Hirdetés
Kezdőlap Cégvilág Csökkent a beszerzésimenedzser-index - átlagos január
No menu items!

Csökkent a beszerzésimenedzser-index – átlagos január

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított januári értéke 52,5, ami alacsonyabb a decemberi 53,9-es értéknél – közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

A januári BMI alapján a válaszadók az előző hónaphoz képest összességében kedvezőbb folyamatokról számoltak be. Az idei január átlagos hónap volt a korábbi évek adatai alapján. Az 1995 óta mért hosszú távú átlag, és a januári átlag értéke egyaránt 52,6, bár az elmúlt három év januárjaiban ennél magasabbra, 56,6-ra nőtt.

A felmérésben vizsgált részindexek többsége csökkent decemberhez képest, a változások mértéke három esetben haladta meg a 4 százalékpontot.

A termelési mennyiség indexe csökkent decemberi értékéhez képest, de 50,0 pont felett maradt, amivel már ötvenharmadik hónapja a termelt mennyiség emelkedését jelzi az előző hónappal összevetve. A mostani érték átlag feletti, 1995 óta tizenkétszer volt magasabb az index értéke januárban.

Az új rendelések indexe némileg gyengült, de szintén 50,0 pont felett maradt, jelezve, hogy az új rendelések állománya ismét magasabb lett az előző hónaphoz viszonyítva. A mostani érték átlag alattinak tekinthető 1995 óta, eddig nyolc alkalommal mértek alacsonyabb januári értékeket.

A foglalkoztatottsági index az elmúlt hónaptól eltérően januárban növekedésre utal, első alkalommal egy havi szűkülés után. Az index értéke nagyobb lett decemberhez képest, és átlag feletti, a tizenegyedik legmagasabb januári érték.

A januári szállítási átfutási idő rövidebb lett decemberhez képest, de az ütem nagyon enyhe. Az index értéke az elmúlt egy évben végig 50,0 pont alatt volt. A korábbi januári értékeket nézve az idei a hatodik legmagasabb érték.

A vásárolt készletek indexe a szezonális kiigazításnak köszönhetően 50,0 pont fölé került, így a vásárolt készletek harminchetedik alkalommal bővülnek. Az idei januári indexérték az elmúlt évek értékei alapján átlag feletti, és az ötödik legnagyobb januári.

A beszerzési mennyiség indexe csökkent decemberi értékéhez képest, de 50,0 pont fölött maradt, azaz továbbra is a beszerzési mennyiség emelkedését jelzi. A mostani érték elmarad az elmúlt három év átlagától, és a nyolcadik legmagasabb januári adat. A beszerzett mennyiség egy hónapig szűkült, mielőtt újból bővülés jött, immár negyvenkilencedik hónapja.

A beszerzési árak indexe alacsonyabb lett, de 50,0 pont felett maradva további árnövekedést jelez a válaszadók szerint. Ezzel a beszerzési árak nyolc hónap csökkenés után a szezonális kiigazításnak köszönhetően negyvenötödik hónapja lesznek magasabbak.

A mostani ütem 1995 óta vizsgálva a negyedik legkisebb januári.

A késztermékkészletek szintje januárban alacsonyabb lett az előző hónaphoz képest, de ennek üteme nem túl erős. Ennek ellenére a korábbi januári értékeket nézve átlag alatti, és a tizenegyedik legkisebb 1995 óta.

A külpiaci mutatók közül az importindex értéke csökkent decemberhez képest, de 50,0 pont fölött maradt. A szezonális kiigazításnak köszönhetően az index negyven hónapig jelezte az import mennyiségének növekedését az egy havi szűkülést megelőzően, azóta négy hónapja tart a bővülés. A másik külpiaci mutató, az exportindex hasonló folyamatot mutat. Az index értéke itt is csökkent az előző hónaphoz képest, de 50,0 pont fölött maradva harmadik hónapja jelzi az export mennyiségének bővülését. Az elmúlt öt év 2014 decembere, 2015 júliusa és 2019 októbere kivételével növekedést hozott.

Jelentősebb áremelésről az elektronikai anyagok, gyümölcsök, tejpor és tojás esetében érkezett jelzés. Hiány volt elektronikai speciális eszközökből, kondenzátorokból, passzív elektronikai alkatrészekből és sertéshúsból. Jelentősebb árcsökkenésről acél, repce és sertéshús esetében számoltak be a válaszadók.

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) 50 feletti érték esetén a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50 alatt a recesszió irányába való elmozdulásra utal.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.