Hirdetés
Kezdőlap Hírek Szennyezett orosz olaj. Leállt a német és a lengyel import is
No menu items!

Szennyezett orosz olaj. Leállt a német és a lengyel import is

Németország és Lengyelország minőségi okokra hivatkozva leállította az orosz olaj importját a Barátság kőolajvezetéken. A Brent olajár az idén első alkalommal 75 dollár fölé emelkedett.

A Reuters hírügynökség értesülése szerint a lengyel Pern olajvezeték üzemeltető vállalat szerdán értesítette az orosz Transznyefty vezeték üzemeltető vállalatot az olaj átvételének a szüneteltetéséről. A Belta belorusz hírügynökség jelentése szerint a szállítások szerda este nyolc órakor álltak le.

Az olajszállítások leállítása a lengyel PKN Orlen és Grupa Lotos olajfinomítók, valamint a Total, a Shell, az Eni és a Rosznyefty németországi finomítóinak a termelését érintheti.

A Barátság kőolajvezeték szállítási kapacitása napi egymillió hordó, a globális olajfelhasználás egy százaléka. Északi ága Lengyelországot és Németországot, déli ága pedig a Cseh Köztársaságot, Szlovákiát és Magyarországot látja el olajjal. A belorusz hírügynökség jelentése szerint a déli ágon zavartalanul folynak a szállítások.

Nyugati olajkereskedők véleménye szerint a szállítások leállítása miatt az orosz olaj európai vásárlói kötbérigénnyel léphetnek fel az orosz szállítókkal szemben, azok pedig az orosz Transznyefty vezetéküzemeltető monopóliummal szemben.

Az olajszállítás az északi ágon állt le, a hazánkat is átszelő déli vezetéken egyelőre nem mértek szennyezést az orosz nyersolajban

A cseh olajvezeték üzemeltető vállalat, a Merol viszont közölte, hogy zavartalanul folynak a szállítások, az “alacsonyabb minőségű” tétel még nem érte el az országot. A cég szóvivője hozzátette: a további lépések az Unipetrol olajfinomító társaság illetékességébe tartoznak. Az Unipetrol a lengyel PKN Orlen leányvállalata. Az Unipetrol szóvivője szerint a cég még a minőségi vizsgálat eredményére vár.

A szállítások leállítását okozó probléma a múlt héten merült fel, amikor az egyik orosz olajtermelő a kutak termelési hozamának növelésére használt vegyi anyagot juttatott a vezetékbe. A vegyi anyagot a szállítás előtt el kell távolítani az olajból, mivel tönkreteheti az olajfinomítók berendezéseit.

A nagy európai olajipari vállalatok kereskedőit idézve a Reuters hírügynökség szerint az olajszállításokban az említett vegyszer 150-330 ppm-es koncentrációját mérték az átlagos 1-3 és a maximálisan megengedett 10 helyett.

Az orosz energiaügyi minisztérium közölte: a Transznyefty dolgozik a probléma megoldásán, határidőt azonban nem adtak meg. Egy orosz olajipari szakértő tájékoztatása szerint a helyzetet a hét végéig rendezni lehet.

Az oroszországi olajszállítások szennyeződése ritkán fordul elő, hasonló esetre legutóbb tíz évvel ezelőtt került sor, de a mostaninál kisebb koncentrációban.

Az orosz olajszállítások leállítása miatt a Brent olajár az idén első alkalommal emelkedett hordónként 75 dollár fölé – tudta meg az MTI.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt

A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 402 600, a kedvezményeket figyelembe véve 417 100 forintot ért el, 14,0, illetve 13,8 százalékkal volt magasabb, mint 2023. februárban.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.