Kezdőlap Hírek A Kína-USA kereskedelem összeomlott, de megvan Kína új iránya
No menu items!

A Kína-USA kereskedelem összeomlott, de megvan Kína új iránya

A Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelem drámai visszaesést szenvedett el 2025 májusában, annak ellenére, hogy mindkét ország csökkentette a másikra kivetett vámokat. Ezzel párhuzamosan Kína külkereskedelme Németországgal jelentős növekedést mutat, miközben a ritkaföldfémek exportkorlátozása tovább mélyíti a globális gazdasági feszültségeket.

A Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi kapcsolatok mélypontra kerültek, amit a májusban tapasztalt jelentős visszaesés is bizonyít. A Pekingi Vámhivatal jelentése szerint az amerikai export 34,5%-os csökkenése és az import 18,1%-os visszaesése egyértelműen a két nagyhatalom közötti vámkonfliktus és stratégiai ellentétek következménye. Bár áprilisban mindkét fél megállapodott a vámok 115 százalékpontos csökkentéséről, a Spiegel tudósítása szerint ez nem hozta meg a várt enyhülést. A feszültségek továbbra is fennállnak, különösen a Kína által bevezetett ritkaföldfém- és mágnesexport-korlátozások, valamint az Egyesült Államok technológiai exporttilalmai miatt, amelyek a számítógépes chipek tervezőszoftvereire és kulcsfontosságú repüléstechnikai alkatrészekre vonatkoznak.

A két ország közötti tárgyalások folytatódnak, és májusban Londonban magas rangú képviselők ültek tárgyalóasztalhoz a kereskedelmi viták rendezése érdekében. Az X platformon megjelent posztok szerint Donald Trump amerikai elnök élesen kritizálta Kínát, azt állítva, hogy Peking megszegte a kétoldalú megállapodásokat, ami a kereskedelmi háború kiújulását vetíti előre. A tárgyalások bizonytalan kimenetele és a kölcsönös bizalmatlanság tovább nehezíti a helyzetet.

Kína Németország felé fordul

Míg az amerikai piaccal való kereskedelem zuhan, Kína Németország irányába jelentős exportnövekedést ért el. A Pekingi Vámhivatal adatai szerint Kína Németországba irányuló exportja éves szinten jelentősen nőtt, miközben a német import 1,3%-kal csökkent, ami a gyenge belföldi keresletet tükrözi. Maximilian Butek, a Német Kereskedelmi Kamara (AHK) munkatársa a dpa hírügynökségnek nyilatkozva kiemelte, hogy a német vállalatok nehéz gazdasági helyzetben vannak Kínában, különösen a ritkaföldfémek és mágnesek exportengedélyeinek hiánya miatt. Ezek az anyagok kulcsfontosságúak az elektromos autók, szél- és napenergia-termelés, valamint a védelmi ipar számára, és a korlátozások termelési leállásokhoz vezethetnek.

A német autógyártók különösen érzékenyek a ritkaföldfém-hiányra, mivel ezek az anyagok nélkülözhetetlenek az elektromos motorok és akkumulátorok gyártásához. Christian Grimmelt, a Berylls by AlixPartners szakértője szerint a készletek négy-hat héten belül kimerülhetnek, ami termelési leállásokat okozhat Európában. A Volkswagen és a Mercedes képviselői egyelőre optimisták, és azt állítják, hogy az ellátási láncok jelenleg stabilak, de a bizonytalanság továbbra is nagy.

Kína külkereskedelmének vegyes képe

Kína teljes külkereskedelme májusban vegyes eredményeket mutatott. Az export 4,8%-kal nőtt, míg az import 3,4%-kal csökkent 2024 májusához képest, így a kereskedelmi többlet körülbelül 103 milliárd dollárt (90 milliárd eurót) tett ki. Ezek az adatok azonban elmaradtak az elemzői várakozásoktól, amelyek 5%-os exportnövekedést és enyhe importcsökkenést prognosztizáltak. Áprilisban a kínai külkereskedelem még meghaladta a várakozásokat, ami most némi csalódást keltett.

A kínai gazdaság belső problémái, például a gyenge belföldi kereslet és az ingatlanpiaci válság, tovább súlyosbítják a helyzetet. Hszi Csin-ping iparpolitikája túltermelést eredményezett bizonyos ágazatokban, ami alacsony árakon történő exportot kényszerít ki. Az emberek alacsony fogyasztási kedve és az ingatlanbefektetések értékvesztése szintén fékezi a gazdasági növekedést.

Ritkaföldfémek: Kína aduja a vámháborúban

Kína domináns szerepe a ritkaföldfémek piacán továbbra is kulcsfontosságú tényező a globális kereskedelemben. Az ország a globális ritkaföldfém-készletek 49%-át birtokolja, és a feldolgozás terén is vezető pozíciót tölt be. 2025 áprilisában Peking szigorú exportkorlátozásokat vezetett be ezekre az anyagokra, válaszul Trump vámjaira. Az olyan fémek, mint a tellúr, volfrám, ittrium és szkandium exportja drámaian visszaesett, az Egyesült Államokba irányuló szállítások például 44-86%-kal csökkentek. Európában is érezhető a hatás: Németország és Belgium csak korlátozott mennyiségben kapott antimont, míg Hollandia szeptember óta nem részesült belőle.

A ritkaföldfémek korlátozása különösen aggasztó a nyugati autógyártók és technológiai cégek számára. Az X platformon megjelent posztok szerint a kínai exportkorlátozások az amerikai védelmi rendszerekre is közvetlen hatással lehetnek, mivel ezek az anyagok nélkülözhetetlenek a rakéták, vadászgépek és okostelefonok gyártásához. A Nyugat válaszul próbálja csökkenteni Kínától való függőségét, például az Egyesült Államokban az MP Materials ritkaföldfém-bányája növeli belföldi feldolgozási kapacitását, de ez messze elmarad Kína termelési volumenétől.

A globális gazdasági hatások és kilátások

A Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi háború nemcsak a két országot érinti, hanem az egész világgazdaságot. Az Európai Központi Bank (EKB) márciusi előrejelzése szerint a vámok és a kereskedelmi bizonytalanság 2025-2026-ban 0,2%-kal csökkentheti az euroövezet reál-GDP-növekedését. Németország, mint az európai gazdaság motorja, különösen kitett a kínai piac változásainak, és a ritkaföldfém-hiány további kockázatokat jelent az ipar számára. Magyarországon is érezhető a hatás, mivel a hazai autóipar nagymértékben függ a német kereslettől, amely a kínai exportkorlátozások miatt csökkenhet.

A megoldás kulcsa a diverzifikáció és a stratégiai együttműködések lehetnek. Az Egyesült Államok, az EU és más nyugati országok, például Ausztrália és Kanada, a Mineral Security Partnership (MSP) keretében próbálják csökkenteni Kínától való függőségüket, új bányászati projekteket finanszírozva. Az EU Kritikus Nyersanyagok Rendelete (CRMA) is ezt a célt szolgálja, 2030-ra az uniós nyersanyagigény jelentős részét saját forrásokból kívánja fedezni.

Érsek M. Zoltán

Fotó Freepik

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Újabb befektetői ranglistán lépett előre Magyarország

Ismét bekerült Magyarország a legjobb befektetői megítéléssel rendelkező feltörekvő gazdaságok körébe, és a kelet-közép-európai térségben egyedüliként javította pozícióját a Kearney nemzetközi üzleti tanácsadó társaság új felmérése szerint

Hat helyet javított Magyarország az IMD nemzetközi versenyképességi ranglistáján

Magyarország hat helyet előrelépve a 48. lett a svájci IMD intézet legfrissebb nemzetközi versenyképességi ranglistáján.

Hamarosan nyit Magyarország legbiztonságosabb széfszolgáltatása

Megismételhetetlen látogatás a titkos, földalatti páncélteremben a Múzeumok Éjszakáján

Közeledik Pécs ikonikus nyári programja, a Sétatér Fesztivál

Idén nyáron ismét zenével telik meg Pécs egyik legszebb tere: június 26. és 28. között a Sétatéren a könnyed nyári esték és a minőségi élőzene találkozik – mindez ingyenesen!
Hirdetés

Hírek

Újabb befektetői ranglistán lépett előre Magyarország

Ismét bekerült Magyarország a legjobb befektetői megítéléssel rendelkező feltörekvő gazdaságok körébe, és a kelet-közép-európai térségben egyedüliként javította pozícióját a Kearney nemzetközi üzleti tanácsadó társaság új felmérése szerint

Hamarosan nyit Magyarország legbiztonságosabb széfszolgáltatása

Megismételhetetlen látogatás a titkos, földalatti páncélteremben a Múzeumok Éjszakáján

Közeledik Pécs ikonikus nyári programja, a Sétatér Fesztivál

Idén nyáron ismét zenével telik meg Pécs egyik legszebb tere: június 26. és 28. között a Sétatéren a könnyed nyári esték és a minőségi élőzene találkozik – mindez ingyenesen!

Közösségi közlekedéssel a Múzeumok Éjszakáján

Múzeumbuszokkal és MOL Bubival érdemes a Múzeumok Éjszakája helyszíneit megközelíteni a nyár legrövidebb éjszakáján, szombaton.

Érkeznek az adószámla-értesítők

Június közepétől több mint 1,9 millióan kapnak adószámla-értesítőt a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól (NAV), érdemes mielőbb rendezni a tartozást, illetve intézkedni akkor is, ha az adószámlán túlfizetés van

Tizedik alkalommal választották Európa legjobb légitársaságának a Turkish Airlines-t

A világ legtöbb országába repülő légitársaságaként ismert Turkish Airlines ismét megerősítette vezető szerepét a nemzetközi légiközlekedési iparágban: a 2025-ös Skytrax World Airline Awards díjátadón tizedik alkalommal nyerte el az „Európa legjobb légitársasága” címet.

Zöld jövő Bécsben – a “Sokszínűség parkja”

Bécs új parkjában, nemcsak őshonos, klímaváltozási szempontból "jövőtálló" fákat ültetnek, hanem fiatalokat is aktívan bevonnak közösségi terek kialakításába.

California Forever: milliárdosok álomvárosa Kaliforniában

Egy, a látványos tervek utcatervek közül Illusztráció:Californiaforever.com Amerikai milliárdosok gigantikus...
Hirdetés

Gazdaság

4,5 milliárd forint gyermektartásdíjat előlegezett meg az állam az elmúlt években

Az elmúlt három évben több mint 20 ezer gyermek részére összesen 4,5 milliárd forint értékben előlegezte meg az állam azokat a tartásdíjakat, amelyeket a különélő szülő nem fizetett meg

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a péntek délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Családban marad a pénz: ennyit nyerhetnek a családtagok, ha közösen bankolnak

Hatékonyan menedzselhetők akár egy többgenerációs család pénzügyei is, ma már több bank is kínál erre alkalmas szolgáltatásokat. A közös bankolással akár több ezer forintot is spórolhatnak havonta, emellett a pénzügyi tudatosságot is fejleszthetik

Az MNB üdvözli a jegybanktörvény módosítását

A jegybank a jövőben kizárólag a törvényben meghatározott alapfeladatok ellátására fókuszál, elkötelezett az intézmény átlátható és hatékony működése mellett