Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Alapkamat. A monetáris tanács egyhangúlag döntött
No menu items!

Alapkamat. A monetáris tanács egyhangúlag döntött

Ellenszavazat nélkül döntöttek a monetáris tanács tagjai arról, hogy 0,9 százalék maradjon az alapkamat, mínusz 0,05 százalék az egynapos jegybanki betéti kamat és 1,85 százalék az egyhetes fedezett hiteleszközök kamata – közölte a Magyar Nemzeti Bank az április 28-i kamatdöntő ülésről kiadott rövidített jegyzőkönyvében.

A jegyzőkönyv szerint az MNB mandátuma a jelenlegi rendkívüli makrogazdasági környezetben is az árstabilitás elérése és fenntartása, a pénzügyi stabilitás megőrzése, valamint a kormány gazdaságpolitikájának támogatása. Ezzel összhangban kiemelt feladattá vált a koronavírus okozta negatív reálgazdasági és pénzpiaci következmények tompítása, illetve a gazdaság újraindításának megalapozása.

A jegybanki alapkamat 2016. május 25. óta 0,90 százalékon áll

Az MNB a felmerülő kihívásokra az elmúlt időszakban koordinált lépéssorozattal reagált, átalakította és kibővítette monetáris politikai eszköztárát. A változtatások lehetővé teszik, hogy a jegybank a számára fontos részpiacokon célzottan és rugalmasan biztosítsa a szükséges mértékű likviditást és alakítsa ki a megfelelő monetáris kondíciókat.

Az MNB törvényi mandátumának megfelelően minden rendelkezésére álló eszközt alkalmaz az árstabilitás elérése és a magyar gazdasági és pénzügyi rendszer támogatása érdekében – közölték.

A tanács megítélése szerint a külső konjunktúra a koronavírus terjedésével gyors ütemben tovább romlott. A globális pénzpiaci hangulat javult áprilisban, de a volatilitás rendkívül magas szintje továbbra is fennmaradt.

A magyar gazdaság termelési és értékesítési adataiban a koronavírus-járvány hatásai az év első két hónapjában még nem jelentek meg, azonban a konjunktúra indikátorok általános romlása és az ágazatspecifikus információk már jelzik a gazdasági aktivitás visszaesését. A tanács szerint a makrogazdasági adatokat idén jelentős változékonyság és kettősség fogja jellemezni: 2020 első felében a járvány negatív gazdasági hatásai miatt a növekedés érdemben lassul, majd a negatív hatások kifutásával és a gazdasági aktivitás helyreállításával párhuzamosan újra élénkül a hazai növekedés.

A járvány, illetve az azzal kapcsolatos nemzetközi és hazai intézkedések hatásai a magyar pénzügyi piaci kondíciókban is érezhetően megjelentek. A forint árfolyama a koronavírus-járvány megjelenése óta, nagy volatilitás mellett, a régiós árfolyamokkal összhangban alakult, az állampapírpiaci hozamgörbe az elmúlt hónapban laposabbá vált – állapította meg a testület.

A döntéshozók kiemelték, hogy az infláció márciusban visszatért a toleranciasávba. A következő hónapokban az infláció – elsősorban az üzemanyagárak számottevő csökkenése következtében – a jegybanki cél alá csökken, majd fokozatosan 3 százalékon stabilizálódik. Az adószűrt maginfláció 2020-ban átlagosan 3,2-3,5 százalék körül alakul, majd fokozatosan 3 százalékra mérséklődik.

A tanácstagok hangsúlyozták, hogy a koronavírus-járvány a magyar gazdaságot erős fundamentumok mellett érte el, amely szilárd alapot teremt a megfelelő gazdaságpolitikai védekezéshez.

A monetáris tanács kiemelte, hogy a megnövekedett monetáris politikai mozgástér kellő rugalmasságot és célzott beavatkozási lehetőséget biztosít a monetáris transzmisszió sérüléseinek megelőzésére, valamint a felmerülő gazdasági és pénzügyi kihívások kezelésére. Az elmúlt hónapban végrehajtott koordinált lépéssorozat lehetővé teszi, hogy az MNB célzott módon befolyásolja a monetáris kondíciókat, és biztosítsa a szükséges mértékű likviditást a gazdaság minden szereplője számára.

A tanácstagok kiemelték, hogy a növekedési hitelprogram (nhp) hajrá elindítása és a növekedési kötvényprogram (nkp) egyes paramétereinek módosítása elősegíti a hazai vállalati szektor fenntartható, stabil és hosszú távú finanszírozáshoz jutását.

A döntéshozók megítélése szerint a meghirdetett állampapír- és jelzáloglevél-vásárlási programok támogatják és kiegészítik az MNB által eddig meghozott intézkedéseket. Az állampapír-vásárlási program megfelelő jegybanki eszköz a monetáris transzmisszió hatékonyságának javítására, a jelzáloglevél-vásárlási program újraindítása pedig növeli a bankrendszer hosszú távú forrásellátottságát. A tanácstagok hangsúlyozták, hogy az eszközvásárlási programokat a jegybank mindaddig fenntartja, amíg a koronavírus-járvány miatti gazdasági és pénzügyi fejlemények szükségessé teszik. Amennyiben a beérkező információk indokolják, a jegybank kész finomhangolni a programokat.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.