Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Az EU csökkentené az orosz gázfüggőséget, fel akarja töltetni a tározókat
No menu items!

Az EU csökkentené az orosz gázfüggőséget, fel akarja töltetni a tározókat

Illusztráció: Bigstock

Az Európai Unió vezetői kevésbé akarnak függeni az orosz gáztól, ezért minimális töltöttségi szintet készülnek előírni a gáztárolók számára. Sajtóhírek szerint szeptember végére átlagosan 80 százalékra akarják feltölteni a raktárakat, miközben gyorsítják a megújuló energiákra való átállást.

Az Ukrajna elleni agressziós háború miatt az Európai Bizottság azt szeretné, ha az EU gyorsabban függetlenedne az orosz gázszállításoktól. Ez derül ki az új európai energiastratégia tervezetéből, amelyet az uniós bizottság a jövő héten kíván előterjeszteni. A Spiegel birtokába került dokumentumok szerint szeptember 30-ig legalább 80 százalékosra fel akarják tölteni az EU-ban lévő gáztárolókat.

A Bizottság azt írja, hogy ez a szám egy átlagos érték. Az egyes tagállamokra vonatkozó pontosabb értékeket később nyújtják be, figyelembe véve az egyes országok tárolási infrastruktúrájának méretét. Brüsszel szerint a nemzeti kapacitásokat határokon átnyúlóan optimalizálják, hogy Európa minden része bármikor megfelelően el legyen látva. A nagy tárolási infrastruktúrával rendelkező országoknak – például Németországnak – szükség esetén más államok helyett kellene helytállniuk.

Az uniós tagállamok különböző módon tudják garantálni a megfelelő minimumszinteket – olvasható a dokumentumban. Vagy a szállítók, vagy a tároló létesítmények üzemeltetői lennének kötelesek bizonyos gázmennyiségeket tárolni. Ha hiányosságok vannak, az állam közbeléphet. Lehetőség van arra is, hogy a szállításirendszer-üzemeltetők stratégiai gáztartalékokat hozzanak létre.

A szinteket a gázkoordinációs csoportnak, az EU Bizottság szakértői testületének kell nyomon követnie, amely a különböző tagállamok és a gázipar képviselőiből áll. A Bizottság emellett a biztonságos gázellátás biztosítása érdekében az uniós rendelet intézkedéseit is aktiválni kívánja.

A Bizottság ugyanakkor folytatja a tárgyalásokat a cseppfolyósított földgáz (LNG) lehetséges szállítóival a világ minden tájáról. Az EU már rendelkezik kötelezettségvállalásokkal a legnagyobb LNG-importőröktől, Japántól és Dél-Koreától, hogy átveszik a fel nem használt LNG-mennyiségeket.

Erős függőség Oroszországtól

Németország, Franciaország, Belgium, Luxemburg, Hollandia, Ausztria és Svájc között párhuzamos tárgyalások folynak a különböző országok tárolási szabályainak összehangolása érdekében.

Fontos, hogy az új tárolási szabályok ne menjenek szembe a belső gázpiac előnyeivel” – mondta Claude Turmes luxemburgi energiaügyi miniszter a Spiegelnek. Ez biztosítja, hogy a gáz bármikor át tudjon áramlani az országhatárokon, ami már most is lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy vészhelyzetben segítsék egymást.

Az EU gázimportja nagymértékben függ Oroszországtól. Az összes szállítás mintegy 40 százaléka a Gazpromtól származik. Az orosz állami tulajdonú vállalat több nagy gáztárolót is üzemeltet az EU-ban. Különösen ezek voltak feltűnően üresek a mostani télen.

Az uniós stratégiai dokumentum azonban nem csak az energiabiztonságról szól.

Az orosz gáztól való kisebb függőség egyben kevesebb pénzt is jelent a Kreml hadikasszájába” – mondta nemrégiben Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke.

A Nemzetközi Energiaügynökség számításai szerint az EU egy éven belül mintegy 50 milliárd köbméterrel csökkenthetné az Oroszországból származó gázimportját. Ez az állami monopólium, a Gazprom által szállított mennyiség több mint egyharmadának felel meg.

Ez a gázfűtési rendszerek gyorsabb cseréjét is megkövetelné a környezetbarát hőszivattyúkra. Az EU-nak arra is ösztönöznie kellene a polgárokat, hogy kapcsolják le a termosztátokat. Minden egyes fokkal alacsonyabb átlagos szobahőmérséklet körülbelül 10 milliárd köbméter gázt takarít meg.

Németország hétfőn már bejelentette a nemzeti gáztárolók minimális töltöttségi szintjére vonatkozó törvényt. Október 1-jére ott is legalább 80 százalékos töltöttségi szintet terveznek. December 1-jén a tárolóknak 90 százalékban, február 1-jén pedig 40 százalékban kell tele lenniük.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt

A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 402 600, a kedvezményeket figyelembe véve 417 100 forintot ért el, 14,0, illetve 13,8 százalékkal volt magasabb, mint 2023. februárban.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.