Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág MNB - mérleg. Két éven belül megszűnhet a nettó külső adósság
No menu items!

MNB – mérleg. Két éven belül megszűnhet a nettó külső adósság

A kedvező folyamatok fennmaradása esetén, 2021-re megszűnhet az ország nettó külső adóssága. Az MNB sajtótájékoztatón mutatta be a 2018. év külső egyensúlyi folyamatait áttekintő Fizetési mérleg jelentést.

Koroknai Péter

Koroknai Péter, a Magyar Nemzeti Bank főosztályvezetője ismertette: a magyar gazdaság külső sérülékenysége 2018-ban tovább csökkent. A folyó fizetési mérleg és a külső finanszírozási képesség (a tőkemérleg és a folyó fizetési mérleg együttes egyenlege) változatlanul többletet mutatott. Tavaly az uniós transzferek jelentős felhasználása és a korábbi éveket meghaladó működőtőke-beáramlás mellett dinamikusan nőtt a beruházások értéke, míg a gazdaság nettó és bruttó külső adósságrátái tovább csökkentek.

Magyarország külső finanszírozási képessége továbbra is meghaladja a régiós országokban jellemző értékeket, a folyó fizetési mérleg többlete a bruttó hazai termék (GDP) 0,5 százalékát, a gazdaság külső finanszírozási képessége a GDP 2,2 százalékát tette ki tavaly.

jelmagyarázat: SCV jelentése

A folyó fizetési mérleg többlete tavaly mérséklődött, de továbbra is kevesebbet költ az ország fogyasztásra és beruházásra, mint amennyi jövedelmet megtermel – mondta az MNB főosztályvezetője. A külkereskedelmi többlet tavaly csökkent, míg az átutalások egyenlege az uniós források beáramlása miatt emelkedett – mondta a szakértő. A jegybank azonban nem számít arra, hogy deficites lesz a folyó fizetési mérleg egyenlege – fűzte hozzá.

A folyó fizetési mérleg többlete a 2016-ban mért, historikus csúcsnak számító 6 százalékról a GDP 0,5 százalékára csökkent az elmúlt évben, ilyen alacsony mérlegtöbbletre 2011 óta nem volt példa.

Az MNB adatai szerint a folyó fizetési mérleg tavalyi többlete 640 millió euró volt, az előző évi 3,451 milliárd euró után. A külkereskedelmi aktívum csaknem 3 milliárd euróval maradt el az egy évvel korábbitól, az áruforgalom egyenlege 3,3 milliárd euróval romlott és 1,4 milliárd euró deficitbe fordult, a szolgáltatások 7,64 milliárd euró többlettel zártak, ami 313 millió euróval több az előző évinél. Az uniós tőketranszferek tavalyi 2,504 milliárd eurós összege 851 millió euróval több volt az előző évinél. Ezzel együtt a folyó mérleg és a tőkemérleg együttes egyenlege, az ország úgynevezett finanszírozási képessége a külfölddel szemben 2,961 milliárd euróval elmaradt a 2017-estől és 1,893 milliárd euró volt.

Koroknai Péter szerint a külkereskedelmi egyenleget kettős hatás alakítja, a belső konjunktúrával szoros összefüggést mutató áruegyenleg csökkent, míg a szolgáltatások egyenlege jelentős többletet mutat. Ez kedvező, mert a szolgáltatások importtartalma jóval kisebb, mint az áruforgalom importigénye – elemezte.

A beruházások importigénye és a tartós fogyasztási cikkekhez kapcsolódó növekvő import rontotta az áruforgalmi egyenleget, de ebben egyedi tényezők is szerepet játszottak, tavalyi magasabb energiaimport, az új autók elhúzódó engedélyezése, a magasabb olajár, valamint a készletek emelkedése.

Koroknai Péter kiemelte: a beruházások lendületes bővülése nagymértékben hozzájárult az áruegyenleg romlásához, hozzátéve, hogy az export továbbra is gyorsan növekszik.

Kiemelte: a következő években, amikor a most elinduló, illetve zajló beruházások termelni fognak, csökken majd az importigény és erősödik az export. Néhány átmeneti tényező a következő években megszűnik, a belső kereslet viszont a jövőben is erős marad, ami idén kissé csökkenti majd a folyó fizetési mérleg szufficitjét, de megmarad a többlet – fejtette ki.

A külső adósság alakulása szempontjából fontos, hogy a GDP-hez mérten a nettó finanszírozási képesség stabilan 2-2,5 százalék között alakulhat a következő években is – jelentette ki Koroknai Péter. (MTI)

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt

A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 402 600, a kedvezményeket figyelembe véve 417 100 forintot ért el, 14,0, illetve 13,8 százalékkal volt magasabb, mint 2023. februárban.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.