Hirdetés
Kezdőlap Francia kapcsolat A francia és magyar kétoldalú gazdasági kapcsolat egy sikertörténet

A francia és magyar kétoldalú gazdasági kapcsolat egy sikertörténet

Illusztráció: Bigstock

A francia-magyar kereskedelmi kapcsolatok hosszú évek óta folyamatosan és dinamikusan fejlődnek. A magyarországi Francia Nagykövetség Gazdasági Osztályának adatai szerint a francia cégek a korábbinál is erőteljesebben érdeklődnek a Magyarországon előállított termékek iránt.

A kereskedelem élénkülése 2021-ben

A Franciaország és Magyarország közötti kereskedelem hosszú évek óta nagyon dinamikusan fejlődik. 17 év alatt több mint kétszeresére nőtt, 2003 és 2021 között 3,8 milliárd euróról 8,6 milliárd euróra emelkedett. 2020 azonban a Covid-19 járvány miatt atipikus év volt, és a kereskedelem 3,3%-os, 8 milliárd euróra történő visszaesését eredményezte (szemben a 2019-es 4,4%-os növekedéssel).

A francia export a magyar gazdaság rugalmasságát mutatja: a 2020-as, az egészségügyi válság miatt igen különleges év után Franciaország 2021-ben fellendülést tapasztalt a Magyarországra irányuló exportjában, amely 1,7%-kal 3,85 milliárd euróra (+66 millió euró) emelkedett.

A korábbi évekhez hasonlóan az ipari termékek jelentik ennek a legfontosabb tételét (1,65 milliárd euró). Ezek megelőzik a mechanikai, elektromos, elektronikus és számítástechnikai berendezéseket (1,42 milliárd euró) és a közlekedési eszközöket (481,97 millió euró).

Az elektromos és háztartási berendezések tétele 2021-ben 9,4%-kal nőtt (497 millió euró). Az elektromos elosztó- és vezérlőberendezések szállítása 8,8%-kal (238,69 millió euróra), az elektromos szerelőberendezéseké pedig 16,9%-kal (97,11 millió euróra) nőtt.

Az ipari és mezőgazdasági gépek és egyéb gépek értékesítése 21,3%-kal, 479,93 millió euróra nőtt. Ez a siker különösen az általános célú gépek és berendezések (346,97 M€), valamint a mezőgazdasági és erdészeti gépek (58,29 M€) értékesítésének köszönhető.

A vegyipari termékek, illatszerek és kozmetikumok exportja szintén dinamikusan nőtt (+19,75%), és 2021-ben 478,49 millió eurót tesz ki, a vegyipari termékek értékesítése 8%-kal (261 millió euró), az illatszerek, kozmetikumok és tisztítószereké pedig 18,47%-kal (46 millió euró). Míg a gyógyszeripari termékek tétel, amely a francia export egyik hagyományos erőssége (a Magyarországra irányuló eladásaink 12%-a), visszaesést (-6,38%) tapasztal, és 2021-ben 357,5 millió eurót ér el.

A szállítóeszközök tétele 2021-ben összességében jelentősen csökkent (-31,1%), de ellentétesen alakult. A gépjárművek szállítása jelentősen, 17,9%-kal, 230,91 millió euróra, a gépjárműtartozékoké pedig 14,7%-kal, 167,31 millió euróra nőtt. A repülőgép-szállítások viszont jelentősen visszaestek (50,99 millió euró a 2020-as 333,57 millió euróhoz képest).

Erős növekedés a Magyarországról származó francia importban

A Magyarországról származó francia import 2021-ben 14,8%-kal nőtt, miután 2020-ban 5,3%-kal csökkent, 2019-ben pedig mérsékelten, 2,4%-kal emelkedett. A francia cégek magyarországi értékesítése a hagyományosan sikeres ipari ágazatokra (gyógyszeripar, elektromos, elektronikus és számítástechnikai gépek), valamint az autóiparra koncentrálódik. Ez utóbbi a magyar gazdaság egyik legfontosabb ipari területét jelenti, az Audi, a Mercedes, a PSA/OPEL és a Suzuki gyárak jelenlétével, valamint az általuk generált alvállalkozói tevékenységgel.

Így a mechanikai, elektromos, elektronikus és számítástechnikai berendezések ágazata 1 695 millió euróval (+15% éves összehasonlításban) a Franciaországba irányuló magyarországi értékesítés 35%-át teszi majd ki 2021-ben. Az egyéb ipari termékek, amelyek jelenleg Magyarország 2. legnagyobb exportcikke (a Franciaországba irányuló magyar export 32,9%-a), 12,8%-kal, 1589 millió euróra emelkedtek. Ezek megelőzik a közlekedési eszközöket (a Franciaországba irányuló magyar export 24,5%-a), 17,5%-kal, 1184,3 millió euróra emelkedve).

A francia befektetések Magyarországon jelentősek és diverzifikáltak

Magyarországon a külföldi befektetők között Franciaország a 4. helyen áll a Magyar Nemzeti Bank által 5 milliárd euróra becsült befektetési állományával Németország, az Egyesült Államok és Ausztria után, és megelőzi Dél-Koreát. A befektetések nagyon szerteágazóak, az energiaipar (VEOLIA), az ipar (Valeo, Schneider-Electric, Michelin, PSA, Lafarge, Legrand) vagy az agrárágazat (Bonduelle, Eureden, Axéréal), a pénzügyi szektor (Groupama, BNP Paribas), a forgalmazás (Auchan, Décathlon), a gyógyszeripar (Sanofi, Servier, Ceva) és a környezetvédelem (Veolia, Suez, Ereco) területén.

A 491 francia vállalat (forrás: CCI FH / Gazdasági Főosztály) több mint 45 600 embert foglalkoztat 9 milliárd eurós forgalom mellett. Összességében ezek főként a nagyvállalatok beruházásai, de néhány éve jelentősen megerősödött a kkv-k szerkezete. Meg kell jegyezni, hogy Magyarországon nincs francia autógyártó összeszerelő egységgel, hanem csak a nagy európai gyártóknak dolgozó felszerelésgyártók, akik nagyon jelen vannak a területen (Audi-Volkswagen, Mercedes és hamarosan a BMW), valamint a japán Suzuki számára. Amióta a PSA-csoport átvette az OPEL-t Európában, a francia vállalatnak Magyarországon is van motorgyára.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A 4 évszakos abroncsban egyre jobban hiszünk

Ellentmondásos számok láttak napvilágot az európai abroncspiacon. A legfontosabb üzenet: a piacon a téli abroncs mellett a négyévszakos eladása növekedett a legjobban.

Adókockázatokkal is együtt jár az üzemanyagkártya

Az üzemanyagkártyák használata széles körben elterjedt a vállalkozások körében, mert jelentős adminisztrációs könnyítést eredményezhet az elszámolás tekintetében. A piacon jelenleg széles körben alkalmazott konstrukció azonban adókockázatot jelenthez, amely kiküszöbölhető lehet egy új konstrukció kialakításával, állapították meg a Deloitte szakértői.

Lakáshitelek: itt vannak a számok a gödör aljáról

A lakáshitelezés a földbe állt tavaly, az állomány kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt.

NAV: a mobilappban bárki ellenőrizheti adószámláját

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) mobilappjában, a NAV-Mobilban bárki egyszerűen ellenőrizheti adószámláját, hogy van-e tartozása, esetleg túlfizetése az adóhivatalnál. 
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.