlan áron számolva viszont 12,8 százalékkal kevesebb volt a tavaly szeptemberinél.

A kőolaj és kőolajtermékek import volumene hetedével visszaesett. A gázimport tizedével, a villamos energia behozatala közel ötödével mérséklődött.

Az év első kilenc hónapjában a kivitel 4,2 százalékkal, a behozatal 6,7 százalékkal nőtt euróban, a külkereskedelmi mérlegtöbblet 4,861 milliárd eurót tett ki, 1,439 milliárd euróval csökkent a múlt év azonos időszakához viszonyítva.

KSH 2018 II.negyedév beruházások volumeneAz első három negyedévben a gépexport 3,5 százalékkal nőtt euróban. Ezen belül a közúti járművek kivitele 0,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, a villamos gépek, készülékek és műszerek exportja viszont 7,3 százalékkal nőtt.

Energiafejlesztő gépek és berendezések kivitele 5,4 százalékkal csökkent, az irodagép és gépi adatfeldolgozó berendezéseké 6,0, a híradástechnikai, hangrögzítő és -lejátszó készülékeké pedig 4,4 százalékkal nőtt.

A feldolgozott termékek exportjának 6,3 százalékos növekedését a gyógyszerexport 12,2 százalékos növekedése húzta, amely a legnagyobb súllyal szerepel a termékcsoportban.

A gumitermékek kivitele 8,4 százalékkal nőtt, a szerves vegyi termékeké 7,7 százalékkal emelkedett a tavalyi első három negyedévhez képest.

Az élelmiszerexport 2,7 százalékos visszaesésében a legnagyobb tétel a gabonakivitel 24,8 százalékos zuhanása, miközben a takarmányok exportja 6,7 százalékkal nőtt, az élő állatok kivitele 8,2, a húskészítményeké 4,5 százalékkal nőtt. Az italok exportja 16,5, a dohánytermékeké 48,5 százalékkal nőtt.

Importban 4,1 százalékkal nőtt a gépek, szállítóeszközök behozatala és majdnem 48 százalékkal részesedtek a teljes importból. A villamos gépek és készülékek importja 11,8, a közúti járműveké 4,6, az egyéb szállítóeszközöké viszont 34,8 százalékkal nőtt.

A feldolgozott termékek importjának 9,7 százalékos növekedését is a gyógyszerimport 22,6 százalékos emelkedése húzta, de 12,2 százalékkal emelkedett a műanyag alapanyagok behozatala és 12,0 százalékkal a szervetlen vegyszerek importja.

Az élelmiszerimport 5,5 százalékkal nőtt az első három negyedévben, amiben a legnagyobb tételt a zöldségek és gyümölcsök behozatalának 8,9 százalékos növekedése jelentette, de 7,9 százalékkal nőtt a gabona, és 15,2 százalékkal a takarmányok importja.

Az energiaimport 10,7 százalékos negyedévi növekedésében 25,7 százalékkal nőtt euróban a kőolaj és az olajtermékek behozatala, míg az áram importja 13,4 százalékkal csökkent.

Az Európai Unióba a szeptemberi 1,3 százalékos visszaesés ellenére 4,0 százalékkal nőtt a kilenchavi export, az import 3,6 százalékkal emelkedett a múlt év azonos időszakához viszonyítva.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.