Hirdetés
Kezdőlap Hírek Lakossági állampapírok: stabilan nő a kereslet
No menu items!

Lakossági állampapírok: stabilan nő a kereslet

A lakossági állampapír-állomány tavaly 713 milliárd forinttal emelkedett és ezzel az év végén elérte a 7516 milliárd forintot, ami több mint 10 százalékos növekedést jelent egy év alatt – közölte Varga Mihály.

A pénzügyminiszter kiemelte: az állampapírok iránti kereslet stabilan növekszik, ennek köszönhetően a lakossági állampapírok részesedése a központi költségvetés adósságán belül meghaladja a 26 százalékot.

A negyedik negyedévben csaknem 148 milliárd forinttal nőtt a lakossági állampapír-állomány, elérve a 712,9 milliárd forintos éves növekedést – mondta Varga Mihály. Hozzátette, hogy ezzel a mennyiséggel az egész évre tervezett 583 milliárd forintos állománybővülést 22 százalékkal teljesítette túl az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).

A tárcavezető az adatokat ismertetve elmondta: a 7515 milliárd forintos lakossági állampapír-állomány legnagyobb részét, 42 százalékát az egyéves futamidejű állampapírok teszik ki, az inflációkövető Prémium Magyar Állampapírok (PMÁP) pedig 34 százalékos részesedést érnek a teljes portfólióban.

Varga Mihály. MTI/Máthé Zoltán

A felmérések azt mutatják, hogy a 40 év alatti korosztály körében egyre népszerűbb a hosszú távú állampapír-befektetés, a kétéves állampapírok 33 százalékkal, a prémium állampapírok esetében 30 százalékkal emelkedett az állomány egy év alatt. A legdinamikusabban, 43 százalékkal a babakötvény állománya nőtt – tette hozzá Varga Mihály.

A tavalyi utolsó negyedévben a nettó kibocsátás csaknem kétharmadát a PMÁP tette ki, még úgy is, hogy novemberben több mint százmilliárdos lejárattal kellett számolnia az adósságkezelőnek. Ezt követte az egyéves futamidejű állampapír nettó értékesítési volumene.

Varga Mihály ismertetése szerint a féléves állampapírok és kétéves futamidejű kötvények állománya jelentősen csökkent az utolsó negyedévben. Ennek oka, hogy a bankok saját számlájukon tartott lakossági állampapírokból az ÁKK jelentősebb mennyiséget vásárolt vissza – jelezte a pénzügyminiszter.

A befektetői kör szűkítése és az év során egyéb szabályozók bevezetésének eredményeként áprilistól az értékesített állampapírok teljes mennyiségét magánszemélyek vásárolták meg – hangsúlyozta Varga Mihály.

A pénzügyminiszter megerősítette, hogy nem terveznek nemzetközi devizakötvény-kibocsátást 2019-ben. A magyar gazdaság egyre jobb teljesítményének köszönhetően az állam a finanszírozási szükségletét szinte teljes egészében forintból fedezheti, így az adósságon belül a devizaarány tovább eshet, a mostani 20 százalékos arányról a tervek szerint akár 18 százalékra. (MTI)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.