Hirdetés
Kezdőlap Cégvilág Tegnap még trendi, ma már gáz - A túlélésért küzd a Vapiano
No menu items!

Tegnap még trendi, ma már gáz – A túlélésért küzd a Vapiano

Csökkenő bevétel, növekvő veszteség. Botrányok sorozata és koncepciótlan döntések miatt került lejtőre az étteremlánc. Az utolsó pillanatban összeszedték a rövidtávú túléléshez elengedhetetlen 40 millió eurót, de továbbra is a csőd szélén egyensúlyoznak.

Egyszerű és nagyszerű ötlet

Pizza és házi készítésű tészta frissen, gyorsan, a vendég előtt készítve. Front-Cooking a lá Italia made in Germany! A 2002-ben Hamburgban alapított Vapiano bombaként robbant. 205 étterem a világ 33 országában, 7000 alkalmazott, 370 millió euró éves árbevétel. A Vapiano hamar az elegáns, minőségi gyorsétterem szinonimája lett. Az olasz designer, Matteo Thun álmodta éttermekben jól érezték magukat a vendégek, trendi volt barátokkal a Vapianoban vacsorázni.

Botrányok sorozata

„A gasztronómia a legkényesebb vállalkozások egyike” – állapította meg helyesen az egyik cégalapító, Mark Korzilius. Ami a jó szakácsokat, a mosolygós pincéreket és a megbízható franchise-partnerek kiválasztását illeti, a cég gondosan járt el. Ez azonban mit sem ér, ha penészes sajtról és bizonytalan eredetű húsról ír a sajtó, ha videók terjednek a neten a konyhában szaladgáló egerekről, ahogy ez 2015-ben történt.

Kiderült az is, hogy marha helyett rendszeresen disznóból készült a bolognai szósz, és hogy a dolgozók rovására manipulálták a munkaidő nyilvántartást. A bocsánatkérések és a személycserék nem tehették jóvá az imázst ért kárt.

Türelem rózsát terem…

…de nem egy étteremben. Irodai dolgozók az ebédszünetben, tinik délután, baráti társaságok este, családok hétvégén – özönlöttek a vendégek a Vapianokba. A népszerűség növekedésével az étteremlánc nem tudta teljesíteni koncepciója lényegét, a gyors kiszolgálást.

Az ebédszünet már a sorbanállással elment. Aki tésztát akart, máshova kellett állnia, mint annak, aki pizzára vágyott. Unalmasan teltek a várakozás hosszú percei. Aki nem akart hideg ételt fogyasztani, már megette a vacsoráját, amikor asztaltársa még a sorban állt. Dugába dőlt a barátokkal elkölteni tervezett vacsora ötlete.

A Vapiano nevét hallva egyre többen már nem a gyors és barátságos kiszolgálásra, a finom ételekre, a kellemes környezetre, egy cool helyre, hanem lassúságra, zajos, zsúfolt éttermekre és kétes minőségű ételekre asszociáltak. Hirtelen nem volt trendi vapianózni.

A menedzsment ötletelt, próbálkozott. Először több pincért és asztali kiszolgálást terveztek, majd jött a digitális rendelés ötlete. Előbb az alapítás óta változatlan étlap felfrissítését, később kisebb választékot, cserébe viszont gyors kiszolgálás ígértek. Egyik évben éttermek nyitottak a kisvárosokban is, a következőben már bezárták őket, és ismét a metropoliszokra koncentráltak.

Tovább rontották a helyzetet. Kapkodtak, amikor kiderült, hogy baj van

Először maguk üzemeltették az éttermeket, később franchise rendszert alakítottak ki, majd visszavették az egységeket. Bevezették a házhozszállítást és az elvitelre rendelést, hogy röviddel később a legtöbb étteremben meg is szüntessék. A vezetésnek nem volt türelme kivárni az új koncepciók beérését.

Új trendek

Carbonara és bolognai spagetti, Hawaii pizza – az alapításkor, 2002-ben még kedvelt voltak, ma új trendek vannak. A Vapiano célközönsége, a 17-35 évesek inkább humuszt, kuszkuszt, sushit és kínai gőzgombócot esznek, a vietnámi levesbárokat és a vega helyeket tarják menőnek. Ha étterembe mennek, kellemes atmoszférára és udvarias kiszolgálásra vágynak, ha az ár és a gyorsaság a fontos, akkor a neten rendelnek.

Rossz imázs, rossz hangulat

A kiszolgálás egyre barátságtalanabb lett. A munkaidő számításnál becsapott, túlterhelt és alulfizetett dolgozók arcára volt írva, hogy nem szeretnek a Vapianoban dolgozni. A legfrusztráltabbak töltötték fel az egeres videókat a netre és informálták a sajtót a rossz minőségű alapanyagokról. A hosszan sorban álló és az ételekben csalódott vendégek pedig szájpropaganda útján keltették rossz hírét az étteremláncnak.

Gregor Gerlach

Az 5 alapítóból 4 nem hitt a változásban és 2011-ben elhagyta a hajót. L’osteria néven új olasz láncot hoztak létre. Már 100 éttermük van. Tanultak a hibákból, például asztali kiszolgálás van.

Az egyetlen megmaradt alapító, Gregor Gerlach előbb a Tchibót is tulajdonló Herz családot vonta be az üzletbe, majd 2017-ben friss tőke reményében tőzsdére vitte a Vapianot.

Bizalmatlan tőzsdei befektetők

Kezdetben 23 eurót adtak a részvényekért, ma alig hatot. A tőzsdére menetel idején már nyilvánvalók voltak a problémák. A potenciális befektetők többsége nem hitt a javulásban. A menedzsment folytatta a kapkodást. Koncepciótlan döntések sorozata született.

Cornelius Everke

2018-ban a többször lefelé korrigálták az amúgy is rossz számokat. A meleg nyár miatt kevesen esznek pizzát – hangzott a drámai bevételcsökkenés és a 30 milliós veszteség nem túl meggyőző magyarázata. Az új elnök, Cornelius Everke meglebegtette a tőzsdei kivezetés. Nem csoda, hogy menekülnek a részvényesek.

2019 elején drámaivá vált a helyzet: Ha nem sikerül előteremteni 40 millió eurót, csődbe megy a Vapiano! A bankok csak 10 millió hitelt nyújtottak. A 2018-as üzleti beszámoló péntekre tervezett nyilvánosságra hozatalát csütörtök este harmadszor halasztotta el a mendzsment. Volt azonban egy örömteli bejelentésük is. A főrészvényes, a Herz család hajlandó a túléléshez elengedhetetlen 30 millió euróval megemelni a társaság alaptőkéjét. A Vapiano levegőhöz jutott. Ha azonban idén sem javulnak a számok, jövőre lehúzhatják a rolót.

Mint korábban beszámoltunk róla, Sári Péter, a VAP Magyarország Holding Menedzsment Kft. ügyvezető igazgatója az MTI érdeklődésére elmondta: a magyarországi, franchise formában működő Vapiano hálózat működésére nincsenek hatással a német anyacég pénzügyi gondjai, mivel attól mind pénzügyileg, mind szervezetileg teljesen függetlenek az éttermek, mások a tulajdonosok is.

Közlése szerint a nemzetközi cégcsoporthoz a luxemburgi Vapiano Franchising GmbH-n keresztül kapcsolódnak.
Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.