Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Az orosz kormánnyal szövetkező hekkerek kikotyogták a belső titkaikat
No menu items!

Az orosz kormánnyal szövetkező hekkerek kikotyogták a belső titkaikat

A kiszivárogtató személyazonossága nem tisztázott, bár vélhetően egy ukrán állampolgár áll a leleplezések mögött. Illusztráció: Bigstock

A világ egyik legsikeresebb hekkercsoportja a saját belső adatainak kiszivárgásától szenved, miután a kiberbűnözői banda az orosz kormánnyal szövetkezett.

A Conti – amely a kutatók szerint oroszországi székhelyű – az elmúlt években dollármilliókat zsarolt ki amerikai és európai vállalatoktól. A szervezet a világ minden táján működő tagszervezeteit rosszindulatú szoftverekkel látja el, amelyeket az áldozatok ellen vetnek be, cserébe a váltságdíjfizetések egy részéért.

Az adatszivárgás – amely a támadási infrastruktúra, a Bitcoin-címek, valamint a belső konfliktusok és vádak eddig nem látott részleteit tárja fel – talán soha nem történt volna meg, ha a kiberbűnözői csoport úgy döntött volna, hogy apolitikus marad – mondta Alex Holden, a Hold Security LLC kiberbiztonsági cég vezető informatikai biztonsági tisztje a Bloombergnek.

A lényeg az, hogy maga a banda számos ukránt tartalmazott, nem tett különbséget a tagjai között” – mondta Holden. Ez a múlt héten megváltozott, miután az orosz erők megtámadták Ukrajnát, katonai légibázisokat lőttek, ellenőrzőpontokat támadtak meg és ukrán katonák százait ölték meg.

Miközben az orosz szárazföldi invázió világszerte a tévéképernyőkön játszódott, kiberkonfliktus is zajlott.

A konfliktus mindkét oldalán hekkerek nyers erővel végrehajtott, elosztott szolgáltatásmegtagadási támadásokat indítottak, hogy a kormányzati weboldalakat offline állapotba hozzák.

A múlt hét végén a Conti sokakat meglepett azzal, hogy határozottan Vlagyimir Putyin orosz elnök táborába állt, és kijelentette, hogy “minden lehetséges eszközt be fog vetni az ellenség kritikus infrastruktúráinak visszavágására“. A bejelentés a Bloombergnek nyilatkozó kiberbiztonsági elemzők szerint szakadást okozott a csoporton belül, amely orosz és kelet-európai tagokat is számon tart a tagjai és csatlakozói között.

A legtöbb orosz nyelvű underground fórumon nem engedélyezik a politikai témákkal kapcsolatos vitákat” – mondta Oleg Bondarenko, a Mandiant kutatócsoportjának vezető igazgatója. “Minden ilyen témát gyorsan törölnek az adminisztrátorok“, és egyes fórumok letiltják azokat a fiókokat, amelyek az orosz nyelvű országok elleni támadásokról beszélnek – tette hozzá.

A Conti nem sokkal az első üzenete után egy visszafogottabb közleményt adott ki, amelyben azt írta, hogy bár a csoport nem szövetkezik egyetlen konkrét kormánnyal sem, erőforrásait a “nyugati háborús uszítók” ellen irányítja, és megbosszul minden olyan kísérletet, amely Oroszország vagy a világ bármely orosz nyelvű régiójának kritikus infrastruktúráját célozza.

A zsarolóvírus globális művelet. Lehet, hogy a Conti székhelye Oroszországban van, de figyelembe kell vennie az összes olyan társvállalatot, amelyek jelenleg a világ minden táján szétszóródtak, és valószínűleg nem rajonganak Oroszországért. Tehát nem lehet úgy állást foglalni, hogy ne számítsunk visszavágásra” – mondta Allan Liska, a massachusettsi székhelyű Recorded Future kiberbiztonsági cég hírszerzési elemzője.

Elmondása szerint a visszavágás a 13 hónapos múltra visszatekintő csevegési naplók és belső vádaskodások formájában jelent meg, amelyek az adatszivárgással a nyilvánosság elé kerültek.

Több mint 150 Bitcoin-tárcát találtam, ezzel még rengeteg elemzést kell végezni” – mondta. A Conti rendszergazdái vagy a társvállalatok által a zsarolóvírus-támadások során használt háttér-infrastruktúra most elérhető lett “a kormányok vagy a kiberbiztonsági cégek számára, hogy elkezdjék vizsgálni a gyenge pontok megtalálása érdekében“. Bár a belső struktúrákat meg lehetett változtatni, “most már tudjuk, hogyan néz ki a back-end struktúra, és tudjuk, mit kell keresni, amikor áthelyezik” – mondta.

A nyomozók korábban már használtak pénzügyi adatokat, például kriptopénz tárcák címeit, hogy feltérképezzék a zsarolóvírusos hekkerek tevékenységét, és egyes esetekben lefoglalják a zsarolási pénzeket. A technikai adatok a biztonsági személyzetnek adnak támpontokat ahhoz, hogy a jövőben hogyan lehet blokkolni a Conti esetleges hekkereit.

A Hold Security munkatársa, Alex Holden is leírta, hogy mit láthatott a kiszivárgásból. “Látjuk a pénzügyi műveleteket, látjuk a törekvéseiket, például saját kriptovaluta létrehozásáról beszélnek, látjuk őket egymással harcolni. Egyikük nemrég titkosított egy agyi bénulásos betegekkel teli kórházat, és látjuk, hogyan próbálják kirúgni ezt a személyt, amiért feltörte a kódjukat” – mondta.

A kiszivárogtató személyazonossága nem tisztázott, bár Holden szerint egy ukrán kiberbiztonsági szakember áll a leleplezések mögött.

Ám ha a leleplezések a Conti uralmának végéhez is vezetnének, a zsarolóvírus-piacon még mindig sokan állnak készen arra, hogy betöltsék a helyét.

A LockBit, egy kiberbűnözői banda, amely a hekkereknek nyújtott zsarolóprogramokkal is kereskedik, a hétvégén közleményt adott ki, amelyben felsorolta a közösségéhez tartozó számos nemzetiséget.

Számunkra ez csak üzlet, és mindannyian apolitikusak vagyunk. Csak a pénz érdekel minket az ártalmatlan és hasznos munkánkért. Soha, semmilyen körülmények között nem veszünk részt a világ bármely országának kritikus infrastruktúrája elleni kibertámadásokban, és nem veszünk részt nemzetközi konfliktusokban”– írta a csoport.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt

A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 402 600, a kedvezményeket figyelembe véve 417 100 forintot ért el, 14,0, illetve 13,8 százalékkal volt magasabb, mint 2023. februárban.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.