Hirdetés
Kezdőlap Autó A Forma-1-ben sem véletlen az abroncscsere
No menu items!

A Forma-1-ben sem véletlen az abroncscsere

Az szinte már unalomig ismert, hogy plusz 7 Celsius-fok alatt a biztonságunk érdekében érdemes téli abroncsra váltani. Azt már kevesebben tudják, mi áll a jó tanács mögött: a MARSO szakembere szerint a szó szoros értelmében életbevágó a különbség.

Silimon Zoltán

Havas időben még egy gyengébb minőségű téli abroncs is jobb, mint egy prémiumkategóriás nyári gumi – ezzel az első hallásra meglepőnek tűnő felütéssel kezdi Silimon Zoltán, a MARSO személygépjármű abroncs divízió vezetője. Hozzátéve: a téli abroncs használata sokkal fontosabb, mint amit az emberek többsége gondol.

Szavai szerint a nyári és a téli abroncs közötti legnagyobb különbségek elemzésénél két nagy témát érdemes megkülönböztetni. Az egyik a külső megjelenésben, a mintázatban mutatkozik meg. A téli gumi sokkal robosztusabb felépítésű, vaskosabb kialakítású, rengeteg sűrű, apró lamella van a felületén, azért, hogy a hóban megfelelő tapadással rendelkezzen. Mélykapaszkodó élekkel is ellátták, hogy ha megnyomjuk a gázpedált és a motor nagyobb teljesítményt ad, az abroncs a síkos úton is képes legyen közvetíteni ezt a nagyobb teljesítményt az aszfalt irányába.

Emellett a téli gumin sokkal mélyebb, szélesebb, hosszanti oldalirányú árkok helyezkednek el, hogy az abroncs tökéletesen biztosítsa a vízelvezetést. Így a latyak és a hó azonnal kivetődik az abroncsból, ezáltal a gumi az útfelületen elhelyezkedő hóban, jégben is kapaszkodni tud.

A másik téma az anyagösszetételben megmutatkozó óriási különbség. A téli gumik kiemelkedően magas szilika tartalommal rendelkeznek, hogy a puha anyagkeverékből készülő abroncsot ne koptassák el gyorsan az autósok. A lágy keverékre azért is szükség van, mert a hideg, téli időben a gumi így nem tud felkeményedni, és ezáltal nem veszti el a biztonságot adó tapadását. Ellentétben a nyári abronccsal, aminek a felforrósodott nyári utakon kell helyt állnia.

Aki szereti az autósportokat, és szokta nézni a Forma-1-et, látja: amint minimálisan változik az időjárás és az aszfalt állapota, futam közben is egyből cserélik az abroncsokat – magyarázza a szakember -,  mert még nem létezik olyan keverék ami szélsőséges, akár – 21 és +30 fok közötti körülmények között is azonos teljesítményt garantálna.

Szavai szerint azért érdemes óvakodni a használt gumiktól, mert azoknak nem ismerjük a múltját és az esetleges sérüléseket. Mindemellett sok márkánál a hasznos élettartamra kiterjesztett garanciákat is vásárolhatunk új abroncsunk mellé. Ugyanakkor biztonságunk érdekében az új abroncs vásárlásakor mindig a megfelelő méretű abroncsot válasszuk – amihez a legjobb, ha a szakemberek segítségét kérjük. Hasznos tudni: a hópehely szimbólum jelzi, hogy az abroncsot téli és havas utakra fejlesztették, ám a hópehely szimbólumot nem szabad összekeverni az M+S-es jelöléssel, ami csak azt mutatja, hogy a gumi a saras, havas utakra ajánlott. A legújabb sláger, a négyjegyű DOT szám pedig a gyártási évet és az adott hetet igazolja vissza.

A Magyar Gumiabroncs Szövetség álláspontja szerint a gyártástól számított három évig frissen gyártott abroncsról, öt évig pedig új abroncsról beszélhetünk.

Szakszerű tárolás mellett az abroncsok sem öregednek el hamar. Zárt, napfénytől és hőtől védett tárolás esetén egy 1 évig tárolt abroncs öregedése egy újonnan gyártott, ámde 3 hete használatban lévő abroncs öregedésével egyenlő.

Mindezek alapján Silimon Zoltán mindenkinek azt tanácsolja, hogy a téli gumi kiválasztásához érdemes a szakértők segítségét kérni. A MARSO-nál például megvizsgálják milyen autótípusról van szó, mekkora a motor teljesítménye és az ügyfél milyen körülmények között, milyen futásteljesítménnyel használja az autót. Ezt követi az a gazdaságossági számítás, amelynek alapján mindenkinek a lehető legjobb ár-érték arányú abroncs kiválasztásához nyújtanak segítséget.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Hatalmas lehetőség előtt az állattenyésztők ágazata

Április elejéig 470 milliárd forintot fizetett ki a Magyar Államkincstár 156 ezer gazdálkodónak, múlt héten újabb 55 milliárd forintot.

Tovább fogynak a magánnyugdíjpénztárak, már csak kettő marad belőlük

A nyugdíjcélú megtakarítások utáni adójóváírások együttes összege legfeljebb évi 280 ezer forint lehet.

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.