Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Benzinárstop végére ébredve: drágul az üzemanyag, nő az infláció
No menu items!

Benzinárstop végére ébredve: drágul az üzemanyag, nő az infláció

Illusztráció: MTI/Marjai János

A magyaroknak az üzemanyagárak ugrásszerű növekedésével és az Európai Unió egyik legmagasabb inflációs rátájával kell szembenézniük, miután az Orbán-kormány kivezette a benzinárstopot – írja a Bloomberg.

Mint ismert, a plafont, amely a benzinárakat literenként 480 forinton határozta meg – ami messze a legolcsóbb volt az EU-ban -, kedden 23 órakor feloldották. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a rendkívüli kormányinfón az orosz olajjal szembeni uniós szankciókat tette felelőssé az ellátási zavarokért.

A Bloomberg a helyzetről azt írja: a lépés egy nappal azután történt, hogy Matolcsy György jegybankelnök arra figyelmeztette a törvényhozókat, hogy Magyarország a gazdasági válság – és valószínűleg egy elhúzódó stagflációs időszak – szélén áll, mivel a különböző árszabályozások ütköznek “a gazdaság alapvető szabályaival“.

A benzinárstop megszűnésével az üzemanyagárak hirtelen 46 százalékkal emelkedtek a kutakon.

A helyzet azonban – mint a Bloomberg írja – fenntarthatatlanná vált. A kereslet ugyanis megugrott, a kínálat csökkent, ráadásul a Magyarország egyetlen finomítójában végzett karbantartási munkálatok miatt a közelmúltban majdnem felére csökkent a hazai termelés.

A magyarországi infláció már most is a harmadik legmagasabb az EU-ban, és a csütörtökön közzéteendő novemberi adatok várhatóan további emelkedést mutatnak majd – derült ki a Bloomberg közgazdászok körében végzett felméréséből akik 22,1%-os inflációs adatot várnak novemberre. A magyar kormány előrejelzései szerint az áremelkedés 25 százalékon tetőzik majd.

Matolcsy György a héten azt mondta, hogy az árnövekedés lassítása helyett az Orbán által bevezetett árplafonok rendszere akár 4 százalékponttal is növelhette az összesített adatokat, mivel azok az áruk, amelyek árai nem voltak szabályozva, jobban megugrottak, hogy a vállalatok kompenzálják a más tételeken keletkezett veszteségeket.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Két hetet adtak, hogy csökkentsék az üzemanyagárakat

Nagy Márton közölte a kormány döntését: két hetet adott a kabinet a MÁSZ tagjainak, hogy önkéntesen a régiós átlag szintjére csökkentsék az üzemanyagárakat.

A Mol jelentős eredményeket ért el 2023-ban

A Mol-csoportnak az "egyáltalán nem támogató" feltételek mellett is sikerült helytállnia, és bár pénzügyi teljesítménye tavaly elmaradt a 2022-es rekordévitől, operációs és stratégiai szempontból egyaránt jelentős eredményeket ért el.

A 4 évszakos abroncsban egyre jobban hiszünk

Ellentmondásos számok láttak napvilágot az európai abroncspiacon. A legfontosabb üzenet: a piacon a téli abroncs mellett a négyévszakos eladása növekedett a legjobban.

Adókockázatokkal is együtt jár az üzemanyagkártya

Az üzemanyagkártyák használata széles körben elterjedt a vállalkozások körében, mert jelentős adminisztrációs könnyítést eredményezhet az elszámolás tekintetében. A piacon jelenleg széles körben alkalmazott konstrukció azonban adókockázatot jelenthez, amely kiküszöbölhető lehet egy új konstrukció kialakításával, állapították meg a Deloitte szakértői.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.