Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság A brit átlagbér heti 474 font
No menu items!

A brit átlagbér heti 474 font

Először érte el és lépte túl a több mint egy évtizeddel ezelőtti pénzügyi válság előtti csúcsot az átlagos brit alkalmazotti reálbér – közölte a brit statisztikai hivatal (ONS).

A statisztikai hivatal adatsora szerint decemberben – a 2015-ös átlagos árszinthez indexálva – 474 font (193 ezer forint) volt a munkaviszonyukból eredően rendszeres jövedelemben részesülő alkalmazottak heti átlagos reálbére, 1,8 százalékkal magasabb, mint az egy évvel korábbi azonos időszakban.

Az ONS kiemeli, hogy az így számolt átlagos heti alkalmazotti reálbér 2008 márciusában 473 fonton érte el a 2008-2009-es recessziós év előtti legutóbbi csúcsszintjét.

Az adatismertetés szerint az indexálás nélkül számolt heti alkalmazotti nominálbér a tavalyi utolsó hónapban 512 font (206 ezer forint) volt Nagy-Britanniában, 3,2 százalékkal magasabb, mint 2018 decemberében.

A béremelkedési dinamikához robusztus munkapiaci folyamatok társulnak.

A brit statisztikai hivatal tájékoztatása szerint a foglalkoztatási ráta 2019 negyedik negyedévében rekordra, 76,5 százalékra emelkedett, a munkanélküliség pedig 3,8 százalékos eddigi mélypontján maradt.

Az alkalmazásban állók száma egy év alatt 336 ezerrel 32,93 millióra emelkedett, ami szintén rekord.

A friss foglalkoztatási és béradatokra azonban árnyékot vet a brit gazdaság stagnálása, az ONS minap ismertetett első becslése szerint ugyanis a brit hazai össztermék (GDP) növekedése zéró volt a decemberrel zárult három hónapban negyedévi összevetésben.

Pablo Shah

Pablo Shah, az egyik tekintélyes londoni gazdasági-pénzügyi elemzőműhely, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) brit gazdasági folyamatokkal foglalkozó vezető közgazdásza a friss foglalkoztatási adatok ismertetése utáni helyzetértékelésében közölte: a stagnáló növekedés és a robusztus munkapiaci dinamika közötti látszólagos ellentmondásra a beruházási folyamatok kínálhatnak részleges magyarázatot.

A szakértő felidézte, hogy a brit üzleti szektor beruházásainak értéke a tavalyi negyedik negyedévben 1 százalékkal csökkent.

A CEBR vezető elemzője szerint az ellentmondás annak a jele lehet, hogy a vállalati szektor tőkeberuházások helyett gyakran inkább új munkaerőt toboroz olyan időszakokban, amikor a kilátások bizonytalansága miatt nehezebben lennének indokolhatók a magas költségű beruházásokról szóló döntések.

A közgazdász szerint ugyanakkor a friss foglalkoztatási adatok és a fogyasztói hangulat legutóbbi javulását jelző mérőszámok együtt azt jelentik, hogy a brit gazdaságban jók a feltételek az aktivitás élénküléséhez.

A CEBR ennek alapján azt valószínűsíti, hogy a brit hazai össztermék az idei egész évben 1,5 százalékkal növekszik a tavalyi 1,4 százalékos GDP-bővülés után.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Hatalmas lehetőség előtt az állattenyésztők ágazata

Április elejéig 470 milliárd forintot fizetett ki a Magyar Államkincstár 156 ezer gazdálkodónak, múlt héten újabb 55 milliárd forintot.

Tovább fogynak a magánnyugdíjpénztárak, már csak kettő marad belőlük

A nyugdíjcélú megtakarítások utáni adójóváírások együttes összege legfeljebb évi 280 ezer forint lehet.

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.