Hirdetés
Kezdőlap Cégvilág MNB: megélénkült a vállalatok hitelfelvételi kedve
No menu items!

MNB: megélénkült a vállalatok hitelfelvételi kedve

A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint tavaly megélénkült a vállalatok hiteligénylése, december végén a nem pénzügyi vállalatok hiteladóssága a belföldi pénzintézetekkel szemben 7455 milliárd forintot tett ki, ami 959 milliárddal – 14,8 százalékkal – több az egy évvel korábbinál, míg az előző évben 9,5 százalék, 564 milliárd forint volt az emelkedés. 

A vállalati hiteladósság növekménye nagyjából egyenletesen oszlik meg az egy évesnél rövidebb lejáratú, alapvetően  folyószámlahitel-adósság és a legfeljebb ötéves, valamint az öt évnél hosszabb lejáratú beruházási hitelek között. Arányaiban legnagyobb, 18,4 százalékos növekedést az egy évesnél hosszabb, legfeljebb ötéves lejáratú beruházási hitelek mutatták, amelyek 324 milliárd forinttal 2085 milliárd forintra duzzadtak, míg 2017-ben mindössze 71 milliárd forinttal, 4,2 százalékkal nőttek.

Az ötévesnél hosszabb lejáratú hitelek éves növekedése szerényebb élénkülést mutat a magas bázis miatt, hiszen már 2017-ben is 10,8 százalékkal, 290 milliárd forinttal haladták meg az egy évvel korábbi állományt, tavaly pedig 11,0 százalékkal, 328 milliárd forinttal emelkedett az állományuk, amely december végére 3304 milliárd forintot ért el. Az egy évesnél rövidebb vállalati hitelek állománya 307 milliárd forinttal emelkedett a tavalyi évben, amivel a növekedési üteme a 2017-es 13,0 százalékról 17,4 százalékosra gyorsult. Ezen belül a folyószámlahitelek összege 18,6 százalékkal nőtt.

A folyószámlahitelek átlagos kamata a tavalyi évben 10 bázisponttal 2,25 százalékra emelkedett. Az egy évesnél hosszabb lejáratú  vállalati hitelek kamata átlagosan 99 bázisponttal nőtt egy év alatt, tavaly decemberben 2,39 százalékos volt, ezen belül azonban a legfeljebb öt évre rögzítetett kamatozású, egymillió eurónál kisebb összegű hitelek átlagos kamatlába 119 bázisponttal 4,03 százalékra nőtt.

A vállalatok betétállománya a belföldi pénzintézetekben 1106 milliárd forinttal (14,7 százalékkal) nőtt tavaly az előző évi 923  milliárd forint (14,0 százalék) emelkedés után. A látraszóló és folyószámlabetétek adták a tavalyi növekedés 80,6 százalékát, ami 891 milliárd forintnak és 13,6 százalékos emelkedésnek felel meg, bár 2017-ben 24,6 százalékos emelkedéssel 1298 milliárd forinttal híztak. A lekötött vállalati betétek állománya az előző évi 374 milliárd forintos (27,9 százalékos) csökkenésből tavaly 216 milliárd forintot  (22,3 százalékot) visszaemelkedett a múlt év végére, amivel kétéves csúcsot ért el. /MTI/

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt

A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 402 600, a kedvezményeket figyelembe véve 417 100 forintot ért el, 14,0, illetve 13,8 százalékkal volt magasabb, mint 2023. februárban.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.