Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság A kitermelők nem örülnek az alacsony olajárnak, és már léptek is
No menu items!

A kitermelők nem örülnek az alacsony olajárnak, és már léptek is

Illusztráció: Bigstock

Szaúd-Arábia és más nagy exportáló országok jelentősen kevesebb olajat termelnek ki májustól. Ennek következtében a benzinárak valószínűleg érezhetően emelkedni fognak.

Az OPEC+ olajkartell bejelentette, hogy jelentősen csökkenti olajtermelését, így májustól napi 1,15 millió hordóval kevesebb kerül a piacra. Csak Szaúd-Arábia napi 500 ezer hordóval csökkenti a kitermelését. Az országok a “piaci stabilitással” indokolták a lépést, Szaúd-Arábia szerint “elővigyázatossági intézkedésről” van szó. A döntés várhatóan a benzinkutakon is érezhető lesz – számolt be a Spiegel.

Az elmúlt hetekben az olaj ára alacsonyabb volt, mint az elmúlt 15 hónapban bármikor. Pénteken az északi-tengeri Brent hordója 79,63 dollárba került. A bejelentett csökkentések hordónként mintegy tíz dollár körüli emelkedést válthatnak ki – idézi a Reuters hírügynökség a Pickering Energy Partners befektetési cég elemzőjét.

Néhány hónapon belül másodszor

A csökkentés híre meglepetésként hatott. Tavaly októberben ugyanis az OPEC+ már megállapodott egy napi kétmillió hordós csökkentésről. Az volt a várakozás, hogy ezen a szinten marad a kitermelés az olajállamok hétfői találkozója után is. Az OPEC+ a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetéből (OPEC) és más szövetséges államokból áll, élükön Oroszországgal.

Az októberi termeléscsökkentést különösen az Egyesült Államokban érték bírálatok. Joe Biden amerikai elnök azért próbált alacsonyabb olajárakat elérni, mert az amerikai fogyasztók nagymértékben megszenvedték a megemelkedett árakat, és 2022 novemberében voltak az amerikai félidős választások. A termeléscsökkentést ezért erős jelzésnek tekintették az USA ellen.

A most bejelentett napi 1,15 millió hordó az októberi kétmillió hordón felül jön. Irak bejelentette, hogy napi 211 ezer hordóval, az Egyesült Arab Emírségek 144 ezer hordóval, Kuvait 128 ezer hordóval, Omán, Algéria és Kazahsztán pedig összesen további 166 ezer hordóval csökkenti a kitermelést.

Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes azt mondta, hogy Oroszország 2023 végéig meghosszabbítja a napi 500 ezer hordós önkéntes termeléscsökkentést. A csökkentés reakció volt az ukrajnai háború miatti nyugati szankciókra. A nyugati országok februárban árplafont vezettek be az orosz olajra, hogy csökkentsék a Kreml bevételeit.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A Bükk-vidék Geopark elnyerte az UNESCO Globális Geopark címet

A geoparkok fontos szerepet töltenek be a vidéki térségek fejlesztésében a földtudományi értékekre alapuló, a helyi szolgáltatókat helyzetbe hozó fenntartható geoturizmus által

Baj van: több büntetést szabott ki a Nébih

Egy kicsivel rosszabbak lettek a számok, mint korábban, ez valószínűleg annak a kereskedői viselkedésnek köszönhető, amivel megpróbálják a fogyasztás visszaesése miatt kiesett nyereséget visszapótolni

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.

A kíberbűnözők mindig a könnyebb utat választják: az ügyfeleket veszik célba

A Magyar Államkincstár aktív részt vállal a KiberPajzs együttműködésben, amely a Bankszövetség és a Magyar Nemzeti Bank kezdeményezésére jött létre.

Hírek

Enyhe emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

Enyhe emelkedéssel nyithat szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint.

Elemző: iránykereséssel nyithat a tőzsde

Hétfőn a BÉT részvényindexe, a BUX 141,21 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel, 65 095,72 ponton zárt.

A héten várható: Az MNB kamatdöntő ülést tart, államháztartási adatok

Tavaly decemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 655 600, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 451 300 forint volt.

Devizapiac – Gyengült a forint reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel.

Elemző: átlag feletti forgalomban emelkedett a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 462 pontos, 0,71 százalékos emelkedéssel, 65 450,33 ponton zárt hétfőn.

BÉT – Emelkedő forgalomban csökkent a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett csökkent a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe,

NAV: már elérhetők az adóbevallási tervezetek

A bevallási tervezet ugyanis csak azokat a bevételi, jövedelmi adatokat tartalmazza, amelyek a NAV rendelkezésére állnak a munkáltatók és kifizetők bevallásai, adatszolgáltatása révén.

Elemző: a Richter húzta le a BUX-ot

A részvénypiac forgalma 28,7 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest.

Gazdaság

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.

Stabil kilátással megerősítette az OTP-bankok besorolásait a Moody’s

A hitelminősítő kiemeli, hogy az OTP finanszírozása stabil, és mindenekelőtt a betétállományra épül.

Az MBH Bank lett a Fundamenta többségi tulajdonosa

A Fundamenta ezentúl az MBH Bank konszolidált leányvállalataként, de önállóan működik tovább

A költségvetés biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez

A költségvetés a válságokban is helytállt, a rendkívüli kiadások mellett is biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez, valamint a rezsicsökkentés fenntartásához.