Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Csak hétfőn 206 milliárd dollárt vesztett a világ 500 leggazdagabb embere
No menu items!

Csak hétfőn 206 milliárd dollárt vesztett a világ 500 leggazdagabb embere

Illusztráció: Bigstock

A Bloomberg Billionaires Index szerint a világ 500 leggazdagabb embere idén eddig 1,4 billió dollárt veszített. Ebből csak hétfőn 206 milliárd dollárt, mivel a globális pénzügyi piacok meginogtak a magasabb kamatlábak és az inflációs aggodalom súlya alatt.

Ez szöges ellentétben áll a tavalyi évvel, amikor a Capgemini World Wealth kedden közzétett jelentése szerint a piacok szárnyalása mintegy 8 százalékkal növelte a világ szupergazdagainak számát, beleértve Észak-Amerikát 13 százalékkal. Az adatok azt mutatják, hogy az ázsiai-csendes-óceáni térségben mindössze 4,2 százalékkal nőtt a gazdagok száma – lemaradva Európa mögött és még inkább lemaradva Észak-Amerikától -, noha az elmúlt évtizedben éppen bben a térségben növekedett leginkább a gazdagok száma.

Részben a technológiai vállalatokkal szembeni kínai szigorítás, részben pedig a lehűlő ingatlanpiac volt az ok, de ez tükrözte az amerikai tőzsde vad emelkedését is, amely a kriptovalutáktól kezdve az ingatlanok értékéig mindent felpörgetett. Ez most gyorsan megfordult, mivel az infláció felpörgött, ami aggodalomra ad okot azzal kapcsolatban, hogy a Federal Reserve milyen meredeken fogja emelni a kamatlábakat.

Mégis, a Capgemini-jelentés jól szemlélteti, hogy a Covid-19-járvány és a monetáris válaszlépések mennyire a gazdasági elitnek és annak a helynek kedveztek, ahol túlnyomórészt tartózkodnak.

Az Egyesült Államok, Japán, Kína és Németország továbbra is a top országok közé tartozik, ahol a világ legtöbb gazdagja él. A Capgemini jelentése szerint e négy országban él a globálisan nagy vagyonnal rendelkező magánszemélyek közel 64 százaléka.

Ráadásul a világ nagy vagyonnal rendelkező magánszemélyei közül is a nagyon gazdagok részesültek a legtöbb előnyben. A 30 millió dolláros vagy annál nagyobb befektethető vagyonnal rendelkezők vagyona 9,6 százalékkal nőtt 2020-hoz képest, ami a jelentésben vizsgált kohorszok közül a leggyorsabb ütemű növekedés. Az 1 millió és 5 millió dollár közötti vagyonnal rendelkezők vagyona a leglassabban, 7,8 százalékkal nőtt.

A jelentés azt is kiemelte, hogy a következő két generációban a nők minden csoportban a globális vagyon 70 százalékát fogják örökölni. A jól menő technológiai cégek és startupok hatalmas vagyona több fiatalt is gazdaggá tett, elsősorban a kriptotérben.

Persze ez a gyors felemelkedés most ostrom alatt áll, mivel a Bitcoin, az Ether és a kriptotér többi része is zuhan, és a technológiai startupok úgy találják, hogy az új tőkebevonás sokkal drágább lesz. (Bloomberg)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Székesfehérvár turisztikai újdonsága, az Alba Aréna

Az Alba Aréna e naptól izgalmas programokkal várja a látogatókat, valamint bérelhető konferenciatermekkel, elérhető szolgáltatásokkal az üzleti partnereket.

Nagy Márton: jövőre újraindul a gazdasági növekedés

Nagy Márton: Kell az új munkaerő, de alapvetően nem vendégmunkásokra, hanem magyar munkavállalókra van szükség, ezáltal az inaktivitás is tud csökkenni

Jelentősen növekedhet az okoszebrák száma Magyarországon

Az út két szélén elhelyezett érzékelők és az útburkolatba helyezett nagy fényerejű LED prizmák villogó jelzéssel hívják fel az autósok figyelmét, mielőtt a gyalogos a zebrára lép.

Ingyen dolgozott, most elképzelhetetlenül nagy fizetést kaphat a Tesla vezér

A Tesla arra kéri a befektetőket, hogy hagyják jóvá Elon Musk 56 milliárd dolláros (!) bércsomagját.
Hirdetés

Hírek

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.

Iránykereséssel indulhat a kereskedés az elemző szerint

A Richter változatlanul a 9150-9420 forintos sávban mozoghat. A gyógyszerpapír jegyzése csütörtökön 5 forinttal, 0,05 százalékkal 9260 forintra csökkent, 2,5 milliárd forintos forgalomban.

Úttörő konferencia az autóipar jövőjéről, hazai díjátadóval

A tisztán benzines autók napjai is meg vannak számlálva, miközben az elektromos autók térnyerése kapcsán még bőven akadnak kérdőjelek

Heti makronaptár

Több statisztikai adat is megjelenik a következő héten, köztük az ipari termelés februári, a külkereskedelmi forgalom előzetes februári és részletes januári adatai, valamint a termelői árak és a kiskereskedelmi forgalom februári adatai. A kormányzati szektor 2023. utolsó negyedévi egyenlegét is közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.