Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Államháztartás. Kilenc hónap alatt 30 százalékos hiány
No menu items!

Államháztartás. Kilenc hónap alatt 30 százalékos hiány

Szeptemberben 207,2 milliárd forint többlettel zárt az államháztartás központi alrendszere, ezzel 303,6 milliárd forintra csökkent az idei hiány a harmadik negyedév végére, ami az egész évre tervezett deficit 30,4 százaléka – erősítette meg részletes jelentésében a Pénzügyminisztérium.

Nagyításhoz kattintson a grafikonra

A központi alrendszer, ami az önkormányzatok nélkül számolt államháztartás, idén január-szeptemberben 15 543,8 milliárd forint összegű bevételt könyvelt el, 1678,2 milliárd forinttal, 12,1 százalékkal többet, mint az előző év azonos időszakában.

A kiadások 15 847,4 milliárd forintot tettek ki, 485,3 milliárd forinttal, 3,2 százalékkal haladták meg a tavalyiakat.

A múlt hónapban 464,4 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe, ezzel az év első kilenc hónapjában összesen 931,7 milliárd forint európai uniós támogatás folyt be, miközben az uniós kiadások megközelítették az 1077,4 milliárd forintot.

A költségvetés bevételi oldalán szeptember végéig az általános forgalmi adóból az egész idei tervezett bevétel 77,5 százaléka, 3325,2 milliárd forint folyt be, 466,2 milliárd forinttal, 16,3 százalékkal több, mint a múlt év azonos időszakában.

A személyi jövedelemadóból az éves előirányzat 75,2 százaléka, 1775,9 milliárd forint bevétel származott, 168,7 milliárd forinttal, 10,5 százalékkal több az egy évvel korábbinál.

A jövedéki adóból származó bevétel az év első kilenc hónapjában 864,1 milliárd forintot tett ki, ami 43,2 milliárd forinttal, 5,3 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Az üzemanyagok utáni bevétel növekedését elsősorban a nagyobb fogyasztás magyarázza, a dohánytermékeknél a növekedést a növekvő forgalom mellett az adó mértékének emelése is indokolja.

A szociális hozzájárulási adóból és a nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékokból az éves előirányzat 73,5 százaléka teljesült. A 3976,5 milliárd forint teljes összeg 369,1 milliárd forinttal, 10,2 százalékkal nőtt.

A gazdálkodó szervezetek költségvetési befizetései 113,8 milliárd forinttal 987,1 milliárd forintra nőttek, ami 13,0 százalékos emelkedésnek felel meg és az éves előirányzat 68,4 százalékát teszi ki.

Nagyításhoz kattintson a grafikonra

A kiadási oldalon, családtámogatásokra, korhatár alatti ellátásra, illetve jövedelempótló és jövedelemkiegészítő szociális támogatásokra kifizetett összeg 1,8 százalékkal, 491,6 milliárd forintra nőtt.

Az egyedi és normatív támogatásokra fordított kiadások az év első kilenc hónapjában 330,0 milliárd forintot tettek ki, 13,9 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakának értékét. Az emelkedést a vasúti és az autóbuszos személyszállítási költségtérítések emelkedésével magyarázta jelentésében a Pénzügyminisztérium, de a közösségi közlekedés mellett a vasúti pályahálózat-működtetési költségtérítése, valamint az elővárosi közösségi közlekedés támogatása is szerepet játszott.

A helyi önkormányzatok költségvetési támogatása 6,0 százalékkal 587,3 milliárd forintra nőtt.

A költségvetési szervek kiadásai 2019 első kilenc hónapjában 4355,1 milliárd forintot tettek ki, 5,5 százalékkal többet, mint az előző év azonos időszakában. Ebből 112,5 milliárd forinttal  nőtt és 2440,8 milliárd forintot tett ki a személyi juttatásokra és szociális hozzájárulási adóra, valamint a munkaadókat terhelő járulékokra kifizetett összeg.

A költségvetés kamatbevételei a jelentés szerint 101 milliárd forinttal emelkedtek, a kamatkiadások 4,2 milliárd forinttal csökkentek, így a kamategyenleg 105,2 milliárd forinttal javult és 468,5 milliárd forintot tett ki.

A központi költségvetés adóssága az év első kilenc hónapjában 534,9 milliárd forinttal 29 223,1 milliárd forintra nőtt. A forintadósság 886,5 milliárd forinttal emelkedett, a devizaadósság 413,3 milliárd forinttal csökkent az első kilenc hónapban, és az államadósság 18,18 százalékát tette ki.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Márciusban 4 millió 746 ezer volt a foglalkoztatottak száma

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt .

BÉT – Emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

A javuló nemzetközi befektetői hangulat miatt a pozitív tartományban indulhat a kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén pénteken az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője szerint. Csütörtökön a BUX 247,29 pontos, 0,37 százalékos csökkenéssel, 66 129,26 ponton zárt.

Velence keményen meglépte, amit a turistáknak ígért

Velence új fejezetet nyitott a turizmusban: a csodás olasz turistaparadicsom lett a világ első városa, amely csütörtökön bevezette a turisták számára a fizetős rendszert, hogy ezzel próbálja ritkítani a csatornáin tolongó tömegeket, de a díj tiltakozást váltott ki néhány lakos részéről, akik azt mondták, hogy nem akarnak egy vidámparkban élni.

Két hetet adtak, hogy csökkentsék az üzemanyagárakat

Nagy Márton közölte a kormány döntését: két hetet adott a kabinet a MÁSZ tagjainak, hogy önkéntesen a régiós átlag szintjére csökkentsék az üzemanyagárakat.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.