Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság A G7-ek aranytilalma nem ér aranyat
No menu items!

A G7-ek aranytilalma nem ér aranyat

Az arany unciánkénti ára 0,6 százalékkal 1.838,17 dollárra emelkedett délelőtt Londonban. Illusztráció: Bigstock

Elemzők szerint a G7-csoport egyes országainak terve, hogy megtiltják az Oroszországból származó aranyimportot, “nagyrészt szimbolikus”, mivel a szankciók már eddig is korlátozták az orosz arany importját.

Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Japán és Kanada a vasárnap Németországban kezdődött G7-csúcstalálkozón tervezi bejelenteni a tilalmat. Míg a brit kormány a hétvégén azt mondta, hogy “ez az intézkedés globális hatállyal bír, és kizárja az árut a hivatalos nemzetközi piacokról”, az elemzők lebecsülték a lehetséges hatásokat, mivel a londoni aranypiaci szövetség (LBMA), amely meghatározza a piac szabványait, márciusban törölte az orosz aranyfinomítókat az akkreditáltak listájáról.

A dollár gyengülésével az arany ára hétfőn 0,8 százalékkal emelkedett. Az árak kaphattak némi kezdeti támogatást a hírektől, de a legtöbb elemző szerint a szankcióknak valószínűleg nincs hosszabb távú hatása.

“Az orosz arany importjára a G7-ek tiltásából származó hatás valószínűleg meglehetősen csekély lesz, mivel az iparág már tett lépéseket az orosz arany importjának korlátozására. Ez nagyrészt szimbolikus”

– mondta Warren Patterson, az ING Groep NV árupiaci stratégiáért felelős vezetője.

Az arany unciánkénti ára 0,6 százalékkal 1.838,17 dollárra emelkedett délelőtt Londonban. Az arany 0,7 százalékot esett a múlt héten, miután Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke azt mondta, hogy az infláció megfékezése iránti elkötelezettsége feltétel nélküli.

Bár az arany ára ma reggel pozitívan reagált a hírre, úgy látjuk, hogy a tilalomnak korlátozott hatása lesz. Ez a kínálat alacsony jelentőségének köszönhető” – mondta Carsten Menke, a Julius Baer Group Ltd. elemzője.

Míg az LBMA fellépése és az ukrajnai inváziót követően az orosz bankok ellen bevezetett szankciók nagyrészt elzárták az európai és amerikai piacokat a világ második legnagyobb bányászának aranya elől, a G7-ek ígérete teljes szakítást jelentene Oroszország és a világ két legfontosabb kereskedési központja, London és New York között. Az orosz arany már eddig is tabu volt a nyugati piacokon.

Vivek Dhar, a Commonwealth Bank of Australia árupiaci elemzője egy jegyzetben azt mondta, hogy “a tilalom is csak formalizálja azt, ami a szankciók révén nagyrészt már eddig is fennállt“, és nem számít arra, hogy ez érdemben felfelé mozdítja az arany árát.

Míg az arany márciusban rekord közelébe emelkedett, mivel az ukrajnai háború megnövelte a keresletet a menedékeszköz iránt, az árak idén alig változtak, mert a központi bankok szigorítják a monetáris politikát. Az ezüst, a platina és a palládium ára hétfőn emelkedett. (Bloomberg)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Nyereséges zárás az európai tőzsdéken

Nagy, egy-másfél százalékos indexnyereséggel fejezték be a pénteki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.

Ágh Péter: a béke tudja megteremteni az alapot a gazdasági fellendüléshez

A béke tudja megteremteni az alapot a gazdasági fellendüléshez - mondta az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) állami beruházások társadalmi koordinációjáért felelős államtitkára pénteken a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Füzéren tartott útátadón.

Megjelentek az otthonfelújítási támogatás részletei, így lehet pályázni

A kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta az új otthonfelújítási támogatás részleteit. A tervezett pályázati felhívás alapján az ismert alapfeltételek nem változtak, vannak azonban új előírások és kedvezmények is.

Márciusban 4 millió 746 ezer volt a foglalkoztatottak száma

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt .
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.