Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Orbán Viktor Koper helyett Triesztre tett - esett az árfolyam Szlovéniában
No menu items!

Orbán Viktor Koper helyett Triesztre tett – esett az árfolyam Szlovéniában

Esett az Intereuropa logisztikai vállalat és a koperi kikötő részvényeinek árfolyama a ljubljanai tőzsdén, miután Magyarország bejelentette: bár szeretett volna, mégsem vesz részt a koperi kikötő fejlesztésében és az oda vezető vasút bővítésében – közölte a helyi sajtó.

Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Állandó Értekezleten (Máért) beszélt erről. Hozzátette: "a magyar kormány a tengerhez kijutás ügyében Kopert "zárójelbe teszi" és Triesztben keres kikötőszerzési és -beruházási tárgyalásokat".

Ljubljanában vegyes érzésekkel fogadták a hírt, amelyről a szlovén sajtó az MTI-ből szerzett tudomást.

Miro Cerar volt kormányfő, a jelenlegi kisebbségi koalíciós kormány külügyminisztere sajnálatát fejezte ki Magyarország kilépése miatt. Mint monda: rendkívüli lehetőségtől esett el Szlovénia, amely a magyar befektetéseken keresztül 200 millió eurót spórolhatott volna meg a második vágány megépítésénél.

Hozzátette ugyanakkor, hogy egy hiteles partnert is elveszítettek az infrastrukturális kapcsolatokban, aki segítségével a koperi kikötő, a szlovén vasutak és más vállalkozások is magasabb profitot érhettek volna el, valamint nőttek volna a foglalkoztatási kilátások is.

 "Mindezért csak saját magunkat okolhatjuk" - húzta alá Cerar.Hhozzáfűzte: ahelyett, hogy már épülne a második vágány, egy évet elveszítettek a témában rendezett két népszavazással, amely mindkétszer érvénytelen lett, most pedig Magyarország kivonulása a projektből okoz fennakadásokat.

Alenka Bratusek közlekedési miniszter ugyanakkor többször is azt hangoztatta, hogy Szlovénia egyedül is képes megépíteni a második vágányt. A szlovén rádiónak adott interjújában azt mondta: “Orbán úr elmondta a véleményét, csak annyit tennék hozzá a témához, hogy olyan feltételek mellett, amilyeneket Magyarország szabott, Orbán úr a saját országába nem engedne be külföldi befektetőket”.

Budapest korábban jelezte, hogy kész anyagilag – akár 200 millió euróval – támogatni a szlovén kormány csaknem egymilliárd eurós kiemelt projektjét, a Koper-Divaca vasútvonal 27 kilométer hosszú szakaszán egy második vágány építését.

Cserébe a magyar kormány azt kérte, hogy a koperi kikötő és az oda vezető vasútvonal fejlesztésében magyar vállalatok is komoly szerepet játszhassanak, mivel a koperi a magyar vállalatok által leginkább használt kikötő.

A tárcavezető az interjúban azt is elmondta, hogy javasolni fogja a kormánynak, Szlovénia egyedül vegyen részt a projektben, amelyről egyelőre elmondása szerint még nem lehet tudni, mennyibe fog pontosan kerülni, mert még várja a végleges számításokat. Újságírói kérdésre válaszolva, Szlovénia miből finanszírozza majd az “elveszett 200 millió eurós magyar befektetést”, a miniszter azt válaszolta, valószínűleg hitelt vesznek fel.

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Ingyen dolgozott, most elképzelhetetlenül nagy fizetést kaphat a Tesla vezér

A Tesla arra kéri a befektetőket, hogy hagyják jóvá Elon Musk 56 milliárd dolláros (!) bércsomagját.

Jó hír a légi utazóknak: nagyot nő a Ryanair flottája a nyáron

A Ryanair tovább bővíti flottáját azzal, hogy 40 új Boeing repülőgép leszállítására számít július közepéig

Oroszország a fejlett országoknál jobban növekedhet 2024-ben

A Reuters múlt havi közvélemény-kutatása szerint az orosz központi bank várhatóan 16%-on tartja irányadó kamatát a következő, április 26-i kamatmeghatározó ülésén. A Reuters által megkérdezett elemzők 2024 végére 12,5%-on várják a kamatlábakat

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.
Hirdetés

Hírek

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.

Iránykereséssel indulhat a kereskedés az elemző szerint

A Richter változatlanul a 9150-9420 forintos sávban mozoghat. A gyógyszerpapír jegyzése csütörtökön 5 forinttal, 0,05 százalékkal 9260 forintra csökkent, 2,5 milliárd forintos forgalomban.

Úttörő konferencia az autóipar jövőjéről, hazai díjátadóval

A tisztán benzines autók napjai is meg vannak számlálva, miközben az elektromos autók térnyerése kapcsán még bőven akadnak kérdőjelek

Heti makronaptár

Több statisztikai adat is megjelenik a következő héten, köztük az ipari termelés februári, a külkereskedelmi forgalom előzetes februári és részletes januári adatai, valamint a termelői árak és a kiskereskedelmi forgalom februári adatai. A kormányzati szektor 2023. utolsó negyedévi egyenlegét is közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.