Hirdetés
Kezdőlap Cégvilág Beszerzésimenedzser-index: emelkedés májusban is
No menu items!

Beszerzésimenedzser-index: emelkedés májusban is

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított májusi értéke 52,8 pont, ami nagyobb az áprilisi 51 pontnál és a tizenharmadik legmagasabb májusi érték – közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

A válaszadók az előző hónaphoz képest második hónapja kedvezőbb folyamatokról számoltak be, két hónapos szűkülő trendet megszakítva. A bővülés üteme erősebb az előző havinál, a BMI-t alkotó részindexek továbbra is vegyes képet mutatnak.

A foglalkoztatottság indexe értéke 50,0 pont fölé került májusban, első alkalommal egy hónap szűkülés után.

A termelési mennyiség indexe nőtt áprilisi értékéhez képest, és 50,0 pont fölött maradt, amivel harmadik alkalommal a termelt mennyiség növekedését jelzi. A mostani érték átlag feletti, 1995 óta háromszor volt magasabb az index értéke májusban.

Az új rendelések indexe is nőtt, 50,0 pont fölött maradt az értéke, amivel azt jelzi, hogy az új rendelések állománya magasabb lett az előző hónaphoz viszonyítva. A mostani érték átlag felettinek tekinthető 1995 óta, eddig háromszor mért az MLBKT magasabb májusi értéket.

A májusi szállítási átfutási idő hosszabb lett áprilishoz képest, de az ütem némileg enyhült. Az index értéke 2020-ban is majdnem végig erősen 50,0 pont alatt volt. A korábbi májusi értékeket tekintve az idei a legalacsonyabb.

A vásárolt készletek indexe egy havi szűkülés után első alkalommal bővül, erősebb ütemben. Az idei májusi indexérték a legnagyobb májusi 1995 óta.

A beszerzési mennyiség indexe nőtt áprilisi értékéhez képest, és 50,0 pont fölé került, második alkalommal két hónap szűkülés után. A mostani érték felülmúlja az elmúlt három év átlagát, és az ötödik legmagasabb májusi adat.

A beszerzési áraknál az index értéke alacsonyabb lett, de 50,0 pont felett maradva további árnövekedést jelez a válaszadók szerint. Ezzel a beszerzési árak egy hónap csökkenés után a szezonális kiigazításnak köszönhetően tizedik hónapja lesznek magasabbak.

A késztermékkészletek szintje májusban magasabb lett az előző hónaphoz képest, és bővülésre utal, aminek üteme elég dinamikus. A korábbi májusi értékeket nézve az idei átlag felettinek tekinthető, és a legnagyobb 1995 óta.

A külpiaci mutatók közül az importindex értéke nőtt áprilishoz képest, és 50,0 pont fölé került. Az exportindexben hasonló folyamat látható, az index értéke emelkedett az előző hónaphoz képest, és 50,0 pont fölött maradva jelzi az export mennyiségének bővülését harmadik hónapja.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Turisztikai támogatással erősít a kormány

Tavaly a járvány után teljes helyreállást ért el az ágazat, idén pedig a vendégéjszakák tartós növekedése várható,

Német Turisztikai Hivatal: A beutazó turizmus 7,8 %-kal nőtt

Az év kezdetétől február végéig 9,4 millió nemzetközi vendégéjszakát jelentettek a legalább tíz ággyal rendelkező szálláshelyek – ez az előző év ugyanezen időszakához képest 7,8 százalékos növekedésnek felel meg.

Üzleti inkubátorok: kéz a kézben a KKV-val

Az üzleti inkubátor egy olyan szervezet, amely rendszerbe foglalja és élénkíti a sikeres vállalkozások létesítésének folyamatát, számukra átfogó és integrált szolgáltatások körét nyújtva.

Jó cégérnek nem kell reklám? Kevesebbet költenek a cégek reklámra

Az elmúlt másfél évtized alatt a magyarországi legnagyobb hirdetők az árbevételükhöz viszonyított médiavásárlási kiadásaikat harmadára csökkentették.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.