Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Államháztartás - többlet az első negyedévben
No menu items!

Államháztartás – többlet az első negyedévben

A pénzügyi számlák adatai szerint az államháztartás nettó finanszírozási igénye a március végén zárult egy évben 891 milliárd forintot, a GDP 2,1 százalékát tette ki. Ezen belül az idei első negyedévben 33 milliárd forint többletet könyveltek el, ami a negyedéves GDP 0,3 százalékának felelt meg – jelentette a Magyar Nemzeti Bank.

A március végéig tartó egy év hiteligényét a tavaly negyedik negyedévi 802 milliárd forint deficit határozta meg, ami az utóbbi két évben rendszeresnek látszik: 2017 negyedik negyedévében is 801 milliárd forint, és 2016 végén is 886 milliárd forint finanszírozási igénye volt az államháztartásnak.

Az államháztartás névértéken számításba vett bruttó konszolidált (maastrichti) adóssága az idei első negyedév végén 29 375 milliárd forint, a GDP 68,3 százaléka volt, 0,7 százalékponttal alacsonyabb a múlt év véginél és 3,5 százalékponttal csökkent egy év alatt. Az adósságot a tranzakciók 322 milliárd forinttal, az átértékelődések pedig 20 milliárd forinttal növelték a negyedévben. Az Eximbank adósságát is figyelembe véve a maastrichti adósság a pénzügyi számlák módszertana alapján számoltnál 1,8 százalékponttal magasabb, a GDP 70,1 százaléka volt, 3,6 százalékponttal alacsonyabb az egy évvel korábbinál.

Az államháztartás nettó tartozása 24 212 milliárd forint  a GDP 56,3 százalékát tette ki március végén.

A pénzügyi számlák adatai szerint az idei első negyedévben megsokszorozódott a vállalatok hiteligénye, nettó finanszírozási igényük 976 milliárd forint volt, az első negyedévi GDP 9,6 százaléka, több mint nyolcszorosa az előző negyedévinek és 41,9 százalékkal több az egy évvel korábbinak.

A nem pénzügyi vállalatok pénzügyi eszközei is jelentősen, 498 milliárd forinttal, az egy évvel korábbi 118,8 százalékával nőttek, a kötelezettségeik pedig még annál is nagyobb mértékben, 1473 milliárd forinttal nőttek tranzakcióból eredően. A pénzügyi eszközök között kiemelkedő mértékben emelkedtek a külföldi betétek és az egyéb követelések, és számottevő volt a vállalatközi és a külföldi hitelek, valamint a részvények és részesedések növekedése is. Ugyanakkor jelentősen csökkentek a hitelintézeti betétek. A kötelezettség oldalon a külföldi részesedések és az egyéb tartozások növekedése volt kiemelkedő, de jelentősen növekedtek a hitelintézetektől felvett, a vállalatközi és a külföldi hitelek is – közölte az MNB.

A háztartások nettó finanszírozási képessége a március végén zárult egy évben 2299 milliárd forint, a GDP 5,3 százaléka volt, ebből az első negyedévben pedig 404 milliárd forint, a negyedéves GDP 4,0 százalékát tette ki. A háztartások pénzügyi eszközei közül az első negyedévben jelentős mértékben növekedtek a központi kormányzat által kibocsátott értékpapírok, és kisebb mértékben a betétek, a biztosítástechnikai tartalékok és az egyéb követelések, ugyanakkor a készpénz valamelyest csökkent.

A háztartások kötelezettségeit tekintve számottevően bővült a forint ingatlanhitelek állománya, kisebb mértékben a forint fogyasztási és egyéb hitelek állománya is a tranzakciókból eredően.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Nyereséges zárás az európai tőzsdéken

Nagy, egy-másfél százalékos indexnyereséggel fejezték be a pénteki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.

Ágh Péter: a béke tudja megteremteni az alapot a gazdasági fellendüléshez

A béke tudja megteremteni az alapot a gazdasági fellendüléshez - mondta az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) állami beruházások társadalmi koordinációjáért felelős államtitkára pénteken a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Füzéren tartott útátadón.

Megjelentek az otthonfelújítási támogatás részletei, így lehet pályázni

A kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta az új otthonfelújítási támogatás részleteit. A tervezett pályázati felhívás alapján az ismert alapfeltételek nem változtak, vannak azonban új előírások és kedvezmények is.

Márciusban 4 millió 746 ezer volt a foglalkoztatottak száma

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt .
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.