Hirdetés
Kezdőlap Hírek Államháztartás. Az első két hónapban 67,3 milliárd forint volt a többlet
No menu items!

Államháztartás. Az első két hónapban 67,3 milliárd forint volt a többlet

Az államháztartás központi alrendszere 67,3 milliárd forint többlettel zárta az év első két hónapját. Februárban az államháztartás 177,2 milliárdos hiánnyal zárt – közölte a Pénzügyminisztérium (PM) .

A PM a társadalmi célokat szolgáló intézkedésekkel és a fejlesztési programok támogatásával indokolta a februári adatok alakulását.

Az év első két hónapjában a központi költségvetés 18,9 milliárd forint, az elkülönített állami pénzalapok 31,2 milliárd forint, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 17,2 milliárd forint többletet mutattak.

A PM korábbi közlése szerint az idén januárban az államháztartás egyenlege 244,5 milliárd forint többletet mutatott.

A kormány egész évre 998,4 milliárd forint hiányt tervezett a 2019. évi költségvetési törvény szerint.

Jövedéki adóból 21,1 milliárd forinttal több folyt be

Január-februárban általános forgalmi adóból 274,7 milliárd forinttal, személyi jövedelemadóból 21,8 milliárd forinttal, nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulékokból 40,9 milliárd forinttal, míg jövedéki adóból 21,1 milliárd forinttal több folyt be, mint az előző év azonos időszakában – ismertette a PM.

Február végéig összesen 281,4 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe, míg a projektek megvalósítását célzó kiadások 200,2 milliárd forintot tettek ki.

A költségvetési forrásból finanszírozott projektek közül a Modern Városok Program fejlesztéseit, valamint a vasúthálózat megújítását emelték ki a közleményben.

A minisztérium közölte: az idén is kiegyensúlyozott növekedés várható, ami biztosítja a költségvetés fenntarthatóságát. Mindez elősegíti az 1,8 százalékos hiánycél elérését, miközben az államadósság aránya még tovább csökkenhet.

A tárca szerint a hatéves bérmegállapodás eredményeként folytatódó béremelések, a foglalkoztatottak számának emelkedése, a lakossági fogyasztás bővülése, az otthonteremtés jelentős kormányzati támogatása, valamint a gazdaságfehérítés terén meghozott kormányzati intézkedések eredményei egyaránt visszatükröződnek az államháztartási adatokban.

Adorján Richárd költségvetésért felelős helyettes államtitkár az államháztartás frissen közzétett adatairól, a többletről szólva úgy nyilatkozott, hogy  semmilyen veszély nem fenyegeti jelenleg az idei évre tervezett 1,8 százalékos GDP-arányos hiánycélt.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Hatalmas lehetőség előtt az állattenyésztők ágazata

Április elejéig 470 milliárd forintot fizetett ki a Magyar Államkincstár 156 ezer gazdálkodónak, múlt héten újabb 55 milliárd forintot.

Tovább fogynak a magánnyugdíjpénztárak, már csak kettő marad belőlük

A nyugdíjcélú megtakarítások utáni adójóváírások együttes összege legfeljebb évi 280 ezer forint lehet.

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.