Kezdőlap Mozaik Az AI olyan, mint egy lézerkard: hatékony eszköz, de óvatosan kell bánni...
No menu items!

Az AI olyan, mint egy lézerkard: hatékony eszköz, de óvatosan kell bánni vele

 

Faniszló Norbert

A mesterséges intelligencia (AI) egyszerre lenyűgöző lehetőség és komoly kihívás: képes szövegeket írni, képeket generálni, de kontextus nélkül könnyen félrevihet minket – állítja Faniszló Norbert, az AI oktatásával és alkalmazásával foglalkozó szakértő.

 

Interjú Faniszló Norberttel a mesterséges intelligencia szerepéről és kihívásairól

Pontosan mit kell értenünk a mesterséges intelligencia, vagy ahogy egyre inkább elterjed, az AI (artificial intelligence) alatt?

– A mesterséges intelligencia (AI) olyan technológiák összessége, amelyek képesek a humán intelligencia bizonyos képességeit utánozni vagy szimulálni. Ide tartozik a tanulás, a beszédértés, a döntéshozatal és az információk elemzése. Az utóbbi években a generatív AI látványos fejlődése révén az AI már nemcsak értelmezni tudja az emberi nyelvet, hanem képes szövegeket, képeket, sőt zenéket is létrehozni.

A legjobb hasonlat talán az, hogy az AI olyan, mint egy nagyon okos segéd, aki azonban egy sötét barlangban ül. Hiába hatalmas a tudása, nem érti a világot, nem ismeri a kontextust, és érzelmeket sem tud generálni. Ezért is fontos, hogy hogyan kommunikálunk vele, milyen parancsokat adunk neki. Egy kicsit olyan, mint egy lézerkard: ha rosszul bánunk vele, pusztít, de ha jól használjuk, elképesztően hatékony eszközzé válik.

Miért ekkora a felhajtás az AI körül?

– Az AI nem újkeletű dolog, évtizedek óta velünk van. Gondoljunk csak a bankkártyás fizetések háttérrendszereire, a GPS-alapú navigációra vagy a biztonsági kamerák arcfelismerő technológiáira. De a nagy változást 2022 novembere hozta el, amikor az OpenAI piacra dobta a ChatGPT-t. Ettől kezdve az AI nemcsak a kutatók és a nagy techcégek kiváltsága lett, hanem bárki számára elérhetővé vált. Ez a demokratizálás teljesen új korszakot nyitott: az AI-val most már szövegeket írhatunk, képeket generálhatunk, zenéket szerezhetünk, vagy akár egy teljes üzleti folyamatot automatizálhatunk. A robbanásszerű fejlődés pedig azóta is tart, hiszen ma már nemcsak az OpenAI, hanem a Google és más nagy techóriások is versenyt futnak az újabb és újabb fejlesztésekkel.

Milyen előnyöket nyújt az AI, és hol segíthet minket?

– Az AI az élet szinte minden területén támogathat minket. Segíthet a tartalomgyártásban, az ügyfélszolgálatok hatékonyságának növelésében, az orvostudományban a diagnosztikában, vagy akár az oktatásban, nyelvtanulásban. Sokan már most is használják anélkül, hogy tudnának róla: például amikor a Netflix ajánl nekünk egy filmet, vagy amikor egy vállalkozás AI-alapú chatbotokat alkalmaz az ügyfelek kiszolgálására az is a mesterséges intelligencia felhasználásával az ügyfélprofilunk megismerésén alapul.

De van egy másik oldala is ennek az érmének. Az AI fejlesztése olyan gyors ütemben zajlik, hogy amit két hete tanultunk, az mára már elavult lehet. A kihívás az, hogy lépést tartsunk a változásokkal és folyamatosan tanuljunk, hogy hatékonyan tudjuk használni ezt a technológiát.

Milyen veszélyeket rejthet magában a mesterséges intelligencia?

– Ahogy minden technológia, az AI is lehet hasznos vagy veszélyes – attól függően, hogyan használjuk. Az egyik legnagyobb kihívás az etikus alkalmazás. Meg kell tanulnunk kritikus gondolkodással kezelni az AI által generált információkat, hiszen a rendszer nem érti a világot úgy, mint mi. Épp ezért fontos a forráskritika és a megfelelő szűrés, hogy ne fogadjunk el minden AI által generált tartalmat kész tényként.

További kockázat, hogy az AI-t egyes iparágakban adatvédelmi szempontból is szabályozni kell. Az Európai Unió nemrégiben elfogadta az AI Act-et, amely szabályozza a mesterséges intelligencia alkalmazását az EU területén. A rendelet különböző kockázati kategóriákba sorolja az AI-rendszereket, és az ezekkel dolgozó vállalatok számára különféle megfelelési követelményeket ír elő. A magas kockázatúnak minősített AI-rendszereket alkalmazó szervezeteknek többek között biztosítaniuk kell munkavállalóik megfelelő képzését a technológia biztonságos és etikus használatáról, várhatóan 2026 augusztusáig.

– Milyen készségekre van szükség az AI hatékony használatához?

– Az AI nem igényel programozói tudást, de bizonyos alapkészségekre szükség van ahhoz, hogy jól tudjuk használni. Ilyen a kritikus gondolkodás, az, hogy ne fogadjunk el mindent automatikusan igaznak, amit az AI „mond”. A folyamatos tanulás és alkalmazkodóképesség: mivel az AI folyamatosan fejlődik, nekünk is lépést kell tartanunk vele. Szűrési képesség: meg kell tudnunk különböztetni a releváns és irreleváns információkat. Forráskritika: az AI által generált információkat érdemes több forrásból is ellenőrizni.

És talán a legfontosabb: a promptolás, vagyis a parancsadás. Mert az AI-val való hatékony kommunikáció kulcsa a jól megfogalmazott kérdés. Ha rosszul kérdezünk, rossz választ kapunk.

– Hogyan lehet hatékonyan AI-t tanulni és beépíteni a vállalkozásokba?

Az AI oktatásának nincs univerzális, minden iparágra egységesen alkalmazható módszertana. Az oktatási fókuszpontok iparáganként eltérnek, mivel az AI különböző területeken más-más szerepet tölt be. A turizmusban a hangsúly a chatbotokon és az automatizált ügyfélszolgálati megoldásokon van, míg az autóiparban többek között a prediktív karbantartás és az önvezető rendszerek fejlesztése áll a középpontban.

A saját módszertanomban arra fókuszálok, hogy testre szabottan oktassam az AI használatát. A képzésekben nemcsak az elméleti tudás átadása a cél, hanem az is, hogy a résztvevők valódi gyakorlati eszközöket kapjanak, amelyekkel a mindennapi munkájukban is hatékonyan tudják alkalmazni ezt a technológiát.

– Tapasztalatai szerint mennyire fogadják el az emberek az AI-t?

– Nagyon vegyes a kép. Vannak, akik már napi szinten használják, mások még mindig tartanak tőle. Van, aki egyszer kipróbálta, de rossz tapasztalata volt, és azóta nem foglalkozik vele. És persze ott vannak a vállalatok, akik szeretnék bevezetni, de félnek a jogi és adatvédelmi kérdésektől. Ami biztos: az AI nem fog eltűnni. A technológia már most is szerves része az életünknek, és egyre fontosabb szerepet kap. Azok a vállalkozások és egyének, akik időben elkezdik a használatát és megértik az előnyeit, komoly versenyelőnyre tehetnek szert.

Érsek M. Zoltán

A cikk szakértője Faniszló Norbert, a Brainist alapítója, üzleti tréner, tanácsadó, mentor, AI készségfejlesztő és AI tartalomkészítő. A Brainist a turizmus és szállodaipar vezető AI-szakértője. Kapcsolat: www.brainist.net

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Sikeres jubileumi szezont zárt és nagy tervekre készül a Mátraszentistváni Sípark

Közel ötvenezer vendéget fogadott a 20. születésnapját ünneplő Mátraszentistváni Sípark a 2024-2025-ös téli szezonban. A hazai síszezon december 26-án a Síparkban kezdődött, és egészen március 23-ig tartott, 84 napon át biztosítva télen is a mozgás, az aktív életforma lehetőségét a magyar családoknak és mindenkinek, aki kedveli a téli sportokat.

Lakásbiztosítása van? Siessen, már nincs sok idő váltani!

Néhány nap van már csak hátra a lakásbiztosítási kampányból. Addig még mindenki megtalálhatja a neki legmegfelelőbb konstrukciót, akár alacsonyabb díjút, akár magasabb biztosítási összegűt keres. A Bank360.hu összegyűjtötte mire kell figyelni, hogy valóban jól járjunk a váltással.

Francia mintára segítenék a szatmár-beregi térség turisztikai fejlődését

Francia mintára közös projektet tervez indítani a Kislépték Egyesület, a Minden, ami Szatmár-Bereg Egyesület és a Stílusos Vidéki Éttermiség (SVÉT) a szatmári és beregi térségben, hogy elősegítsék a turisztikai régió fejlődését.

Az MNB új vezérigazgatót jelöl a Budapesti Értéktőzsde élére

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatósága 2025. május 1-jei hatállyal Tóth Tibort jelöli a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatójának. A korábbi makrogazdasági és nemzetközi ügyekért felelős államtitkár Végh Richárdot váltja a BÉT élén.
Hirdetés

Hírek

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.

Gyengült a forint kedd reggel

Gyengült a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Cseh szakember az Air France-KLM magyarországi irodájának új vezetője

A légitársasági csoportnál 23 éve dolgozó Jan Kropáčeket nevezte...

BÉT – Csökkenéssel nyithat a budapesti tőzsde

A Mol fontos szinteket tört át, 52 forinttal, 1,8 százalékkal 2946 forintra erősödött, 1,8 milliárd forintos forgalomban. Rövid távú támasz 2920 forint közelében, a következő ellenállás 2 965 forintnál található.
Hirdetés

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.