Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság A munkavállalók már nem a mesterséges intelligenciától félnek, hanem mástól
No menu items!

A munkavállalók már nem a mesterséges intelligenciától félnek, hanem mástól

Illusztráció: Bigstock

Az elmúlt hónapokban elterjedtek a munkahelyek megszűnését okozó mesterséges intelligenciával (MI) kapcsolatos félelmek, de más gazdasági tényezők sokkal nagyobb kockázatot jelenthetnek – áll a HSBC legfrissebb jelentésében.

A ChatGPT tavaly év végi elterjedése óta egyre többen tartanak tőle, hogy a mesterséges intelligencia által támogatott technológiák és eszközök átveszik a jelenleg emberek által végzett munkát.

Ahogy a népszerűsége megugrott, az MI képességei és lehetőségei egyre világosabbá és ismertebbé váltak a nagyközönség körében. Ezzel párhuzamosan vita bontakozott ki arról, hogy a technológia milyen hatással lehet az emberek karrierjére.

És bár a szakértők szerint az MI kétségtelenül hatással lesz a munkakörökre, és legalábbis részben automatizálni fogja azokat, arra is rámutatnak, hogy a technológiai fejlődés gyakran új szerepköröket is teremt.

Ezért még mindig nem világos, hogy a munkavállalóknak valójában mennyire kellene aggódniuk. Ráadásul a HSBC új jelentése szerint az olyan technológiai fejlesztések, mint az MI terjedése, talán nem is a legnagyobb tényezői a jövőben megszűnő munkahelyeknek.

A HSBC által a Világgazdasági Fórumra készített, “Report on Jobs 2023” című jelentéséből származó adatok alapján megállapította, hogy várhatóan mindössze négy makrogazdasági trend vezet majd a munkahelyek eltűnéséhez.

A leggyakoribb tényező, amelytől a vállalatok a munkahelyek megszűnését várják, a lassabb gazdasági növekedés.

A Világbank ugyanis éppen a múlt hónapban közölte, hogy a világgazdaság növekedési üteme várhatóan jóval lassabb lesz, mint tavaly: 2023-ra 2,1%-ot várnak, szemben a tavalyi 3,1%-kal.

A kihívások egyértelműek: a gyengébb gazdasági növekedés és az általános kínálati vagy keresleti hiányosságok azt jelentik, hogy sok cég arra számít, hogy kevesebb munkavállalóval fog működni” – áll a HSBC elemzőinek jelentésében, amelyet a CNBC szemlézett.

De fontos megjegyezni, hogy nem minden gazdasági változás jelent kevesebb munkavállalót” – tették hozzá. A vállalatok például arra számítanak, hogy a zöld átállás és a környezetvédelmi, társadalmi és kormányzási (ESG) normák alkalmazása több munkahelyet eredményez.

A technológia hatása a munkahelyekre

Az “új technológiák fokozott alkalmazása” egy másik olyan minta, amelytől a vállalatok azt várják, hogy munkahelyteremtéshez vezet – és ennek része a mesterséges intelligencia is. A Világgazdasági Fórum adatai szerint a vállalatok nettó több mint 20%-a arra számít, hogy az MI inkább munkahelyeket teremt, mintsem helyettesíti azokat.

Mindössze két, a technológiával kapcsolatos tényező vezethet a szerepek feleslegessé válásához: a humanoid és a nem humanoid robotok megjelenése.

Bár manapság az MI kapja a legtöbb figyelmet, érdemes teljes mértékben figyelembe venni, hogy a technológiák széles skálája milyen hatással lehet a munkaerőpiacra” – közölte az HSBC.

Különösen, ha technológiáról van szó, az új fejlesztések hatása szélesebb körű is lehet annál, minthogy a munkahelyek egyszerűen lecserélődnek.

A kérdés az, hogy lesz-e elég munkavállalónk és megfelelő képzettségű munkavállalónk ahhoz, hogy ezeket az új igényeket ki tudjuk elégíteni” – tette hozzá az HSBC.

A munkahelyek megszűnéséhez vezető lassabb gazdasági növekedés mellett a HSBC a kínálati hiányt és a vállalkozások növekvő költségeit, a fogyasztók megélhetési költségeinek emelkedését és a koronavírus világjárvány folyamatos hatásait is azonosította.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Érezni a zenét: Mélynyomós koncerten buliznak együtt siketek és hallók

Sub_Bar a neve annak az új rendezvényformátumnak, amelynek keretében siket, halló és nagyothalló fiatalok bulizhatnak együtt. A zene kizárólag 150 Herz alatti frekvencián szól a mélynyomókból, így inkább érezni lehet, mint hallani. Bécsben a FLUCC Wanne lokál adott helyet az első Sub_Bar koncertnek 2024. április 29-én.

A hazai vadállományunk egyedülálló nemzeti kincsünk

Teremtett világunk megőrzése közös kötelességünk, a természet rendjét pedig nem lehet megbontani, éppen ezért hárul kiemelkedően fontos szerep a felelős és tudatos vadgazdálkodásra.

Kiemelkedő szakmai munka az élelmiszerlánc biztonságáért

Az élelmiszerbiztonság és az állategészségügy szorosan összefonódik, így az állategészségügyi laboratóriumokban végzett tevékenység kulcsfontosságú.

Megalkották az első magyar AI alapú éttermi asszisztenst

A koronavírus-járvány okozta elszigetelődés adta az inspirációt egy kis baráti társaság számára, hogy olyan közösségi applikációt fejlesszen, ami megkönnyíti az információszerzést, a tájékozódást, miközben a vendéglátóhelyek kiszolgáltatott helyzetét is orvosolni tudja.  A kis közösségi alkalmazás bár népszerűvé vált, de a várt áttörést nem érte el, ezért a csapat egy inkubációs programban kapott segítséget felhasználva fejlesztette ki a jelenlegi formában elérhető rendszert.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.