Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Moody's a magyar adósprofilról: robusztus növekedés - csökkenő külső sérülékenység
No menu items!

Moody’s a magyar adósprofilról: robusztus növekedés – csökkenő külső sérülékenység

A magyar gazdaság robusztus növekedése, a maastrichti államháztartási tűréshatár betartása melletti kormányzati elkötelezettség és a külső sérülékenység ebből eredő jelentős mérséklődése támasztja alá Magyarország szuverén adósprofilját – áll a Moody’s Investors Service Londonban ismertetett éves helyzetértékelésében.

A globális hitelminősítő “Baa3” szintű, befektetési ajánlású besorolással tartja nyilván a hosszú lejáratú magyar államadósság-kötelezettségeket. Az osztályzatra stabil kilátás érvényes.

A most bemutatott 29 oldalas tanulmányában a cég hangsúlyozta, hogy a külső sérülékenység mérséklődése a külső sokkokkal szembeni ellenállási kapacitást is erősítette. A Moody’s szerint ugyanakkor a magyar államadós-profilt terhelő tényezők között szerepel a még mindig meglehetősen magas államadósság-ráta, amely 2017 végén a hazai össztermék (GDP) 73,3 százalékának felelt meg.

A Moody’s várakozása szerint a magyar gazdaság erőteljes nominális növekedése ellenére jövőre is csak fokozatosan csökken az államadósság-ráta. A cég 2019-ben valamivel 70 százalék alatti GDP-arányos magyar államadósság-rátát vár, megjegyezve, hogy ez is jóval magasabb az azonos besorolási sávban szereplő más szuverén adósok jellemző értékénél.

A cég továbbra is a magyar gazdaság robusztus, jóllehet lassuló növekedését valószínűsíti. Előrejelzése szerint a magyar hazai össztermék az idén 4,3 százalékkal, jövőre 3,4 százalékkal növekszik.

A Moody’s számításai szerint a magyar GDP-érték 2007 és 2013 között évente átlagosan 0,4 százalékkal csökkent, de a hazai kereslet élénkítését célzó szakpolitikai lépések és a kedvező külső környezet hatására 2014 és 2017 között éves átlagban 3,5 százalékkal nőtt.

Ezt a növekedési dinamikát azonban a szakképzettségi problémák és a térségi gazdaságokhoz mérve alacsony növekedési ütemű termelékenység miatt nehéz lesz fenntartani – véli a kiadott országjelentésében a hitelminősítő.

A Moody’s közölte: e növekedési háttér, valamint a magyar gazdaság kitettsége a német autógyártóknak indokolja, hogy Magyarország gazdasági erejét a cég a “mérsékelt plusz” kategóriában tartja nyilván, egy fokozattal a “magas mínusz” értékelési szint alatt.

A Moody’s a külső növekedési kihívások között megemlíti, hogy várakozása szerint a legnagyobb fejlett és feltörekvő gazdaságok csoportjába (G20) tartozó legfejlettebb ipari hatalmak átlagos GDP-növekedési rátája 2020-ban 1,4 százalékra lassul a 2017-2018-as időszakra várható 2,2-2,3 százalékos átlagról.

A magyar gazdaság növekedési kilátásait érinthetik emellett az autóipar potenciálisan kedvezőtlen fejleményei, köztük az amerikai importvámok.

A Moody’s a tanulmányban közölte: számításai szerint ha az Egyesült Államok 25 százalékra növeli a járművekre és a részegységekre kirótt importvámjait, a magyar gazdaság jövő évi növekedési üteme az alapeseti előrejelzésben szereplő ütemnél 0,1 százalékponttal alacsonyabb lenne.

Az amerikai importvámok önmagukban csak mérsékelt hatást gyakorolnak Magyarország szuverén adósprofiljára, ha azonban a globális kereskedelmi viszályok intenzívebbé válnak, és ez jelentős vámokat ró a jelenleginél is szélesebb termékkörre, valamint nem vámjellegű egyéb akadályokat emel a világkereskedelem elé, megterhelve a globális növekedést, az már erőteljesebb növekedési ellenszelet jelentene Magyarország és a szélesebb térség számára.

A Moody's szerint ugyanakkor Magyarország költségvetési pozíciója erős. A cég előrejelzése szerint a GDP-arányos államháztartási hiány az idén 2,3 százalékra nő a tavaly mért 2,2 százalékról, ám 2019-ben 2 százalékra, 2020-ban 1,8 százalékra csökken.

A Moody’s a három globális piacvezető hitelminősítő közül egyedüliként tartja nyilván stabil kilátással a magyar államadós-osztályzatot, mivel a Fitch Ratings és az S&P Global Ratings tavaly egyaránt felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította a Moody’s besorolásával egyébként azonos magyar államadós-osztályzatainak kilátását.

FitchA Fitch a térségről összeállított, e héten Londonban ismertetett éves helyzetértékelésében közölte: a közép- és kelet-európai régióban Magyarországgal együtt összesen hét államadóst tart nyilván pozitív besorolási kilátással, és mivel e pozitív kilátások már tavaly óta érvényben vannak, ezeknek az országoknak az adósosztályzatairól 2019-ben valószínűleg döntés születik.

A Fitch Ratings kiemelte, hogy az általa pozitív kilátással nyilvántartott hét térségbeli államadóssal szemben mindössze egy ország – Törökország – szuverén besorolását terheli negatív kilátás.

A Fitch megfogalmazása szerint ez a megoszlás “felfelé ható minősítési lendületet ad” a térségnek 2019-ben.

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.