Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Államháztartási hiány - jelentős csökkenés az első negyedévben
No menu items!

Államháztartási hiány – jelentős csökkenés az első negyedévben

Az első negyedévben az államháztartás központi alrendszere 141,9 milliárd forintos hiánnyal zárt, ami lényegesen kevesebb a tavaly január-márciusi 871,9 milliárd forint deficitnél – erősítette meg az előzetes adatokat részletes jelentésében a Pénzügyminisztérium.

A bevételek 640,8 milliárd forinttal (14,8 százalékkal) nagyobbak, a kiadások 89,2 milliárd forinttal (1,7 százalékkal) kisebbek voltak, mint a múlt év első három hónapjában.

Az első negyedév végén a központi költségvetés 139,6 milliárd forint, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 3,7 milliárd forint hiánnyal zártak, míg az elkülönített állami pénzalapok 1,4 milliárd forintos többletet értek el.

Az első negyedévi deficit az idei évre előirányzott 998,4 milliárd forint pénzforgalmi hiány 14,2 százalékát teszi ki.

Márciusban 209,3 milliárd forint lett a havi hiány, kevesebb az egy évvel korábbi 345,3 milliárd forintnál.

A Pénzügyminisztérium (PM) szerint az 1,8 százalékos hiánycél az államadósság arányának további mérséklésével párhuzamosan teljesíthető.

A PM közölte: az első három hónapban általános forgalmi adóból 305,4 milliárd forinttal, személyi jövedelemadóból 41,2 milliárd forinttal, nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulékokból 64,1 milliárd forinttal, míg jövedéki adóból 28,1 milliárd forinttal több folyt be, mint az előző év azonos időszakában.

Az uniós fejlesztési projektek továbbra is jelentősen befolyásolták az egyenleget: március végéig összesen 283,7 milliárd forint uniós bevétele keletkezett a költségvetésnek, ami az idei évre előirányzott összeg 15,1 százaléka, a kiadások pedig a programok előfinanszírozása miatt 344,3 milliárd forintot, az éves összeg 17,6 százalékát értek el.

Az első negyedévben tavalyhoz képest a költségvetés több hazai forrást biztosított például a Modern Városok Program fejlesztéseire, a vasúthálózat megújítására, illetve a vállalkozások hatékonyságnövelő beruházásainak támogatására – hívták fel a figyelmet.

A minisztérium tájékoztatójából kiderül, a bevételek és kiadások egyenlegeként adódó 106,7 milliárd forint összegű nettó kamatkiadás 14,1 milliárd forinttal lett több az előző év azonos időszakához képest, mely a tárca szerint a kamatfizetések éven belüli eltérő lefutásával magyarázható.

A társadalombiztosítási alapok bevételei 30,2 milliárd forinttal meghaladták a tavalyi első negyedévit és az  időarányosnak megfelelően az éves előirányzat 24,4 százalékát érték el. A kiadások is a tervezett összeg 24,5 százalékánál tartottak március végén, bár 61 milliárd forinttal nőttek a tavalyi első negyedévhez viszonyítva.

A központi költségvetés adóssága március végéig 350,2 milliárd forinttal 29 038,4 milliárd forintra nőtt a tavalyi év végéhez képest, devizaadóssága pedig 411,3 milliárd forinttal 5313,5 milliárd forintra csökkent március végéig az elmúlt év végéhez képest, amiből 397,5 milliárd forintnak megfelelő összeget a nettó törlesztés 29,3 milliárd forintot az árfolyamváltozások magyaráznak. A devizaadósság március végén az összes államadósság 18,3 százalékát tette ki, a múlt év végi 20,0 százalékkal szemben.

Március végén a lakossági állampapírok állománya 7497,2 milliárd forintot tett ki, ami 18,5 milliárd forint csökkenést jelent december vége óta, amiben nem háztartásoknál lévő lakossági állampapír-állomány leépítése játszott szerepet. (MTI)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Új otthonfelújítási támogatás: a szakértő szerint erre érdemes figyelni mindenkinek 

A törvényalkotói szándékkal ellentétben az akció meghirdetésének az elkövetkező egy-két hónapban negatív hatása lesz a piacra, mert a korábbi tapasztalatok azt mutatják, hogy ilyenkor még azok is kivárnak és nem vásárolnak, akiket nem is érint a kedvezmény.
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.