Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág MNB: erősítené az országot, ha a lakossági megtakarítást állampapírban őriznénk
No menu items!

MNB: erősítené az országot, ha a lakossági megtakarítást állampapírban őriznénk

Jelentős, mintegy 5700 milliárd forint a magyarországi készpénzállomány, ennek egy részéből növelni lehetne a lakosság állampapír- és részvényvásárlását – mondta Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke a Hungarian Business Leaders Forum (HBLF) rendezvényén, Budapesten. 

Nagy Márton kiemelte: nagy kérdés, mi lesz a jövőben ezzel a jelentős készpénzmennyiséggel. Rámutatott: ha ennek kevesebb, mint felét, 2300 milliárd forintot a lakosság állampapír-vásárlásra fordítaná, akkor a mostani, lakosság kezében lévő, 5100 milliárd forintos értékpapír-állomány mintegy 45 százalékkal ugrana meg. A háztartások által megvásárolt, jelenleg 800 milliárd forint összegű tőzsdei részvényállomány pedig 3100 milliárd forintra emelkedne, azaz majdnem megnégyszereződne, és ez nagyon kedvező lenne a hazai gazdasági növekedés szempontjából – jelezte az MNB-alelnök.

Nagy Márton az MNB alelnöke

Nagy Márton elmondta: a lakosság pénzügyi vagyona 2010 és 2018 között megduplázódott, most már mintegy 41 ezer milliárd forintra rúg.

A jegybank alelnöke jelezte: a magyar háztartások közel 6 százalékos pénzügyi megtakarítási rátája az egyik legmagasabb a régióban, ez azt jelenti, hogy a lakosság évente mintegy 2000 milliárd forintot tesz félre, és a magas megtakarítási ráta eredményeként igen jelentős a háztartások GDP arányos pénzügyi vagyona, napjainkban meghaladja a 100 százalékot is.

Rámutatott: a magas megtakarítás kedvezően hat a gazdaságra és számos lehetőséget biztosít az ország finanszírozására. Jelezte: a jelentős készpénzállomány más megtakarítási formák elöl von el forrásokat, így közel 2300 milliárd forinttal lehetne növelni a lakosság állampapír- és részvényvásárlásait, ezzel is erősítve az ország önfinanszírozását.

Nagy Márton szerint fontos azonban, hogy a lakossági állampapírok további értékesítésének növelésében a kincstár kapjon nagyobb szerepet. A közvetlen, kincstáron keresztüli vásárlás a lakosság és az állam számára is előnyösebb lehet, mivel nincs számlavezetési díj és jutalék sem – mondta.

A jegybank alelnöke jelezte: a lakosság az általa megvásárolt állampapírok 80 százalékát a bankok közvetítésével szerezte be, csupán 20 százalékát vette meg közvetlenül a kincstártól. Ez jelentős járulékos kiadásokat jelenthet, hisz éves szinten a központi büdzsé 20-30 milliárd forint jutalékot fizet az állampapírok értékesítésért a bankoknak, míg a lakosság 10-15 milliárd forintot fizet a pénzintézeteknek az állampapírok őrzéséért, a letétkezelésért.

Az MNB alelnöke azt mondta: összességében a belföldi finanszírozás erősödésével fenntartható módon valósul meg a gazdasági növekedés. Hozzátette, csak azok a felzárkózási modellek voltak sikeresek a világban, amelyek nagy arányban alapoztak a belső megtakarításokra.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.