Hirdetés
Kezdőlap Hírek Kártyás fizetés - az érintőkártya a legnépszerűbb
No menu items!

Kártyás fizetés – az érintőkártya a legnépszerűbb

A betéti kártyák száma nőtt, a hitelkártyáké csökkent Magyarországon a tavalyi negyedik negyedévben, ugyanakkor az ügyfelek minden eddigi negyedévinél több, összesen 209 millió belföldi vásárlást indítottak kártyáikkal, mintegy 1547 milliárd forint értékben – közölte a Magyar Nemzeti Bank.

2018 egészében a kártyás fizetések száma meghaladta a 765 milliót, 24 százalékkal emelkedett éves összehasonlításban. Az MNB adatai szerint a vásárlások tavaly értékben is rekordra, 5450 milliárd forintra, 2017-hez képest 23 százalékkal nőttek.

A magyarországi kibocsátású fizetési kártyák száma 2018 utolsó negyedévében jelentősen, 190 ezerrel nőtt, ezzel megközelítette a 9,4 milliót.

A kártyákon belül a betéti kártyák csaknem 200 ezres növekedéséhez a hitelkártyák közel 12 ezres csökkenése társult – részletezte a jegybank.

Kiemelték: az érintőkártyák száma 2018 negyedik negyedévében több mint 251 ezerrel emelkedett, így az év során összesen közel 844 ezerrel nőtt.

Az érintőkártyák aránya az év végére az összes fizetési kártyán belül meghaladta a 79 százalékot.

A jegybank felhívta a figyelmet arra is, hogy a hagyományos tranzakciók átlagértéke mintegy 1,8-szerese – 11 857 forint – az érintéses fizetésekének, azaz a kisebb értékű vásárlások esetében nagyobb arányban fordul elő az érintéses technológia használata.

A forint számlák megközelítőleg 6,7 milliós száma szinte változatlan volt az év utolsó negyedévében, azonban a megtakarítási célú számlák 2016 óta tartó csökkenése megállt, számuk a negyedik negyedévben 3 ezerrel növekedett – hívta fel a figyelmet az MNB.

Az utolsó negyedévben az internetes vásárlási forgalom darabszámban mintegy 29 százalékkal, értékben pedig közel 26 százalékkal nőtt az előző év azonos negyedévéhez képest, azonban a teljes kártyás vásárlási forgalomnak ez csak kis részét – darabszámban 8, értékben pedig 12 százalékát – tette ki.

A kártyás készpénzfelvételek darabszáma 302 ezerrel 26,9 millióra csökkent az utolsó negyedévben az egy évvel korábbihoz  képest, azonban a felvett készpénz összértékben mintegy 7 százalékkal emelkedett.

A magyarországi szolgáltatóknál indított egyedi forintátutalások darabszáma megközelítőleg 64 milliót, összértéke pedig mintegy 173 ezer milliárd forintot tett ki 2018 negyedik negyedévében, ami 6, illetve 5 százalék növekedést jelent 2017 azonos időszakához viszonyítva.

Az MNB tájékoztatása szerint a harmadik negyedévben közel 16 ezer visszaélés történt kártyákkal, ami mintegy 60 százalékos emelkedés az előző év azonos időszakához képest. A visszaélések zöme, mintegy 80 százaléka a kártya fizikai jelenlétét nem igénylő, főként internetes vásárlásokat érintette, azon belül pedig az esetek jóval több mint kétharmada a határon átnyúló forgalomhoz kapcsolódott. (MTI)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.