Hirdetés
Kezdőlap Mozaik Német gazdaság. Kelet-Közép-Európa súlya nagyobb, mint Kínáé?!
No menu items!

Német gazdaság. Kelet-Közép-Európa súlya nagyobb, mint Kínáé?!

A németek alábecsülik régiónk jelentőségét, pedig egyik legfontosabb exportpiacuk. A magyar-német külkereskedelmi forgalom megközelíti a német-oroszt. A németek többet kereskednek Csehországgal, Lengyelországgal és Magyarországgal, mint Kínával, vagy az USA-val! Jó esély van térségünk további felértékelődésére, de a német elemzők veszélyeket is látnak.

Oroszország túlexponált

Ha a kelet-európai gazdasági kapcsolatokról van szó, elsősorban Oroszország foglalkoztatja a német sajtót. Gázszállítás, viták az Északi Áramlat körül, szankciók és ellenintézkedések a Krím megszállása kapcsán – mostanában többször a címlapokra került témák. A kelet-közép-európai országokkal jóval zökkenőmentesebbek, ezért csendesebb, de nagyságrendekkel intenzívebb a kapcsolat.

Peter Altmaier német gazdasági miniszter és orosz kollégája, Maxim Oreschkin legutóbbi találkozójukon örömmel újságolták, hogy élénkülnek a kereskedelmi kapcsolatok. Tavaly 8,4%-os bővülés mellett, 62 milliárd euró értékben áramlott áru és szolgáltatás a két ország között. A szépséghiba: a növekedés csak az emelkedő olaj- és földgázárak miatt 15%-al nőtt német import értéke. A német export 26 milliárd euróval gyakorlatilag változatlan maradt.

Kelet-Közép-Európa az igazán fontos

A 118 milliárdos német-lengyel, és a 92 milliárd euró értékű német-cseh kereskedelem jóval meghaladja a 62 milliárdos német-orosz forgalmat. A tízmilliós Magyarországgal is 54 milliárd, tehát közel azonos volumenű a külkereskedelem, mint a 150 millió lakosú Oroszországgal. Minket Románia és Szlovákia követ 32, és 29 milliárddal.

Németország 5 legfontosabb kereskedelmi partnere:

A statisztikák ország centrikusak, a V4-ek összesítését ezért rendszerint nem érzékeltetik

Régiónk évek óta a német gazdasági és kereskedelmi bővülés motorja. 2018-ban összességében 4,2, Kelet-Közép-Európával viszont 6,5%-os volt a német kereskedelmi forgalom bővülése.

Márpedig Németországnak, a világ negyedik legnagyobb gazdaságának és harmadik legjelentősebb exportőrének kulcsfontosságú a külkereskedelem.

Régiónk szerepe három ok miatt is egyre fontosabb: (1) a bővülés mögött nem csak energiahordozók árának emelkedése, hanem a gazdasági kooperáció valódi élénkülése áll; (2) a kapcsolatok nem egynyáriak, múltja, történelmi és kulturális háttere van; (3) a mindenre kiható amerikai-kínai kereskedelmi háború miatt nehezedő világgazdasági helyzetben régiónk a stabilitás szigete, ezért további felértékelődése várható.

Fontosabbak vagyunk, mint Kína és az USA! 

A Németország és kelet-közép-európai közötti külkereskedelmi forgalom 18 543 milliárd euróra tehető, ami körülbelül 20%-al meghaladja Németország legnagyobb partnereivel, sorrendben Kínával, Franciaországgal és az USA-val folytatott kereskedelme egyenkénti értékét. Ez az állítás akkor is igaz, ha nem a ki- és behozatal összvolumenét, hanem csak a német gazdaság motorját adó exportot nézzük. A három legnagyobb partner egyébként itt is azonos, csak a sorrend más: USA (112mrd), Franciaország (105mrd), Kína (86mrd).

A Németország öt legfontosabb közép-kelet-európai partnere, sorrendben Lengyelország, Csehország, Magyarország, Románia és Szlovákia. Európa legnagyobb gazdasága ötükkel másfélszer akkor kereskedelmet bonyolítanak le, mint Kínával! Az export-import meglepő módon német deficitet mutat: a 2018-as export 5,6%-os bővüléssel 225, az import 7,5%-os növekedéssel 228 milliárd euró volt. A deficit oka, hogy az összstatisztikában Oroszország is benne van a már említett energiaár növekedéssel. Régiónkkal szinte kiegyensúlyozott az áru és szolgáltatáscsere.

Ok a borúlátásra

A világgazdasági turbulenciák miatt erősödnie kellene régiónk helyzetének. A német elemzők mégis látnak aggasztó jeleket. Ait felrónak: romló politikai helyzet, a növekvő korrupció, az egyre inkább hiányzó szakképzett munkaerő, a protekcionizmus, illetve a külföldi cégeket sújtó szankciók fékezhetik a kapcsolatok bővülést. Legutóbb Szlovákia borzolta a német kedélyeket. Északi szomszédunk 2,5%-os extra adót vetett ki az országban aktív, külföldi élelmiszeripari cégekre. A németek rossz szájíze magyarázhatja, hogy a szlovákokkal a régió többi országánál kisebb mértékben, csak 2%-al bővült a kereskedelem 2018-ban.

Német-magyar kapcsolat

Magyarország legfontosabb kereskedelmi partnere hosszú évek óta Németország. Mi is előkelő helyet foglalunk el a nemeteknél: mások mellett Japánt, Indiát és Koreát is megelőzve a 14.-ek vagyunk. Mi 2%-al részesedünk a teljes német külkerből, ők 27%-al a magyarból. A növekedés mindkét oldalon 8% körüli volt 2018-ban.

Nekünk sikerül az is, ami szinte csak Kínának. A kereskedelem német hiányt mutat (2017-ben 27-24mrd). A kereskedelem közel felét (10 mrd) a gépek teszik ki. Ezeket az autók és az acéltermékek követik. Regionálisan, fej-fej mellett Baden-Württemberg, Bajoroszág és Észak-Rajna-Vesztfália a legfontosabb partnerek 2,5 milliárd euróval körüli összvolumennel.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Baj van: több büntetést szabott ki a Nébih

Egy kicsivel rosszabbak lettek a számok, mint korábban, ez valószínűleg annak a kereskedői viselkedésnek köszönhető, amivel megpróbálják a fogyasztás visszaesése miatt kiesett nyereséget visszapótolni

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.

A kiíberbűnözők mindig a könnyebb utat választják: az ügyfeleket veszik célba

A Magyar Államkincstár aktív részt vállal a KiberPajzs együttműködésben, amely a Bankszövetség és a Magyar Nemzeti Bank kezdeményezésére jött létre.

Máltai Tűzijáték Fesztivál

A fesztivál feleleveníti Málta gazdag tűzijáték művészeti történetét és hagyományait, ami a szigeteken egészen a XVI. századig nyúlik vissza.

Hírek

Enyhe emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

Enyhe emelkedéssel nyithat szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint.

Elemző: iránykereséssel nyithat a tőzsde

Hétfőn a BÉT részvényindexe, a BUX 141,21 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel, 65 095,72 ponton zárt.

A héten várható: Az MNB kamatdöntő ülést tart, államháztartási adatok

Tavaly decemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 655 600, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 451 300 forint volt.

Devizapiac – Gyengült a forint reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel.

Elemző: átlag feletti forgalomban emelkedett a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 462 pontos, 0,71 százalékos emelkedéssel, 65 450,33 ponton zárt hétfőn.

BÉT – Emelkedő forgalomban csökkent a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett csökkent a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe,

NAV: már elérhetők az adóbevallási tervezetek

A bevallási tervezet ugyanis csak azokat a bevételi, jövedelmi adatokat tartalmazza, amelyek a NAV rendelkezésére állnak a munkáltatók és kifizetők bevallásai, adatszolgáltatása révén.

Elemző: a Richter húzta le a BUX-ot

A részvénypiac forgalma 28,7 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest.

Gazdaság

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.

Stabil kilátással megerősítette az OTP-bankok besorolásait a Moody’s

A hitelminősítő kiemeli, hogy az OTP finanszírozása stabil, és mindenekelőtt a betétállományra épül.

Az MBH Bank lett a Fundamenta többségi tulajdonosa

A Fundamenta ezentúl az MBH Bank konszolidált leányvállalataként, de önállóan működik tovább

A költségvetés biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez

A költségvetés a válságokban is helytállt, a rendkívüli kiadások mellett is biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez, valamint a rezsicsökkentés fenntartásához.