Gonda György rovata
Üzleti utazások – Tájkép újra-töltés közben II. rész (Hogyan tovább?)
A cégvezetők döntő többségének véleménye szerint az üzleti életben a huszonegyedik század első évtizedeiben még mindig a személyes kontaktus a meghatározó, többek között ezért sem mindegy, miként alakul a biznisz utazások világa a belátható jövőben. Hogyan tovább?
Generációk a munkahelyen – Hanyas vagy? I. rész
Ahogy számos családi házban és lakásban több korosztály él jól-rosszul egymás mellett, a munkahelyek döntő többségében is 3-5 generáció dolgozik együtt Hogyan menedzseljük a különböző típusú embereket, a különböző generációkhoz tartozó kollégákat? Dr. Gonda György rovata.
Üzleti utazások és a COVID – Tájkép újratöltés közben I. rész
A koronavírus járvány miatt tavaly csaknem befagyott ez az üzletág, a személyes találkozásokat többnyire a Zoom, a Teams, a Skype és a többi képernyős informatikai és távközlési tárgyalási megoldások váltották fel. A cégvezetők döntő többségének szerint azonban még mindig a személyes kontaktus a meghatározó, többek között ezért sem mindegy, miként alakul a biznisz utazások világa.
Átalakulóban a szabadságszokások II. rész – Mókuskerék és szabadságfélelmek
Végre itt a nyár és (többnyire) meleg az idő, de a szabadságok kiadása, kivétele egyre több gondot okoz munkaadónak, munkavállalónak egyaránt. Elmúlt az az időszak, amikor tíz napra, két hétre felelős beosztásban is úgy lehetett elmenni szabadságra, hogy „utánam a vízözön”. A témát tárgyaló írás első részében feltett kérdésre adott válaszokat érdemes leltár szerűen sorra venni. (Átalakulóban a szabadságszokások II. rész)
Átalakulóban a szabadságszokások I. rész – Hurrá, nyaralunk!?
Végre itt a nyár és (többnyire) meleg az idő, de a szabadságok kiadása, kivétele egyre több gondot okoz munkaadónak, munkavállalónak egyaránt szerte a világon. Már a „Covid-időszámítás” előtti években megkezdődött a szabadságszokások átalakulása, átalakítása, mindenekelőtt az üzleti életben és elsősorban a menedzserek körében. Az üzleti életben elmúlt az az időszak, amikor tíz napra, két hétre felelős beosztásban is úgy lehetett elmenni szabadságra, hogy „utánam a vízözön”, kikapcsolok, kisimulok, feltöltődöm, és nem gondolok „bentre”. Dr. Gonda György erről a kérdéskörrel foglalkozik legújabb írásában.
Munkahelyi megfigyelés – „Nagy testvér” a bőr alatt
Szintet lépett a dolgozók munkahelyi és a munkahelyen kívüli megfigyelése azzal, hogy a fejlett országokban mind többen kérik cégüktől, hogy ültettessen be chipet bőrük alá a karjukon. Nem tudományos-fantasztikus írás következik, hanem a 21-dik század új „munkaügyi” fejleményei... Dr. Gonda György rovata.
Generációk a munkahelyen – Hanyas vagy? II. rész
Ahogy számos családi házban és lakásban több korosztály él jól-rosszul egymás mellett, a munkahelyek döntő többségében is 3-5 generáció dolgozik együtt Hogyan menedzseljük a különböző típusú embereket, a különböző generációkhoz tartozó kollégákat? Dr. Gonda György rovata.
Túlélő csomagok válság idején – Fogyókúra és méretre-szabóság
Senki sem szereti a (kényszer) fogyókúrát, de az ezt követő karcsúsodásnak mindenki örül. Nincs ez másként a vállalati, az üzleti életben sem. Az ilyen karcsúsításnál (downsizing) az optimalizálás (rightsizing) kellemesebb folyamat, hiszen a tevékenységi körök kiterjesztésével létszámbővítéssel is járhat. Dr. Gonda György rovatában AzÜzlet.hu Menedzser Akadémiáján.
Hálózatos szervezetek – Mozgásban az üzlet
A történet Japánban kezdődött az elmúlt évszázad ötvenes-hatvanas éveiben. A laza, de fegyelmezetten összefonódó vállalatcsoportok, a keiretsuk jelentették az ázsiai ország akkori gazdasági csodájának alapját. Elöljáróban csak annyit, hogy a divatos mátrixot túlszárnyalja a hálózatos struktúra...
Hódítanak a Mekis alapelvek – Futószalagon a világ
Mcdonaldizált világban élünk. Ez a meghökkentő és magyarázatra szoruló megállapítás ma már elsősorban nem a gyorsétterem hálózatra vonatkozik. Hanem arra a folyamatra, amely a McDonald’s által alkalmazott módszerek elterjedésével szolgáltató és termelő ágazatok sorát alakította át. Ma már nem meglepő a McUniversity, a McPaper vagy éppen a McTourism elnevezés, mintegy jelezve, hogy akarva-akaratlanul a gazdaságok, a cégek és az üzleti világ jelentős része belecsöppent egy szabványosított, mind inkább dehumanizálódó világba.
Vírus, válság, változás. Felfelé a lejtőn? I. rész: Vakcina előtt és után
Már látni némi fényt a Covid-válság alagútjának végén, és talán ez nem a szembe jövő vonat fénye. Remélhetően sikerül viszonylag rövid időn belül felülkerekedni a víruson, az viszont nem kétséges, hogy a járvány hosszú távú következményekkel jár a cégek számára. Új szakasz kezdődik a válságkezelésben. Mi a teendő? Az analízist és az annak nyomán leírható megoldási lehetőségeket foglalja össze dr. Gonda György Menedzser Akadémiája két részben, amelynek első része itt olvasható.
Vírus, válság, változás. Felfelé a lejtőn? II. rész: Vesztesek, nyertesek, kilábalás
Már látni némi fényt a Covid-válság alagútjának végén. Remélhetően sikerül viszonylag rövid időn belül felülkerekedni a víruson, az viszont nem kétséges, hogy a járvány hosszú távú következményekkel jár a cégek számára. Új szakasz kezdődik a válságkezelésben. Mi a teendő? Az analízist és az annak nyomán leírható megoldási lehetőségeket foglalja össze dr. Gonda György Menedzser Akadémiája két részben, amelynek második része itt olvasható.
Szexuális zaklatás a munkahelyeken – minden szinten
Az Egyesült Államokban egy ugyancsak két éve készült felmérés szerint a megkérdezett nők 60 százaléka válaszolta, hogy érte már szexuális zaklatás a munkahelyén. És Magyarországon? Hol kezdődik, és mit takar a munkahelyi zaklatás? Dr. Gonda György rovata.
Munkahelyi párkapcsolatok – Flört, románc, szerelem
Minden ötödik emberre a munkahelyen talál rá a szerelem. Sok amerikai cég szerződésben is rögzíti a munkahelyi párkapcsolatokra vonatkozó előírásait, ha intim viszony alakulna ki kollégák között. A házi flört napos és kevésbé napos oldala. AzÜzlet Menedzserakadémiája. Gonda György vezetési tanácsadó rovata.
A robotok nem mennek betegszabadságra – Munkaerőpiaci kilátások 2021-2030
Sorra jelennek meg azok a tanulmányok és előrejelzések, amelyek a munkahelyek, a munkaerő, a foglalkoztatottság és a szakmák kilátásait elemzik. Kontinensünkön nagy változások és átalakulások várható. Mire lehet számítani a következő tíz esztendőben?
Az MI, mesterséges ész? – Tájkép csata közben
A koronavírus-járvány előtt elemzések, tanulmányok sora, szólt a mesterséges intelligencia (MI) fejlődésének irányairól, várható hatásairól a nemzetközi munkaerőpiacra. A COVID-19 felerősítette a félelmek is. Kétségtelen: nem hagyható figyelmen kívül a munkahelyekre, azok átalakulására, minőségére, de mindenekelőtt a munkavállalók jelenére és nem távoli jövőjére sem.
Gazdasági hírszerzés II. – A „poloskától” a kiberig
Lassan érdemes a „polcra tenni”, de nem elfelejteni (!) a nem is olyan régi üzleti hírszerzési módszereket. A kiber-, az internetes hírszerzés mindent visz… Gazdasági hírszerzés, második rész. Dr. Gonda György Menedzserakadémiája.
Atipikus foglalkoztatás I. rész – Igény és gyakorlat
A koronavírus-járvány előtérbe állította az otthoni munkavégzést (home office), miközben mind a munkaadók, mind pedig a munkavállalók mintegy két évtizede bővítik, színesítik az úgynevezett atipikus, alternatív, rugalmas foglalkoztatási lehetőségek palettáját. Minden jel arra mutat, hogy a huszadik század első felének egyik erőteljes, órákban megfogalmazott szakszervezeti követelését felváltotta az elvégzett feladatokban. és azok értékelésében „mért” munkavégzés.
Gazdasági hírszerzés I. – Kémek az üzletben
A korábbinál is nagyobb sebességre kapcsolt a világon az egyik legősibb mesterség – a gazdasági kémkedés és az üzleti hírszerzés. Napi hír lett a kínai és az oroszhírszerzés hekker-támadásai, újabban azonban már az iráni kémszolgálatok is erőteljesen érdeklődnek a vakcinafejlesztés titkai iránt.
Járvány és CSR – Nyílnak a pénztárcák
A világ számos országában a kormányok által kivetett ágazati különadók ellenére, illetve ezekkel együtt a jelentősebb világcégek, a jól ismert márkák tulajdonosai egyre mélyebben nyúlnak a zsebükbe. Jól „vizsgáznak” a hazai cégek is. A társadalmi felelősségvállalás, a CSR a témája dr. Gonda György vezetési tanácsadó írásának.
Friss
Ezeket a szakmákat nem váltja ki a mesterséges intelligencia
Nemrég egy kutatás során kiderült, hogy számviteli, könyvelési területen a diákok kenterbe verték a ChatGPT-t.
Az Agrárminisztérium és az MBH Bank közös projektje
az együttműködési megállapodásnak köszönhetően az egyes programok az Agrárminisztérium fenntartása alatt működő Nemzeti Parkokon keresztül valósulnak meg
Csúcsra nyaraltuk az utasbiztosításokat – az állam mindent visz a biztosítóktól
Eddig a költségvetésnek termelték a pénzt a biztosítók, akár a teljes nyereségüket elviheti az extraprofitadó. Több biztosítási forma is megszenvedte, hogy az ügyfelek kénytelenek spórolni.
Csökkenéssel indulhat a kereskedés a tőzsdén az elemző szerint
A nemzetközi befektetői hangulat romlása miatt csökkenéssel indulhat a kereskedés kedden a Budapesti Értéktőzsdén.
Hírek
Együttműködési megállapodás a világ legnagyobb bankjával, az ICBC-vel
Az együttműködési megállapodásban a felek különösen nagy hangsúlyt fektetnek az infrastrukturális és zöld projektek finanszírozásának lehetőségeire.,
Európa rájött, hogy védenie kell magát
Európa gazdasági biztonságának érdekében az Európai Bizottság összeállította a kritikus fontosságú technológiai területek jegyzékét.
A game-streaming mellett bejött a vegán bor
Az értékelés során végül az 4 kategóriában összesen 12 hallgatót díjaztak.
Kamatplafon nélkül is viszik a személyi kölcsönt
Kamatplafon nélkül is viszik a személyi kölcsönt, a lakáshiteleknél ennyit hozna az új THM-maximum
Ennyit spórolnának az ügyfelek a lakáshiteleken az ármaximalizálással.
Vadbalesete volt? Már majdnem minden esetben az autóst terheli a kár
A vadászati törvény változásával július elsejétől szinte minden esetben a jármű tulajdonosának vagy üzembentartójának kell megtérítenie a vadgázoláskor keletkezett kárt.
Időzített bombán ül közel 4 millió magyar lakástulajdonos
Egy társasház nem csupán egy épület, hanem egy élő közösség, ahol minden tulajdonos felelősséggel tartozik a közös területekért is.
Kapacitáscsökkentésre kényszerül a héten a Gatwick repülőtér
A NATS közlése szerint egészségügyi okok, köztük koronavírusos megbetegedések miatt az irányítók körülbelül egyharmada nem tudja felvenni a munkát.
A DRK és EGOM közös kollekciója Esztergomban
Közös ruházati kollekciót, két márka együttműködéséből született termékcsaládot mutattak be a közelmúltban Esztergomban. A helyiek úgy vélték, hogy Esztergom beceneve, az EGOM ruhamárkává is vált.
Gazdaság
OTP: szemléletváltás látszik az öngondoskodásban
Bár a megtakarítási hajlandóság még csekély, a gazdasági nehézségek hatására szemléletváltás látszik az öngondoskodásban
Gyengült csütörtök reggelre a forint
Gyengült kissé a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Alulteljesített a magyar tőzsde
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 170,58 pontos, 0,30 százalékos emelkedéssel, 57 346,69 ponton zárt szerdán.