2020 június
KSH: a nettó átlagkereset 262 ezer forintra nőtt
Az első félévben a bruttó átlagkereset 395 ezer forint, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 262 600 forint volt. Mindkettő 9,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva - jelentette a KSH.
ÉVOSZ: felére estek az önkormányzati megrendelések
Idén eddig a június volt a legjobb hónap az építőiparban, ekkor volt a legtöbb munka, ugyanakkor az önkrományzati megrendelések nagyon visszaestek - mondta az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke.
KSH: 15 százalék feletti az építőipar júniusi visszaesése
Az építőipari termelés volumene júniusban a nyers adatok szerint 15,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbi, magas bázistól - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Ipar. Közel 13 százalékos visszaesés az első félévben
Az ipari termelés volumene 7,8 százalékkal maradt el júniusban az egy évvel korábbitól, az első hat hónapban pedig 12,8 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Külkereskedelem. 697 millió euró többlet júniusban
Júniusban az export euróban számított értéke 3,1, az importé 5,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A termék-külkereskedelmi egyenleg 201 millió euróval javult, és elérte a 697 millió eurót - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Szálláshelyek: belföldi vendégekkel indult a szezon
Júniusban a koronavírus-járvány hatására a külföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma 93,2 százalékkal, a belföldi vendégek által eltöltötteké 59,2 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához képest - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
A magyar ipar az autógyártás talpraállásától függ
Folytatódott a kilábalás, április-májushoz képest kedvezőbben alakult az ipari termelés júniusban, a nagy súlyú járműgyártás ugyanakkor még nem talált magára - kommentálták a KSH legfrissebb adatait makrogazdasági elemzők.
KSH: nőtt az ipari termelés májusról júniusra
Az ipari termelés volumene 7,8 százalékkal elmaradt júniusban az egy évvel korábbitól, ugyanakkor májushoz viszonyítva 17,1 százalékkal nőtt - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal első becslése alapján.
Keveset tankoltunk – alig bővült a kiskereskedelem
Az üzletek júniusban már járványügyi korlátozások nélkül lehettek nyitva az egész országban, de forgalmuk volumene a nyers adat szerint mindössze 0,8 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
BÉT – Július: nyárias forgalom mellett csökkent a BUX
Júliusban a BUX értéke 35 818 pontról 34 692 pontra csökkent, elsősorban a Mol és OTP gyengülése miatt. Ezzel szemben az indexben kisebb súlyú CIG Pannónia közel megduplázta árfolyamát - közölte a Budapesti Értéktőzsde.
KSH: nőttek a ipari termelői árak júniusban
Júniusban az ipar belföldi értékesítési árai átlagosan 1,1 százalékkal csökkentek, az exportértékesítés árai viszont 5,2 százalékkal magasabbak voltak. Együttesen a termelői árak 3,1 százalékkal nőttek tavaly júniushoz képest - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
Eurózóna. Kétszázezerrel több munkanélküli júniusban
Enyhén emelkedett a munkanélküliségi ráta az euróövezetben júniusban, párhuzamosan azzal, hogy a legtöbb tagállamban elkezdték lazítani a koronavírus-járvány terjedésének megfékezését célzó intézkedéseket.
Újraindult a gazdaság – javulhat a foglalkoztatás?
A gazdaság újraindulása az év második felében javíthatna a foglalkoztatási helyzeten, de a nyár végére kifutnak, illetve átalakulnak a kormányzati támogatások, miközben a megrendelések és a vállalatok várható bevételei nem térnek vissza a kívánt szintre - kommentálták elemzők a friss munkaerőpiaci statisztikát.
KSH: májusról júniusra 25 ezerrel nőtt a munkanélküliek száma
Az április-júniusi időszakban a munkanélküliek átlagos létszáma 214 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,6 százalékos volt. Júniusban az előző hónaphoz viszonyítva 25 ezerrel nőtt a munkanélküliek száma - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
Államháztartás – Fél év alatt 500 százalékos hiány
A járványügyi kiadások, a gazdaságvédelmi intézkedések és az uniós fejlesztések előfinanszírozásának eredményeként az év első hat hónapjában az államháztartás központi alrendszere 1837 milliárd forintos hiánnyal zárt - közölte a Pénzügyminisztérium.
Az olcsó használt autók húzzák a piacot
Visszatértek a vevők a használt autók piacára, júniusban már 11,5 százalékkal több használt autó tulajdonosváltását regisztrálták. Az új autók piacán ezzel szemben 23,7 százalékos volt a visszaesés - közölte a Használtautó.hu.
MNB – mérleg: nőtt a hosszúlejáratú hitelek állománya
A koronavírus-járvány miatti pénzpiaci feszültségek enyhítése érdekében bevezetett új, hosszú lejáratú hitelek átlagállománya 319 milliárd forinttal 1131,9 milliárd forintra nőtt júniusban - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikai mérlegéből.
Uniós infláció. A magyar a harmadik legnagyobb
Júniusban az infláció az euróövezetben 0,3 százalékra, az Európai Unió egészében pedig 0,6 százalékra gyorsult. A magyar adatnál csak a lengyel és a cseh volt nagyobb - közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat.
Magához tért a lakáspiac – drágult a tégla, olcsóbb a panel
Júniusban országosan 11 186 ingatlant adtak el, ami kissé meghaladja az egy évvel korábbi 11 069-et, az előző hónaphoz képest pedig újabb 33 százalékos emelkedést jelez - áll a Duna House elemzésében.
Csehország. Az étkezés és a lakhatás is drágult
Júniusban 3,3 százalékra nőtt az éves szintű infláció Csehországban a májusi 2,9 százalékról, elsősorban az élelmiszerek és a lakhatási kiadások drágulása miatt - közölte a cseh statisztikai hivatal.
Friss
Végleg kivonul a McDonald’s Oroszországból
A McDonald's gyorsétterem-lánc több mint három évtized után elhagyja Oroszországot és egy helyi vevőnek adja el éttermei teljes portfólióját - számolt be a McDonald's bejelentését idézve több sajtóorgánum és hírügynökség.
Miniszterelnöknek választotta Orbánt az Országgyűlés
Újra miniszterelnökké választotta Orbán Viktort az Országgyűlés hétfőn.
Európai Bizottság: uniós átlag feletti lesz az idei magyar növekedés
Oroszország Ukrajna elleni háborúja próbára teszi az Európai Unió gazdasági ellenállóképességét, így a korábbi várakozásokhoz képest az EU növekedési kilátásai várhatóan lefelé, az inflációs mutatók felfelé módosulnak. Az uniós GDP-bővülés idén várhatóan 2,7 százalék, a magyar 3,6 százalék lesz - áll az Európai Bizottság tavaszi gazdasági előrejelzésében.
Nem a háború aggasztja leginkább a németeket
A fogyasztói árak széles körű és nagymértékű emelkedése aggasztja leginkább a lakosságot Németországban - derül ki egy felmérésből.
Hírek
Végleg kivonul a McDonald’s Oroszországból
A McDonald's gyorsétterem-lánc több mint három évtized után elhagyja Oroszországot és egy helyi vevőnek adja el éttermei teljes portfólióját - számolt be a McDonald's bejelentését idézve több sajtóorgánum és hírügynökség.
Miniszterelnöknek választotta Orbánt az Országgyűlés
Újra miniszterelnökké választotta Orbán Viktort az Országgyűlés hétfőn.
Szerdán újra emelkedik a benzin beszerzési ára
Szerdán csak a benzin beszerzési ára változik: bruttó 15 forinttal emelik a nagykereskedelmi árat. Ez a hagyományos 95-ös benzin kiskereskedelmi árára nem lesz hatással, viszont a prémium benzin esetében számíthatunk emelésre.
Orosz külügy: következményei lesznek a svéd és a finn NATO-csatlakozásnak
A NATO-nak nem kellene illúziókat táplálnia azzal kapcsolatban, hogy Oroszország egyszerűen beletörődik Svédországnak és Finnországnak a blokkhoz való csatlakozásába - jelentette ki Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes.
Így áll fel az ötödik Orbán-kormány
Orbán Viktor miniszterelnök a köztársasági elnök felkérésének eleget téve lefolytatta konzultációit a kormányalakításról, és megállapodott leendő kormányának minisztereivel a következő négy év közös munkájáról - közölte Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője.
Egyszerűbbé vált a társasházi parkolóhelyek eladása
Egyszerűbbé vált a társasházban lévő gépkocsibeállók értékesítése május 2-tól egy jogszabálymódosítás következtében - hívta fel a figyelmet a Jalsovszky Ügyvédi Iroda.
Óriásdarazsak inváziójára kell készülni Magyarországon
Májustól a nyár végéig lehet számítani a termetes tőrösdarazsak feltűnésére amint a kertek, parkok gyepén, egy korhadó fa közelében, a komposztnál keringenek, akár nagy tömegben is. A látvány ellenére nem kell félni tőlük, mert az emberre ártalmatlanok.
A magyar ellenállás miatt elhalasztják az uniós olajembargót?
Az Európai Unió egyes országai szerint ideje megfontolni az orosz olaj betiltásának elhalasztását, ha a blokk vezetése nem tudja meggyőzni Magyarországot az embargó támogatásáról. Erre azért lehet szükség, hogy a javasolt szankciócsomag többi részét mielőbb életbe léptethessék.
Gazdaság
Kamatemelés. Egyhangúlag döntött az MNB monetáris tanácsa
Egyhangúlag, 8 szavazattal döntött a monetáris tanács áprilisi kamatdöntő ülésén a jegybanki alapkamat 5,40 százalékra, az egynapos és egyhetes fedezett hitel kamatának 8,40 százalékra, az egynapos betét kamatának 5,40 százalékra emeléséről - olvasható az ülés rövidített jegyzőkönyvében.
Javította a magyar Raiffeisen osztályzatát a Moody’s
Az elsőrendű "A" osztályzati kategóriába sorolta át a magyarországi Raiffeisen Bankot a Moody's Investors Service. Elsősorban azzal a várakozásával indokolva a lépést, hogy a magyar Raiffeisen-érdekeltség új adósság-kibocsátásokkal eleget tesz a szavatoló tőkére és a leírható vagy átalakítható kötelezettségekre vonatkozó minimumkövetelményeknek (MREL).
Az MNB az infláció gyorsulásáról: minden drágult
Az előző hónaphoz képest az infláció 1,0 százalékponttal emelkedett, amit elsősorban a maginflációs tételek árindexének 1,2 százalékpontos emelkedése magyaráz. Ehhez mindhárom termékcsoport áremelkedésének gyorsulása hozzájárult - állapította meg a jegybank.