Hirdetés
Kezdőlap Ingatlan Árkörkép - túlárazott lakáspiac? Pozsony is drágább, mint Budapest
No menu items!

Árkörkép – túlárazott lakáspiac? Pozsony is drágább, mint Budapest

Drága a budapesti lakáspiac? Igen, amennyiben hazánk megyeszékhelyeinek lakáspiaci áraihoz hasonlítjuk. Ha azonban az európai országok fővárosaihoz, akkor nem nevezhető túlárazottnak Európa szíve. Magyarországi és európai árkörkép.

Budapest, mint az élvonal vezetője

Az Ingatlannet.hu szeptemberi ár adatai alapján hazánk megyeszékhelyei között Budapest az élvonal vezető települése. Fővárosunk 840 ezer Ft/m²-es átlagárral az abszolút győztes. A rögtön utána következő szereplők – Székesfehérvár, Győr és Debrecen – téglaépítésű lakásainak átlagos négyzetméter ára „már csak” 550-560 ezer forint közé tehető. Rajtuk kívül fél millió forint feletti átlagárakat produkáltak a veszprémi, szombathelyi, egri és kecskeméti téglalakások is.

Téglalakások budapesti átlagártól jóval elmarad a többi megyeszékhely. Valamelyest  Szeged, Pécs és Szolnok 400-500 ezer Ft/m²-es tartományban mozgó lakáspiaci árai mondhatók még magasnak, de a 300-400 ezer Ft/m²-es intervallumba tartozók már semmiképpen sem. Ez utóbbi kategóriába sorolható Tatabánya, Miskolc, Nyíregyháza, Szekszárd, Zalaegerszeg és Kaposvár is. A teljes listából már csak Békéscsaba és Salgótarján maradt ki. Békés megye székhelyén a téglalakások átlagos négyzetméter ára harmada a fővárosinak, míg Nógrád megye székhelyén a hatoda.

Budapest, mint lemaradó

Fővárosunk lakáspiaci árait egy kicsit más szerepkörbe kerül, ha az európai országok fővárosaival hasonlítjuk össze. Ebből a szemszögből ugyanis Budapest nemhogy az első helyen, de még a dobogó közelében se áll.

A Numbeo statisztikái szerint, az általunk vizsgált fővárosok között, az első három legdrágább lakásárat Párizs, Bécs és Róma mutatja 2,5-4 millió Ft/m²-rel. Az élbolyban tűnik fel Németország, Spanyolország, Csehország, valamint Oroszország fővárosa is, mintegy átlag 1,5-2 millió Ft/m²-es árral. Négyzetméterenként átlagosan fél millió forinttal előzte meg Budapestet Ljubljana és Pozsony.

A magyar főváros lakáspiaci átlagárához képest csak kicsit voltak drágábbak Zágráb és Belgrád négyzetméterekre bontott átlagos lakásárai. Persze az európai országok fővárosai között találunk olyanokat, melyek alul maradnak Budapesttel szemben. Ilyen Bukarest és Kijev lakásainak átlag 600-700 ezer Ft/m²-es átlagos kínálati ára.

Mire számíthatunk?

Csapó Gergely

2020 eddig nem hozott érdemi változást Budapest lakáspiaci áraira vonatkozóan, ugyanis január óta csak stagnálást tapasztalhattunk. Csapó Gergely az Ingatlannet.hu ügyvezetőjének elmondása szerint, benne van a pakliban, hogy ez a tendencia tovább folytatódik, persze csak akkor, ha nem lep meg minket egy nagyobb kaliberű esemény. Például a lakásáfa 5 százalékra történő csökkenésével máris olcsóbbak lehetnek a Budapesten újonnan épülő lakások, aminek azért megvan a maga hátránya is. Egyrészt nagyon sok projekt leállt, másrészt pedig a korábbi tapasztalatokat nézve, valószínűleg 1-2 százalékkal emelkedik majd az építőanyagár és a munkabér is.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Tervezhető jövőképet biztosít a fiataloknak az agrárszakképzés

Az agrárszakképzésben tanulók száma meghaladja a 20 ezer főt, ami azt jelenti, hogy a fiatalok vonzónak találják a modernizált mezőgazdaságot.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

Az elektromos autóipari forradalom határozza meg a világgazdaság következő éveit

A kínai autóipari vállalatok egyre sikeresebben értékesítik elektromos modelljeiket az európai piacokon

Az MNB 50 bázisponttal csökkentette a jegybanki alapkamatot

A nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság ugyanakkor romlott a márciusi kamatdöntés óta, a rövid távú európai kilátásokat főként lefelé mutató kockázatok határozzák meg.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.