Hirdetés
Kezdőlap Hírek Az EU lépni akar, hogy az embercsempészek ne reptessék a migránsokat
No menu items!

Az EU lépni akar, hogy az embercsempészek ne reptessék a migránsokat

Az Európai Bizottság új intézkedéseket javasolt annak érdekében, hogy visszaszorítsa a fuvarozás egyre növekvő, bűnözői hálózatok általi visszaélésszerű használatát az EU-ba irányuló irreguláris migráció elősegítésére.

Ursula von der Leyen bizottsági elnök az Európai Tanács februári ülése előtt bejelentette, hogy a Bizottság 2023 első felében befejezi egy célzott intézkedéscsomaggal kapcsolatos, többek között a fuvarozók bevonásával folytatott munkát, melynek célja annak biztosítása, hogy a fuvarozók ne segíthessék elő az irreguláris migrációt. Az Európai Tanács felkérte továbbá a Bizottságot és a Tanácsot, hogy mozdítsák elő az emberkereskedelemben vagy migránscsempészésben részt vevő vagy azt elősegítő fuvarozókkal szembeni fellépést célzó eszközök kialakítását.

Ezen eszköztár révén a Bizottság stratégiai intézkedésekkel támogatja a tagállamokat három – jogalkotási, operatív és diplomáciai – pillér mentén. A cél azon esetek kezelése, amikor a közlekedési eszközökkel visszaélve megkönnyítik az EU-ba irányuló irreguláris migrációt, különös tekintettel a légi útvonalakra.

A fő intézkedések három pillér köré szerveződnek:

Első pillér: Az uniós jogi keret

A ma bemutatott eszköztár részeként a Bizottság az EU területére való illegális belépéssel összefüggésben felkéri a társjogalkotókat, hogy indítsák újra, majd mielőbb zárják le az emberkereskedelmet vagy migránscsempészést elősegítő vagy abban részt vevő fuvarozókkal szembeni intézkedésekről szóló rendeletjavaslattal kapcsolatos tárgyalásokat. Ezek az új szabályok kulcsfontosságúak lesznek az e területre vonatkozó uniós jogi keret megerősítése szempontjából. A Bizottság a tagállamokkal együtt meg fogja vizsgálni, hogy a 2021–2025-ös időszakra vonatkozó, migránscsempészés elleni megújított uniós cselekvési tervben bejelentett, elősegítésről szóló uniós csomag hogyan alkalmazható a leghatékonyabban azokra a fuvarozókra, amelyek megkönnyítik az EU-ba való jogellenes belépést és a jogellenes átutazást.

A jogi intézkedések lehetővé teszik továbbá az olyan uniós légi fuvarozók működési engedélyének felfüggesztését vagy visszavonását, amelyek nem felelnek meg a vonatkozó uniós közlekedési jogszabályok jó hírnévvel kapcsolatos követelményeinek, vagy az EU közös kül- és biztonságpolitikája keretében bevezetett korlátozó intézkedések esetleges alkalmazását az érintett fuvarozókkal szemben.

Második pillér: Helyzetismeret és korai előrejelzés

migrációs felkészültségi és válságkezelési hálózat használatának megerősítése és kapacitásának növelése elsődleges fontosságú a fuvarozóknak az EU-ba irányuló irreguláris migráció megkönnyítése érdekében történő felhasználására vonatkozó helyzetismeret javítása tekintetében. A Bizottság, a Frontex és az Eurocontrol közötti együttműködés és információcsere ugyancsak elengedhetetlen a légi járatok nyomon követéséhez és a kialakulóban lévő útvonalakra vonatkozó adatok gyűjtéséhez.

Az új határigazgatási szabályok jóváhagyását követően az információcsere kiegészül az előzetes utasinformációs adatok felhasználásával. Az EU-val szomszédos és tranzitországok támogatása utasinformációs rendszereik fejlesztésében szintén javítani fogja a helyzetismeretet.

Harmadik pillér: Együttműködés a partnerországokkal és a fuvarozókkal

Az uniós közlekedési piac jelentőségének és vonzerejének köszönhetően az EU jelentős befolyást gyakorolhat a harmadik országok közlekedési hatóságaira és üzemeltetőire, és kulcsszerepet játszhat a magas szintű közlekedési normák globális meghatározásában, többek között a kereskedelmi fuvarozásnak az irreguláris migrációt elősegítő bűnözői hálózatok általi visszaélésszerű felhasználása elleni intézkedések kidolgozásában.

Az EU fokozni fogja együttműködését a harmadik országok fuvarozóival és hatóságaival, különösen a légi közlekedési ágazatban. Ez a tevékenység megkezdhető a konkrét útvonalakra vonatkozó tájékoztató kampányok indításával, valamint az irreguláris migráció elősegítésének felismerése és bejelentése céljából a fuvarozókkal közösen kialakított információcsere és hálózatok létrehozásával.

Az legfontosabb intézkedések közé tartozik továbbá, hogy az Unió támogatott képzést és iránymutatást fog nyújtani a nem uniós országok hatóságai és légi fuvarozóinak személyzete számára. Az EU és a partnerországok mérlegelhetik összekötő tisztviselők kiküldését a kulcsfontosságú repülőterekre, valamint egyéb összekötő tisztviselők, köztük az európai migrációs összekötő tisztviselők lehető legnagyobb mértékű bevonását.

A légi közlekedési ágazattal, a polgári légi közlekedési hatóságokkal és szervezetekkel – például a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezettel és a Nemzetközi Légiszállítási Szövetséggel – való együttműködés ugyancsak kulcsszerepet játszik a figyelemfelkeltésben és a nemzetközi iránymutatások kidolgozásában, és a korai előrejelző rendszer működéséhez is hozzájárul.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Itt a spárga, ette már ma? – a megszokottnál korábban itt a szezon

Hazánkban mintegy 1437 hektáron foglalkoznak spárgatermesztéssel a gazdálkodók, ahonnan éves szinten mintegy 5000-5500 tonna termést takarítanak be.

Itt az újabb árzuhanás a Teslánál

A Model S alapváltozata most 72 990 dollárba, a másik változata pedig 87 990 dollárba kerül. A Model X alapváltozata most 77 990 dollárba kerül, a másik változata pedig 92 900 dollárba.

Háborús helyzet vízözönnel: így változtattak útvonalat a légitársaságok

A United Airlines azt jelezte, hogy május 2-ig törli a Newarkból Tel Avivba közlekedő napi járatát, míg az Air Canada azt tette közzé, hogy június végéig szünetelteti a Tel Avivba és Tel Avivból induló járatait.

Hatalmas lehetőség előtt az állattenyésztők ágazata

Április elejéig 470 milliárd forintot fizetett ki a Magyar Államkincstár 156 ezer gazdálkodónak, múlt héten újabb 55 milliárd forintot.
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.