Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Csúcsra jár az olaj és a gáz ára az orosz lépés hatására
No menu items!

Csúcsra jár az olaj és a gáz ára az orosz lépés hatására

A kereskedők attól tartanak, hogy a Gazprom csökkenti az Európába irányuló gázexportot az Északi Áramlat 2 leállítása miatt. Illusztráció: Bigstock

Az olajárak közelítik a hordónkénti 100 dollárt az orosz-ukrán háború veszélye miatt. A földgáz ára ugyancsak megugrott Európában, miután Németország leállította az Északi Áramlat 2 vezetéket. S bár Vlagyimir Putyin orosz elnök egy keddi gázkonferencián továbbra is zavartalan gázszállítást ígért a kontinensnek, Európának fel kell készülnie az esetlegesen kieső orosz gáz pótlására.

Az elmúlt napokban a kőolaj és a földgáz ára is megemelkedett, mivel az orosz-ukrán feszültség fokozódása azzal fenyeget, hogy megszakad ezen erőforrások világpiacokra irányuló áramlása – írja a The Wall Street Journal.

Kedden a Brent nyersolaj határidős jegyzése 1,5 százalékot emelkedett és hordónként 96,84 dolláron zárt, miután nem sokkal korábban 99,50 dollárra, 2014 óta a legmagasabb szintre ugrott. A Nemzetközi Energiaügynökség közölte, hogy növekvő aggodalommal figyeli Oroszország nyilatkozatait és lépéseit. Mint írták, együttműködnek a tagországokkal – amelyek között az Egyesült Államok is szerepel, de Oroszország és Szaúd-Arábia nem – és a partnerekkel annak érdekében, hogy a piacon elegendő olaj legyen a kereslet kielégítésére.

Szintén kedden Európában a földgáz ára 10 százalékkal, megawattóránként 80 euróra emelkedett, miután Németország az Ukrajna elleni orosz agresszióra válaszul leállította az Északi Áramlat 2 gázvezetéket. Az Oroszországot Németországgal összekötő, vadonatúj tenger alatti csővezetéken a Gazprom eddig még nem küldött gázt, de a kereskedők attól tartanak, hogy az orosz állami energetikai vállalat más útvonalakon keresztül csökkenti az exportot az Északi Áramlat 2 leállítása miatt.

Elemzők szerint sem valószínű, hogy az Oroszországból Európába irányuló gázáramlás megélénkülne az Északi Áramlat 2 leállítása miatt, sőt.

Az orosz gázpótlás nélkül viszont a régiónak harcba kell szállnia azért, hogy a 2022-23-as tél előtt megfelelő mennyiségű áramtermelő és fűtőanyagot tudjon biztosítani.

A Gazprom az elmúlt hónapokban csökkentette az Európába irányuló, alternatív útvonalakon keresztül történő áramlásokat, ami a szerződéses kötelezettségvállalásoknak megfelelően történt, de az árakat is rekordmagasra emelte. Tavaly a Kreml az orosz export növekedését az Északi Áramlat 2 beindításához kötötte.

A Nyugat kényes mérlegelési feladat elé néz, amikor eldönti, hogy milyen egyéb korlátozásokat vezessen be Oroszországgal szemben, és mikor. Az orosz gazdaságot leginkább károsító ágazat – az olaj- és gázipar – sújtása nagy problémákat okozna az Egyesült Államokban és Európában is, ahol vállalatok, kormányok és fogyasztók már most kiugróan magas energiaárakkal küzdenek.

A földgázpiacok nagymértékben ki vannak téve az Oroszországból érkező áramlások bármilyen fennakadásának. A legfrissebb hivatalos adatok szerint Európa 2020-ban gázszükségletének 38 százalékát Oroszországból származó importból fedezte. Északnyugat-Európában az árak majdnem ötször olyan magasak, mint egy évvel ezelőtt.

Vlagyimir Putyin kedden egy gázkonferencián azt mondta, hogy Oroszország továbbra is zavartalan gázszállítást fog biztosítani.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A segédmotoros kerékpárra is kell kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás

Aa robogók többsége szabálytalanul vesz részt a forgalomban.

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Székesfehérvár turisztikai újdonsága, az Alba Aréna

Az Alba Aréna e naptól izgalmas programokkal várja a látogatókat, valamint bérelhető konferenciatermekkel, elérhető szolgáltatásokkal az üzleti partnereket.

Nagy Márton: jövőre újraindul a gazdasági növekedés

Nagy Márton: Kell az új munkaerő, de alapvetően nem vendégmunkásokra, hanem magyar munkavállalókra van szükség, ezáltal az inaktivitás is tud csökkenni
Hirdetés

Hírek

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.

Iránykereséssel indulhat a kereskedés az elemző szerint

A Richter változatlanul a 9150-9420 forintos sávban mozoghat. A gyógyszerpapír jegyzése csütörtökön 5 forinttal, 0,05 százalékkal 9260 forintra csökkent, 2,5 milliárd forintos forgalomban.

Úttörő konferencia az autóipar jövőjéről, hazai díjátadóval

A tisztán benzines autók napjai is meg vannak számlálva, miközben az elektromos autók térnyerése kapcsán még bőven akadnak kérdőjelek
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.